Žumpa v novinách
Osud ľudstva je spečatený: Vedci oznámili presný dátum zániku Zeme!
Najprv si prosím Vás prečítajte tento článok, aby ste vedeli o čom tu vlastne bude reč: http://www.cas.sk/clanok/290693/osud-ludstva-je-specateny-vedci-oznamili-presny-datum-zaniku-zeme.html.
Áno priatelia, budem tu rozoberať tento absolútne bulvárny článok a zájdem dokonca tak ďaleko, že tento článok budem doslova pitvať vetu po vete. Pretože aj keď som si už v novinách, údajne mienkotvorných ako aj v údajne bulvárnych zvykol na všeličo, faktom ostáva že ako čitateľ cítim neuveriteľný posun slovenskej „novinárčiny“ niekde do suterénu, či expresívnejšie povedané, do žumpy. Poďme na vec:
Zaujala ma hneď prvá veta v článku, ktorá znie: „Nespôsobí si to však ľudstvo samo, ako by mnohí čakali.“ Nastáva celkom logická otázka, kto sú tí mnohí, ktorí očakávajú že ľudstvo spôsobí zánik Zeme. Ja si myslím, že napriek všetkým vojnovým konfliktom akosi nikto nechce fyzicky zničiť túto planétu, nakoľko celkom zjavne ide o kontraproduktívne konanie aj pre tých najväčších zloduchov. Predstava, že negatívne postavy z histórie túžili túto planétu roztrhať na kusy aby pri tom zlikvidovali aj seba je skutočne úsmevná. Už samotné slovné spojenie „koniec ľudstva“ je nesmierne problematické, pretože aj v prípade celosvetovej termonukleárnej vojny v žiadnom prípade nemožno predpokladať 100% vyhladenie ľudstva. Nakoniec dnes máme konkrétne indície naznačujúce, že do našej planét v dávnej minulosti narazili asteroidy či kométy a napriek indíciám o obrovských škodách na živote, život ako taký akosi stále existuje.
Druhá veta znie „Na našu planétu má totiž doraziť veľký asteroid.“. No v mojom svete môže doraziť vlak na stanicu, halušky dorazia do žalúdka, ľudia môžu doraziť do cieľa ale napriek všetkému asteroid na našu planétu asi nedorazí, ale narazí do nej. Slovenčina je krásny jazyk, plný mnohotvárnych zvratov a redukovať ju na pár slov to je naozaj hodné úrovne slovenského novinára.
Tretia veta znie „A odborníci z univerzity v Tennessee vedia presný dátum!“. Rýchlym vyhľadaním som zistil, že v Tennesee, čo je mimochodom štát čo zdôrazňujem nakoľko sa obávam že pán novinár sa nazdáva že ide o mesto, je minimálne 30 rôznych univerzít. Avšak pre toho kto splodil tento článok, je toto zjavne nepodstatný detail. Nezáleží na tom, čo za odborníci z akej univerzity, to sú pre autora absolútne nepodstatné veci. Hlavná vec, že sa títo odborníci vyjadrili. Čo na tom, že etický kódex slovenských novinárov, napriek svojej miernosti a vágnosti vyžaduje aby si novinári overovali informácie z nezávislých zdrojov. Naviac ten istý etický kódex žiada uverejnenie zdroja informácie, a ak si páni novinári myslia, že hláška o vedcoch z univerzity v Tennesee spĺňa túto náležitosť, tak navrhujem aby ihneď vrátili občianske preukazy lebo asi nie sú svojprávni. Nie asi, ale určite.
Štvrtá veta znie: „Podľa nich koniec sveta nastane 16. marca 2880.“ Čiže podľa týchto odborníkov, ktorých identita je pre nás neznáma, lebo ktosi v redakcií Nového Času sa týmto nezaoberal, poznáme nejaký dátum v ďalekej budúcnosti. Nevieme ani kto ten dátum vlastne povedal, na základe akého výskumu, na základe akého vedeckého bádania ani na akej univerzite. Opäť poviem, že etický kódex slovenských novinárov žiada overovanie informácií, no kvalita tejto informácie nevykazuje ani jej overenie v redakčnej toalete pred spláchnutím.
