Zelenský vo Vilňjuse
Ukrajina nebude prijatá do NATO po dobu moci Bidena a pokým je vo vojne. Zelenský bude pozvaný na prvé zasadnutie Rady NATO-Ukrajina. Má ísť o viacprvkový balík, ktorý by mal Ukrajinu priblížiť k Aliancii s viacročným programom reštrukturalizácie ukrajinskej obrany. NATO „skrátilo“ cestu Ukrajiny do NATO na „jednokrokovú“ jej víťazstvom vo vojne s Ruskom. Prvý deň summitu NATO vo Vilniuse sa skončil škandálom.
Vladimir Zelenskyj sa chcel stať hlavnou hviezdou summitu, ale hosť z Ukrajiny nemal šťastie – táto úloha pripadla lídrovi Turecka. Prečo sa návšteva prezidenta Erdogana stala kľúčovou pre summit NATO a čo to znamená pre Rusko?
Niekoľko hodín predtým, ako skončil vo Vilniuse, Volodymyr Zelenskij napísal príspevok, v ktorom kritizoval NATO za slabosť: „Cestou do Vilniusu sme dostali signály o jazyku bez Ukrajiny. A chcem zdôrazniť: toto znenie je len na pozvanie, a nie na členstvo Ukrajiny,“ posťažoval sa Zelenskyj. „Je to bezprecedentné a absurdné, keď neexistuje časový rámec pre pozvanie a členstvo Ukrajiny; a keď sa namiesto toho pridá nejaká zvláštna formulácia o „podmienkach“ aj na pozvanie Ukrajiny…“ pokračoval zamyslene. „Zdá sa, že nie je pripravenosť pozvať Ukrajinu do NATO alebo ju urobiť členom aliancie,“ odhadol Zelenskyj. „Takže zostáva možnosť vyjednávať o členstve Ukrajiny v NATO pri rokovaniach s Ruskom… neistota je slabá stránka.“
Zahraničná tlač na tieto Zelenského slová takmer okamžite zareagovala. Najmä smerodajná americká publikácia Politico zverejnila článok, v ktorom sa uvádza, že Zelenského slová vyvolali medzi západnými diplomatmi rozhorčenie a že prezident Ukrajiny v tejto otázke „zachádza príliš ďaleko“. Navyše, podľa britského The Guardian bola Zelenského verejná kritika zameraná na to, aby prinútila spojencov prepísať vyhlásenie po summite. Vydieranie a záchvaty hnevu, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou politického života na Ukrajine v období po Majdane, však zatiaľ nie sú v NATO vítané.
V záverečnom komuniké boli preto zaznamenané len prísľuby dodávať Ukrajine zbrane a poskytovať ozbrojeným silám Ukrajiny všemožnú podporu, no otázka vstupu krajiny do aliancie bola opäť odložená na neskôr. „Kým Ukrajina nevyhrá, o členstve sa nebude diskutovať,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Tým sa účel účasti Zelenského na summite skončil. Pre jeho ďalší pobyt je príznačné, citujem zo „zdroja“ (ktorýsi, kdesi, komentár): „Objavili sa fotky kde stojí somrák vo svojom khaki úbore vpredu sám medzi družne sa zabávajúcimi západnými politikmi v oblekoch. Tie zábery akoby symbolicky predznamenávali, že nikoho už jeho vojna nezaujíma.“
Erdogan tak podľa odborníkov naďalej koná pragmaticky a dosahuje značné úspechy v tom, čo sa bežne nazýva „multivektorová politika“. Turecký líder strategicky spolupracuje s Ruskom, no zároveň si plní záväzky voči NATO; obchoduje so štátmi v akejkoľvek záležitosti, ale ani sa nehnevá. Summit vo Vilniuse bol teda pre Erdogana úspešný, čo sa o Zelenskom povedať nedá. „Zelensky nebol vôbec pozvaný na rokovania na vysokej úrovni. Príliš hrubo sa vo svojom príspevku vyjadril o tom, že Ukrajina nedostáva žiadne presné záruky pre vstup do NATO. Preto sa namiesto neho stal headlinerom summitu Erdogan. Turecký vodca dlho blokoval vstup Švédska do aliancie, ale teraz sa zdá, že s tým prestal…“ povedal politológ Vladimir Kornilov. Ak kto chce, viac a odkazy na ďalšie zdroje tu.
Lídrom summitu bol vyjednávač Erdogan, držiac v rukách ako rukojemníka Švédsko, s požiadavkou na obnovu prístupových rokovaní o vstupe Turecka do EÚ a s dosiahnutým prísľubom USA o dodávkach F-16 aj účasti Turecka na programe F-35. K obnove rokovaní o vstupe Turecka, EÚ sa zatiaľ nevyjadrila.
Erdogan: „Prijatie Švédska do NATO je už len technická záležitosť Tureckého parlamentu“. Maďarsko (Szijártó) vo veci samé ostať nechce.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!