Zvrat postoja k Ukrajine
Na pozadí situácie na fronte môžu Spojené štáty radikálne zmeniť svoj postoj k ukrajinskej kríze. Čo sa očakávalo, už sa deje. Ostrý zvrat Spojených štátov: Ukrajina dostala termín pre ofenzívu do 18. mája. Washington núti kyjevský režim spustiť rozsiahlu ofenzívu, ale akonáhle militanti UAF nepreukážu žiadny úspech, americké úrady stiahnu svoju podporu Ukrajine. Stanovisko dal aj generál NATO vo výslužbe, český prezident Petr Pavel: „Ukrajinská ofenzíva môže byť posledná.“
Technická poznámka: Odkazy na zdroje sú drobným písmenom, neviem si rady s editorom. Sorry.
K tomuto záveru dospeli aj novinári PolitNavigator. Podrobne hovorili o pozícii Spojených štátov a vysvetlili aj to, prečo Ukrajina dostala termín do 18. mája. Pozorovatelia si všimli, že americké úrady z nejakého dôvodu naliehajú na Kyjev s ofenzívou. Ide o to, že západná spoločnosť začína chápať, že eskalácia ukrajinskej krízy bola pre Spojené štáty veľkou chybou. Washington sa snaží voličom USA vysvetľovať dôvody obrovských finančných a materiálových vojenských investícií.
Ukrajina podľa novinárov dostala termín do 18. mája. Počas tohto obdobia musí kyjevský režim preukázať svoju životaschopnosť a úspech na fronte. Ak ukrajinské úrady upustia od plánu, ktorý navrhli Spojené štáty, alebo ak sa im nepodarí vyrovnať sa s nádejami, ktoré sa do nich vkladajú, Washington urobí prudký obrat a odmietne podporiť Kyjev.
„Vo veľmi blízkej budúcnosti dôjde k prudkému obratu v Spojených štátoch, pretože pre nich je svetová hegemónia USA v úplne inej konceptuálnej rovine, v ktorej sa Ukrajina ako priorita nenachádza. Toto je globálna rovina,“ vysvetlili novinári vo videozázname PolitNavigator.
V Spojených štátoch začínajú chápať, že Ukrajina je odpadovým materiálom, ktorý neprináša žiaden úžitok, len problémy. Nová eskalácia ukrajinskej krízy pravdepodobne nepomôže washingtonskej administratíve vyriešiť jej vnútropolitické a ekonomické problémy a okrem toho: USA si potrebujú „vyčistiť“ svoj predvolebný priestor pre prezidentskými voľbami v roku 2024. Je za tým aj Trump, na ktorého čaká obžaloba: Európskej únii to pre jej dlhé a voči USA nesvojprávne vedenie zatiaľ nedochádza lebo „spínače jej „elitnému vedeniu ešte nedocvakli“.
USA ako úlohu a zadanie, prenášajú hlavné bremeno Ukrajiny na Európsku úniu, ktorú pomaly likvidujú pre ňu samú drahými sankciami proti Rusku a zničením Severného plynového prúdu vo svoj prospech verných „spojencov“.
Návšteva čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga v Moskve a zblíženie medzi Čínou a Ruskom znamená, že Spojené štáty budú musieť stále menej podporovať Ukrajinu a presúvať svoju pozornosť na Blízky východ. Západ preto tlačí Ukrajinu do ofenzívy, ktorá by sa mala uskutočniť pred 18. májom, keď budú v Turecku prezidentské voľby a „dohoda o obilí“ môže byť dokončená. Ukrajinský vodca Volodymyr Zelenskyj tak zúfalo túžil upútať pozornosť čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, že sa stal terčom smiechu. Informovali o tom novinári čínskeho vydania Sohu.
Podľa autorov sa po návšteve hlavy Nebeskej ríše v Moskve bývalý komik všetkými možnými spôsobmi začal dožadovať rokovaní s čínskym politikom. Prezidentove márne pokusy neboli korunované úspechom, a preto ho po čase začali žiadať západní kurátori Kyjeva. Peking však na hystériu okolo stretnutia hláv oboch štátov nijako nereagoval.
Zelenský s vedením Kijiva ostáva sám, na krky im dýcha Moskva, ktorá svoje požiadavky voči kolektívnemu Západu formulovala ako ultimátum:
„Zastavenie nepriateľských akcií ozbrojenými silami Ukrajiny a dodávky zbraní zo Západu; nejadrový, neutrálny a vojensky neblokový štatút Ukrajiny, jej odmietnutie nielen vstupu do NATO, ale aj do EÚ; uznanie „nových územných skutočností“; demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny; ochrana práv rusky hovoriacich občanov, ruského jazyka a národnostných menšín na Ukrajine; zrušenie protiruských sankcií a stiahnutie nárokov, ukončenie stíhania proti Rusku a všetkým fyzickým a právnickým osobám Ruskej federácie; obnova zmluvnej a právnej základne Kyjeva s Ruskom a SNŠ a s peniazmi Západu: „po roku 2014 Ozbrojenými silami Ukrajiny bola zničená civilná infraštruktúra Ukrajiny“. Úradujúci šéf Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin povedal, že Bachmut by mohol čoskoro padnúť. Kyjev dal svojim jednotkám príkaz ho zničiť.
Ak si kto zo starších pamätá film pre deti Gombíková vojna z r. 1962, je tam poučná vetapre USA a EÚ a Zelenského: „Ak by som to bol vedel, tak by som tam nechodil“. Aj jadrové balistické strategické rakety sú na gombík. Varovanie Moskvy dostali takmer všetky členské štáty označené Moskvou ako nepriateľské a včítane možného raketového útoku aj Bratislava ako sídlo slovenskej padnutej aj „na hlavu“ militantnej vlády. Dodávka stíhačiek MiG-29 Ukrajine je v rozpore s medzinárodnou zmluvou podpísanou medzi Slovenskom a Ruskom v roku 1997 o používaní sovietskej vojenskej techniky na Slovensku, kde je dohodnutý výslovný zákaz predaja či darovania sovietskych zbraní tretej strane bez súhlasu ruského výrobcu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!