Zemanov „tlak“ na Zemana
Nestal sa skutok, ktorý by bol trestným činom. Stíhanie všetkých jedenástich osôb bolo Mestským štátnym zastupiteľstvom Praha právoplatne zastavené (Šaroch, Erazím) s výnimkou Babišovho syna Andreja, žijúceho s matkou vo Švajčiarsku, v osobitnom chránenom režime.
V lehote do troch mesiacov rozhodne najvyšší štátny zástupca Zeman (potvrdenie právoplatnosti alebo vrátenie veci na došetrenie s prípadným posunutím žaloby trestnému súdu).
Skutok sa stal ale nebol trestným činom. Dotknuté obvinené osoby konali vedome, úmyselne a účelovo, v medziach zákona. Kauza má etický, nie trestný rozmer.
Problém je v deravom zákone, systémový problém „dier“ v legislatíve. Úloha pre českú snemovňu.
To je nateraz všetko.
Nie. Ešte k vyhláseniu prezidenta Zemana v TV Barrandov: „Pokud by stíhání Babiše bylo obnoveno, zastavil bych ho.“
Presná citácia (Týden s prezidentem 19.9.2019): „Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice, to znamená rovněž zastavení trestního stíhání,“ vyhlásil Zeman. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, tak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl.“
Ústava ve výčtu prezidentových kompetencí uvádí, že prezident republiky „nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo“. K takzvané abolici potřebuje hlava státu podpis premiéra nebo jím pověřeného člena vlády, teoreticky tedy i samotného Andreje Babiše. A toto sa udialo z hlavy Mečiara a jeho vlády v jednom (Kováč ml., Remiáš, 1998).
Prezident Zeman povedal aj, že pred piatkovým rozhodnutím dvoch štátnych zástupcov by s abolíciou váhal: „Pokládal bych to za poněkud svévolné.“ Dodal ale aj, že teraz by už ale obnovu premiérovho prípadu vnímal ako politikum.
ČT24 z utorka na stredu „stopila“ príhovor prezidenta Zemana (streda, vymenovanie sudcov a môj predošlý článok) ale okamžite ako meňavka „kvíkla“ na prezidentov výrok z roku 2018: “Abolícia…“ (viac nižšie…): https://www.blogovisko.sk/zeman-menoval-sudcov-a-prehovoril.html
Zemanov odkaz zo stredy odignorovali, štvrtkový zdieľajú (priority médií):
https://dennikn.sk/minuta/1590697/?ref=mpm
https://svet.sme.sk/c/22217073/ceska-republika-capi-hnizdo-babis-zeman.html
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/526445-zeman-by-zastavil-trestne-stihanie-babisa-ak-by-bolo-obnovene/
https://www.hlavnespravy.sk/zeman-by-zastavil-trestne-stihanie-babisa-by-obnovene/1890374
https://www.aktuality.sk/clanok/725359/zeman-by-vyuzil-svoje-pravo-a-zastavil-trestne-stihanie-babisa/
Tento raz sa skutok stal, ale nevykazuje znaky trestného činu, čo explicitne znamená jediné: Ak nebol porušený zákon, niet dôvod na pokračovanie trestného stíhania.
1. Mali by to bez komentárov vziať na vedomie a osvojiť si všetky médiá a politici: Robia prvý opak, o rozhodnutí prokurátorov majú iné predstavy a vyvíjajú verbálny tlak na najvyššieho štátneho zástupcu Pavla Zemana; ide o negramotnosť, deficit právneho vedomia, hlúposť, bezočivosť, zlobu a nenávisť ako samozvaní arbitri demokracie a právneho štátu;
2. Stav vecí predbežne „po“ (hoc podmienečne) mení pomery v hlave prezidenta pred rokom, s pomermi dnes, čo potvrdzuje jeho povestné: „Len blbec nemení svoje nézory.“
To ale nie je žiadny tromf ani žolík v ťažení ČT24 a ostatných médií „sebavedomí hlupáci“ (paralela so Slovenskom a niektorými médiami hlavného prúdu, v ťažení proti prezidentovi Zemanovi; ČT24 sa tak, ako STV tvári ako „čistá“ slobodná a nezávislá verejnoprávna televízia, pričom takou nie je (vie podsúvať a manipulovať): STV a TA3 vo svojich politických reláciách kladú hosťom otázky tak, že z nich zároveň doluje a dotláča ich k „žiaducim“ odpovediam; detto otázky prieskumných agentúr (aj na politickú objednávku): Také otázky má korektný a objektívna súd za nelegálne a neprípustné (robia to ale policajní vyšetrovatelia; a tak to robia aj médiá…).
ČT 24 okamžite reagovala Zemanovou kampaňou pred jeho znovuzvolením: „Hlava státu před svým loňským znovuzvolením jasně vyloučila, že by abolici použila“; „V žádném případě ne, protože on sám se musí očistit,“ povedal prezident v debate Českej televízie pred druhým kolom prezidentskej voľby.
