Zdravotné poisťovne a ich zisky?
Vôbec nechcem rozoberať problematiku zdravotníctva ako profesionál. To ani nemôžem. Preto ide len o názor obyčajného občana. Slovensko prehralo zopár miliónov. No fajn, ešte ich prehrá viac, ale táto zdravotná kauza vznikla asi podstatne skôr.
Všetci vedia, čo by pomohlo zdravotníctvu a nikto to nerobí. Pred voľbami som počul Staneka aj iných expertov, ako by to malo vyzerať. Teraz je to už pasé. To sa naozaj nedá spraviť normálny, jednoduchý a prehľadný systém?
Jednoznačne sa tu podhadzuje klasický scenár. Lekári či zdravotné sestry sú zlí, pretože sústavne nie sú spokojní s platmi. Pacient ako druhostupňový je síce ten hlavný príjem, ale je na okraji. V prvom rade by sa mal preniesť problém pacient – lekár, na poisťovne. Tie sa potmehúdsky schovávajú. Žijú z našich peňazí a nie je sa k nim možné dostať, ak ste chorí. Operácie sa nedočkáte. Vyšetrenia vám presúvajú, pretože lekár už vyčerpal limit od poisťovne. Znova tu je ten problém – poisťovňa.
Ona by predsa mala zaplatiť všetko, na čo mám nárok a za čo platím poistenie. Tu je možné ešte jedno riešenie, a to je naozaj zriadenie jednej poisťovne, ktorá bude vychádzať trebárs z minimálnej mzdy a pripoistenia, kde budú nadštandardné služby. Tu by bol aj ten priestor pre súkromné poisťovne. Určiť presnú klasifikáciu, štandard a nadštandard. Nech sa pacient rozhodne, komu sa dá pripoistiť a za koľko. Čo si vlastne chce priobjednať k svojim službám. Takýto systém si viem celkom dobre predstaviť. Veď ak platím a som zamestnaný, tak chcem mať aj možnosť výberu služieb a nejaký ten nadštandard.
Posledná vec. Pacient by sa vôbec nemal starať o to či lekár, alebo poisťovňa má peniaze na jeho operáciu či vyšetrenie. Jednoducho by sa mal zaviesť systém reštrikcie. Ak odmietne preplatiť poisťovňa oprávnený zákrok, bude musieť zaplatiť dvojnásobok daného výkonu. Polovica by šla na vyšetrenie či operáciu a druhá by bola pokutou. Podobne u lekárov, ak sa zistí nejaký podvod, napríklad s umelo vytvorenými diagnózami, dostal by pokutu vo výške trojnásobku účtovnej hodnoty výkonu. Samozrejme štát by platil plnú výšku výkonov za svojich poistencov. Potom nech skúsia poisťovne vytvárať zisk.
Teraz sú skoro všetky viac menej rovnaké. Dokonca si myslím, že aj ľudia by mali dostávať výpisy, koľko a za čo platili v tom ktorom roku. Iste, sú výpisy, o ktoré si môžete požiadať, ale koľko ľudí to robí? Možno samotní pacienti by zistili množstvo skutočností, o ktorých ani nevedeli.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!