Zničí centrálna banka Fed svet?
Nie, urýchli len kolaps súčasného systému
Keďže celý finančný systém je komplikovaný, vytvára to priestor na intenzívne diskusie, protichodné názory a vyhlásenia. Túto situáciu odráža v poslednom čase aj intenzívna diskusia tu na eTrende. V centre pozornosti je „kvantitatívne uvoľňovanie“, t.j. „tlačenie nových peňazí“ americkou centrálnou bankou Fed.
Napriek komplikovanosti, finančný systém má svoje jednoduché základné princípy, ktorých nedodržanie vedie k jeho deštrukcii. Otázkou je len do akej miery a kedy. Dá sa povedať, že čím viac sa systém vzdiali od reality (fyzickej ekonomiky – výroby a výmeny tovarov a služieb), tým skôr je súci na spľasnutie.
Vo svojom poslednom blogu, “Svetová ekonomika – navoňaná zdochlina?“, som tlačenie nových peňazí prirovnával k ďalšej dávke drogy. Ako každé, aj toto prirovnanie pokrivkáva. Ale aby som bol konzistentný, budem v ňom pokračovať.
1. Predstavte si, že si dá dávku riadne tvrdej drogy (vytlačí obrovské množstvo peňazí) človek s veľmi slabým organizmom (t.j. štát so slabou ekonomikou). Organizmus ihneď skolabuje. Nie je ani priestor na filozofovanie ako sa len vlastne technicky stiahli dlhopisy z obehu a že sa nič nedeje. Vyskočí extrémna hyperinflácia a finančný systém prestane reálne fungovať. To sa stalo v Zimbabwe.
2. Ak si dáva dávky drogy silnejší organizmus (napr. Nemecko), proces trvá dlhšie a organizmus viac odoláva, ale droga ho tiež vyčerpá a zloží. To sa stalo v 20-tych rokoch za tzv. Weimarskej republiky v Nemecku. Táto situácia bola spôsobená vyžadovaním vojnových reparácii v sume, ktorá prevyšovala zlaté a devízové rezervy Nemecka. Čo teda urobíte, aby ste vykompenzovali odliv hodnôt? Tlačíte nové bankovky zo zúfalstva (jedlo nahradíte drogou). Nastáva kolaps.
3. No a teraz sa dostávame k USA. Dolár je svetová rezervná a zúčtovacia mena. Od sedemdesiatych rokov nie je krytá zlatom. Americká centrálna banka Fed distribuuje kávičku, Amerika a ostatní chlapci ju pijú a v mnohých prípadoch vďaka tomu aj viac vyprodukujú a zlepšia svoje ekonomiky. Lenže Fed posiela stále viac kávy a keď tá nezaberá, tak začína distribuovať tvrdšie drogy a svojim aj ostatným ich posiela stále viac. Funguje to oveľa dlhšie, lebo tých chlapcov (štátov) je niekoľko desiatok, mnohí majú robusné postavy (Japonsko, Nemecko) a jeden chlapec je taký obrovský pracovitý gigant (Čína), ktorý dokáže vstrebať povzbudzujúce dávky veľmi dlhý čas. No ale aj tomu už hovorí organizmus nie, už nejde zvyšovať dávky. Povzbudzujúce látky treba dať z tela von (investovať v Afrike a pod.).
A teraz historický exkurz. Číňania vymysleli papier a následne aj papierové peniaze ešte v deviatom storočí. Čistého času vydržalo (vždy popri iných platidlách) ich používanie cca 300 rokov. Za Kublajchána, mongolského dobyvateľa Číny, bolo prijímanie štátnych „bankoviek“ vynútené dokonca trestom smrti. Mongolský cisár tak distribuoval po Číne papier a naspäť dostával tovar. Samozrejme sa mu to zapáčilo a tlačil, čo sa dalo.
No a každý pokus zaviesť papierové peniaze stroskotal v Číne práve na ich nenásytnom tlačení. Veď kto by nechcel za zdrap papiera hodnotný tovar, a to čo najviac? Papierová mena tak vždy stratila hodnotu a nakoniec sa prestala používať.
Rôzne zahmlievacie filozofovanie ohľadne „kvantitatívneho uvoľňovania“ sa dá rozdiskutovať pod článkom. Tomuto filozofovaniu sa však darí len vďaka tomu, že Fed ditribuuje peniaze nielen pre USA, ale pre celý svet. A to robí spätnú väzbu zdĺhavou a zdeformovanou.
História sa však teraz len a len opakuje. Pri systéme nekrytých peňazí je treba byť veľmi obozretný s ich tlačením. Tak, aby ich množstvo zodpovedalo sile ekonomiky. Filozofia Fedu je však „VIAC“. Taká, akú praktizoval aj mongolský nájazdník Kublajchán.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!