Povinné voľby alebo referendum
K druhej referendovej otázke Referenda o referende v časti úvahy o povinnej účasti v referende. Úvaha sa týka možností zaistenia dostatočného počtu hlasov v referende, teda „volebnej“ účasti, ktorá spravidla vo veciach referenda býva slabá, nedosahuje stanovené limity nadpolovičnej väčšiny oprávnených hlasovateľov v referende, čo spôsobuje neplatnosť inak úspešného referenda. Príklad: Referendum Aliancie za rodinu 2015 (prinieslo ústavný zákon o definícii pojmu manželstvo). Mimochodom, Slovensko čaká referendum o ústavnej definícii pojmu rodina: http://blogovisko.abcbrand.sk/referendum-o-rodine-aliancia-konaj.html
Už so zjavného nezáujmu o výzvu Aliancii je zrejmý nezáujem ľudu, pričom článok odignorovala najmäAliancia za rodinu. Po reťazi skúseností vo veci (ne)záujem a participatívne (ne)spájanie sa, z prinútenia prepracoval som sa k riešeniu a konzekvenciám: Nepoznali ste ma ani ja vás nepoznám! Je zrejme každému štandardnému občianskemu intelektu jasno vo veci významu účasti jeho osoby a hlasovaní v referende o dôležitých otázkach verejného záujmu.
Ale teraz spozornejte! Je úplne jedno, v ktorých a koľkých štátoch sveta sú povinné voľby a úplne jedno aký majú sankčný systém, či ako sa uplatňuje či neuplatňuje. Ľudská bytosť je subjekt základných ľudských, občianskych a politických práv. Súčasť občianskeho a politického práva je volebné právo. Delíme ho na aktívne (právo voliť) a pasívne (právo byť volený). Toto právo je nadobudnuté akcesorické právo, ktoré nemožno nariadiť ústavou (ústavný zákon) ani zákonom. Právna teória volebného práva nepozná pojem povinné volebné právo. Na nepráve nemožno založiť právo. Volebné právo možno slobodne využiť alebo slobodne sa ho vzdať.
Za seba: Po voľbe prezidentky a parlamentných voľbách 2020 som sa slobodne vzdal svojho aktívneho volebného práva. Pre pasívne volebné právo nemám politické ambície. Svoje aktívne volebné právo v časti parlamentné voľby obnovím po úspešnom Referende o referende. Do toho času si ponechávam len právo hlasu v takom referende. O evente zavedenia povinného volebného práva nemám vecný ľudsko-právny dôvod diskutovať so žiadnym ústavným právnikom tobôž politológmi a so žiadnou osobou, ktorá koketuje s povinnou účasťou slobodných občanov vo voľbách na všetkých ich úrovniach. Vo veciach základných práv a slobôd a demokracie, mám spoľahlivo jasno. A už vonkoncom si neviem predstaviť aby sa v referende hlasovalo za povinné voľby a referendum (Čína, Severná Kórea)? Hmm… ale liberáli (liberasti) „chodia na exkurzie do Šanghaja“, ako tam zvládajú kovid úplnou uzáverou… učia sa: Gottwald v 1947: „Do Moskvy chodíme sa (komunisti) učiť, ako vám (agrárnikom) zakrútime krkmi!“. Zo Šanghaja je pre troch prvých nakazených novou vlnou totálne uzatvorený detenčný ústav. Nariadením o povinnej účasti vo voľbách a referende sa odoberá a obmedzuje sloboda rozhodnutia a voľby. Taký zákon oslabuje rozsah ľudských práv a slobôd, a vieme, že z Ústavy SR je referendum o ľudských právach neprípustné… nesmie znižovať ich štandard.
Rozoberiem to na súčiastky: Nariadenie volebnej povinnosti predpokladá ústavný zákon. Ústavný súd nesmie posudzovať ústavné zákony. Parlament tým presunul ťažisko delenia a kontroly moci na seba (vládna koalícia s bezprecedentnou ústavnou väčšinou). Môže byť ústavný zákon protiústavný? Môže. Zahlasujete? Môže byť nález ústavného súdu protiústavný? Môže. Ak ste volení zástupcovia ľudu v parlamente, navrhnete? Ak ste hlavou štátu (prezidentka) podpíšete? Nadobudnutím účinnosti zákona, za neúčasť vo voľbách bude možné sankciami obmedziť alebo odobrať ďalšie ľudské práva a slobody. Súhlasíte? Stav veci: Zacyklenosť a uzatvorenosť parlamentnej demokracie samej do seba a osebe.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
https://www.facebook.com/stankovic.pavol.1953/posts/5019569754795544?comment_id=5020458194706700&reply_comment_id=939438003394266¬if_id=1651472046046608¬if_t=comment_mention&ref=notif
https://sites.google.com/view/r-o-r/domov?fbclid=IwAR2fm6bdu7O9AHbhDn27Z8YOoUatuwyZQ7t_L6U6cbYk6ijic_GL6iHB9-g
https://cs.wikipedia.org/wiki/Povinn%C3%A1_volebn%C3%AD_%C3%BA%C4%8Dast
K pokusom o aktiváciu referenda Celé to bude vládnymi kruhmi označené za ľudový populizmus. Okrem Fica Smeru musia ísť „dole“ a už tam je Kotleba a ĽSNS, Uhríkova Republika a Švecovo hnutie obrody… v Česku Okamura a SPD, a tak ďalej…
Mám ísť tiež „dole“. Stalo sa mi na fejzbúku: Do svojho som prišiel, vlastní ma neprijali. Fejzbúk mi blokol zdieľanie v skupinách, kde som členom… zneviditeľňuje ma. Moja dôvera k „ľudu“ klesá, lebo sa deje toto: „Uhádni, kto ťa udrel?“
Kľúčom k úspešnému Referendu o referende je masívna informačná príprava verejnosti s participatívnou spolu účasťou verejnosti. Inak pôjde len o „súkromnú“ iniciatívu nie v súlade s verejným záujmom.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!