„Ujišťoval, že svůj postoj nezmění.“ ČT24 cituje prezidenta: „Za prvé jsem nikomu abolici za pět let svého prezidentování neudělil. A nezměním názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil,“ uviedol vlani. Zmienil len možnosť humanitárnej, sociálnej alebo zdravotnej milosti. V čase svojho vyhlásenia ešte netušil, že dôvod pre abolíciu (amnestia) môže nastať aj v dôsledku poručenia práva a zákonnosti, teda, vo vážnom a reálnom ohrození existencie právneho štátu Česká republika.
Nová ministerka spravodlivosti Marie Benešová, vyslovila predbežnú otázku možnosti trestného stíhania na politickú objednávku (indície). Pravda je na ceste do svojho cieľa.
Česká politická opozícia jasá („chytila“ prezidenta Zemana na jeho vlastných výrokoch):
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2929124-prezident-kdyby-doslo-k-obnove-babisova-stihani-zastavim-ho
Ak nebol porušený zákon, niet dôvod na pokračovanie trestného stíhania.
Anti zemanovská opozícia cez ČT24 usilovne ďalej supluje prácu a kompetencie českého štátneho zastupiteľstva; už má pripravený aj trest odňatia slobody minimálne „na doživotie“ ktorý zaručí bezpečný a neškodný pobyt Andreja Babiša mimo českú politiku.
Podobně reagoval i sám Andrej Babiš: „Žádný trestný čin se nestal, takže není na to žádný důvod,“ uviedol Babiš k možnosti prezidentskej milosti, resp. abolície.
Týden s prezidentem TV Barrandov z 19.9.2019:
https://www.barrandov.tv/video/164200-tyden-s-prezidentem-19-9-2019
Odkaz prezidenta Zemana pri príležitosti menovania sudcov na pražskom hrade zo dňa 18.9.2019:
„I dnes je vidět, jak mafiánské struktury tlačí na rozhodování soudů.“ Apeloval na sebaúctu nových sudcov.
„Jak ukazuje i dnešní situace, budete se ve svých rozhodováních objevovat v prostředí, které je dílem korupční, dílem mafiánské, což je v podstatě totéž. Takže na okresní úrovni nelze vyloučit, že nějaký okresní kmotr se bude doprošovat vašeho rozhodnutí tak či onak. Já vám chci popřát, abyste si zachovali sebeúctu a odmítli ho, protože sebeúcta je to, co má člověk v životě nejdůležitější.“
Prezident zmienil, že sa „nechce dožít dalšího únoru 1948 díky tomu, že by zemi měli svoji vůli diktovat neúspěšní „pětiprocentní“ politici a novináři.“
Pokračoval: „Vidíme to ostatně už dnes, kdy na základě rozhodnutí státních zástupců o zastavení trestního stíhání různí novináři, různí pětiprocentní neúspěšní politici a tak dál se rozhodují, že oni budou říkat, jak má vypadat rozhodnutí státního zástupce, nebo jak má vypadat rozhodnutí soudce. Podle mého názoru je to neobyčejná drzost, protože pokud nám bude tato skupina lidí, nekvalifikovaná skupina lidí, ne radit, ale naléhat, nebo dokonce diktovat, jak má vypadat rozhodnutí, pak končí právní stát, a nastává vláda ulice. A to už tady jednou bylo v únoru 48 a já bych si velmi přál, abychom se toho nedožili rovněž znova,“ uviedol Miloš Zeman pri slávnostnej príležitosti menovania nových sudcov.
Babišovho syna Andreja, ktorého prípad sa vyšetruje v osobitnom režime, sa zastavenie stíhania netýka. V prípade polícia skôr stíhala aj podpredsedu hnutia ÁNO Jaroslava Faltýnka, toto stíhanie česká prokuratúra zrušila v máji predošlého roka.
Bocianie hniezdo spĺňalo definíciu pojmu malý a stredný podnik. Vysvetlenie štátnych žalobcov (prokurátori Pavel Šaroch a Martin Erazím) sa nachádza v článku:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2923097-kauza-capi-hnizdo-statni-zastupitelstvi-zastavilo-trestni-stihani-obvinenych-vcetne
Rozhodnutie (plus dokument): https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/capi-hnizdo-olbramovice-andrej-babis-trestni-stihani-jaroslav-saroch_1909190600_kno
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/capi-hnizdo-kauza-jaroslav-saroch-rozhodnuti-mestske-statni-zastupitelstvi_1909191011_dok
Stav veci má za následok konzekvencie pre českých aj slovenských štátnych zástupcov (prokurátorov):
Žiadať o vydanie politika parlamentom na trestné stíhanie až vtedy, ak sú nepriestrelné dôkazy, že ide o skutok, ktorý sa stal a trestný čin, nie domnienku.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!