Zmena sídla firmy
Zmena sídla firmy je podľa štatistík jednou z najčastejších úprav v obchodnom registri, ktoré spoločnosti vykonávajú. Tento fakt môže byť spôsobený najmä rastom firmy alebo zmenou jej operatívnych potrieb, čo často vyžaduje aj zmenu fyzického umiestnenia, z ktorého firma operuje. Aby bola zmena sídla právne platná, musí byť riadne zaregistrovaná v obchodnom registri.
Zákon č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri spolu s vyhláškou č. 25/2004 Z.z., ktorá definuje vzory tlačív pre podania návrhov na zápis do obchodného registra, určujú zoznam dokladov, ktoré musia byť priložené k žiadosti o zmenu sídla firmy.
Primárne ide o rozhodnutie valného zhromaždenia alebo o rozhodnutie jediného spoločníka v prípade, že firma má len jedného majiteľa, kde je potvrdená zmena sídla spoločnosti. Tento fakt je zdokumentovaný zápisnicou z valného zhromaždenia alebo rozhodnutím jediného spoločníka, pričom podpis na týchto dokumentoch nie je potrebné overovať.
Druhým dokumentom, ktorý je nevyhnutné priložiť k návrhu na zmenu sídla, je súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla v danej nehnuteľnosti. Tento dokument musí obsahovať (ako už vyplýva z názvu) súhlas vlastníka nehnuteľnosti, a ak je vlastníkov viacero, súhlas musí udeliť nadpolovičná väčšina z nich. Novinkou od roku 2020 je požiadavka, aby bol podpis vlastníka alebo vlastníkov nehnuteľnosti na tomto dokumente overený u notára alebo na matrike, čím sa predchádza riziku falšovania. Ak firma vlastní nehnuteľnosť, v ktorej chce mať sídlo, súhlas vlastníka priložiť netreba.
Ak firma operuje na základe nájomnej zmluvy na prenájom priestorov, nie je vyžadované prikladať súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Samotná nájomná zmluva postačuje na zápis sídla do obchodného registra, a na rozdiel od súhlasu vlastníka, podpisy na nájomnej zmluve nemusia byť overené.
V závislosti od konkrétnych podmienok môžu byť k návrhu na zmenu sídla pripojené ďalšie dokumenty, ako napríklad splnomocnenie, ktorým spoločnosť, žiadajúca o zmenu sídla, splnomocňuje advokátsku kanceláriu na podanie tohto návrhu do obchodného registra. Výhodou je, že podpisy na splnomocnení nemusia byť overené.
Priloženie výpisu z listu vlastníctva, ktorý preukazuje zápis nehnuteľnosti, v ktorej sa má zriadiť nové sídlo, je považované za „dobrý zvyk“, avšak nie je to zákonom vyžadované, keďže ani zákon o obchodnom registri, ani príslušná vyhláška toto ako povinnú prílohu pri návrhu na zmenu sídla v obchodnom registri nestanovujú.
Následne je nevyhnutné vyplniť zmenový formulár, ktorý je dostupný na webových stránkach Ministerstva spravodlivosti SR. Po vyplnení a podpísaní všetkých dokumentov kvalifikovaným elektronickým podpisom musíte podanie odoslať cez Ústredný portál verejnej správy slovensko.sk kde je tiež potrebné celé podanie opäť podpísať kvalifikovaným elektronickým podpisom navrhovateľa.
Po odoslaní návrhu vám do pár minút bude doručená do elektronickej schránky výzva na zaplatenie súdneho poplatku. Je dôležité zaplatiť ho bez zbytočného odkladu, pretože kým nebude poplatok uhradený, vaše podanie nebude odoslané do elektronickej podateľne obchodného registra, ktorý je príslušný pre vašu firmu. Potom už zostáva len čakať na doručenie potvrdenia o vykonaní zápisu zmeny, ktoré príde do elektronickej schránky navrhovateľa.
Zmena sídla firmy nadobúda účinnosť podľa Obchodného zákonníka až v deň, keď ju súd zapíše do obchodného registra. Samotný podpis rozhodnutia jediného spoločníka alebo zápisnice z valného zhromaždenia o zmene sídla preto na zmenu účinnosti nestačí, pretože sídlo je zmenené až dňom jeho zápisu do obchodného registra.
Zmena sídla firmy v obchodnom registri je proces, ktorý vyžaduje aktuálne znalosti o legislatíve, a nie je jednoduchý, najmä ak sa vykonáva len občas. Právne predpisy sa v tejto oblasti často menia, a preto je dôležité mať prehľad. Ak potrebujete zmeniť sídlo svojej firmy rýchlo, do 24 hodín, využite našu profesionálnu službu zmena sídla firmy.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!