Piata veta znie „Asteroid 1950 DA s priemerom jeden kilometer a rýchlosťou letu 14,5 kilometrov za sekundu sa spomínal už v roku 2002.“ V priebehu troch sekúnd som zistil na stránke NASA, že tento asteroid bol objavený v roku 1950, čo pre novinára možno aj prekvapivo, súvisí s jeho názvom. Na tejto stránke o uvedenom asteroide nachádzame veľké množstvo informácií, navyše vedeckých informácií. jedna z tých informácií pochádza zo štúdie z roku 2002, autorom ktorej je doktor Jon Giorgini a kolektív, pričom je to práve táto vedecká štúdia, ktorá prišla s oným šokujúcim dátumom! Čiže žiadni vedci z Tennesee, ale doktor Giorgini a kolektív z NASA. Na rozdiel od zúfalej bulvarizačnej snahy, v uvedenej štúdií zisťujeme, že predkladaný dátum nie je dátum konca sveta ako to vyhodnotili nejakí odborníci v redakcií Nového Času, ale je to dátum maximálneho priblíženia uvedeného asteroidu k Zemi, pričom pravdepodobnosť kolízie je síce obecne vyššia, avšak v rozmedzí 0 až 0,33%. Čiže to čo je pre doktora Giorginiho 0,33% je pre novinára z Nového Času jasná vec. Mimochodom, rýchlosť asterodiu nie je 14, 5 km/s ako je uvedené, ale 21,3 km/s, čiže zhruba o 47% viac než píše Nový Čas. Opätovne sa vrátim k etickému kódexu. Už sme povedali, že v tomto prípade neprebehlo žiadne overenie informácie. Už sme povedali, že chýba uvedenie zdrojov na miesto ktorých sa zdroje v redakcií vymýšľajú. Etický kódex ale hovorí aj to, že titulky nesmú byť prezentované zavádzajúcim spôsobom.
Šiesta veta znie „Vtedy bola pravdepodobnosť nárazu jedna k 300, podľa britského TMZ však nové pozorovania naznačujú, že šanca kolízie klesla na jednu k 4-tisícom, pričom náraz by mal silu takmer 45-tisíc megaton TNT.“ Ihneď ma zaujal zvrat „podľa britského TMZ“. Čo je to britské TMZ? Sú to noviny? je to nejaká vedecká inštitúcia? Alebo je to správa verejných záchodov? Čitateľ musí zase pátrať a vyšetrovať a veľmi rýchlo zisťuje, že TMZ je bulvárne médium. A nie britské ale americké. Ale to je pre slovenského novinára tiež bezpredmetné, asi v zmysle filozofie že nám slovákom môže byť jedno či je to médium 2000 alebo 12000 kilometrov ďaleko, keď aj tak vylezieme maximálne tak na priedomok chalupy. Ale venujem pozornosť ešte druhej strane veci. Na stránke tohto TMZ, ktoré mimochodom v žiadnom prípade nemôže byť považované za zdroj akýchkoľvek informácií, je vyhľadávacie okienko. Zadal som do vyhľadávania slovo „asteroid“. Nenašiel sa ani jeden jediný článok. Čo u mňa vzbudzuje dojem, že toto slávne TMZ o uvedenej záležitosti ani nikdy nepísalo čo by aj dávalo zmysel, keďže hlavným dnešným problémom je tam akási americká reality show typu „Chcem byť v dome“. Informácia o 45 000 megatonách TNT sa na stránke NASA nespomína ale nepodarilo sa mi ju vyhľadať ani v iných vedeckejších či menej vedeckých zdrojoch a trúfam si povedať že ide o celkom vymyslené číslo. Navyše na internete nájdeme simulátory dopadu asteroidu a hoci sa nedokážem vyjadriť k ich presnosti, faktom je že na základe známych faktov o tomto asteroide je energia uvoľnená pri dopade celkom iná a podstatne vyššia. Záverom ešte nemôžme nechať nepovšimnuté, že Nový Čas v tejto vete tvrdí, že pravdepodobnosť kolízie sa vlastne znížila! Čiže tu máme bulvárny nadpis, ktorý ohlasuje koniec sveta a článok v šiestej vete oznamuje, že vlastne sa pravdepodobnosť kolízie znížila. Je to prejav neprofesionality, nutnosti bulvarizácie za každú ceu alebo nejakého závažného psychiatrického ochorenia? Podotknem ale, že uvedené možnosti sa nemusia navzájom vylučovať.
Touto šiestou vetou článok momentálne končí. Samozrejme niekto iný by čosi o obsahu šesť viet článkom nikdy nenazval, pretože rozsahom toto nenapĺňa ani len požiadavky slohovej práce na základnej škole. Za omnoho závažnejšie ale považujem, že v článku sa nachádzajú informácie o ktorých je dôvodné sa nazdávať že sú vymyslené, za závažné rovnako považujem aj to že v tomto článku sa nachádzajú informácie zjavne neoverené nikde a nikým, že sa tu nachádzajú informácie podávané spôsobom v priamom rozpore s etickým kódexom novinára a naviac zjavne úmyselne prezentované tak aby vyvolali čo najvyššiu čítanosť. Samozrejmosťou je, že dnes túto správu nájdete rovnako nekriticky prevzatú naprieč slovenským internetom. A ľudia to čítajú, poniektorí sa asi aj začínajú obracať na vieru a pritom ide o jeden absolútne povrchný, nekritický, nedôsledný článok, štylisticky desivý a ktorý informačne nie je hoden ani použitia namiesto toaletného papiera. Ale taká je žumpa v novinách.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!