Zdravie je biznis alebo Vyhraj voľby a môžeš všetko
„Všetky peniaze, ktoré ľudia pošlú do zdravotných poisťovní, s výnimkou správneho fondu, sa musia vrátiť naspäť do slovenského zdravotníctva a nie na jachty, lietadlá alebo nejaké iné nezmysly pre ľudí, ktorí vlastnia tieto súkromné zdravotné poisťovne.“
Robert Fico
Prípad predraženého CT-čka krásne ukázal pomery v zdravotníctve. A ukázal, že zdravotníctvo je veľmi lukratívny biznis práve pre stranu Smer, kde „jachty, lietadlá alebo nejaké iné nezmysly“ sú prejavom úspechu v zdravotníckych a iných tendroch.
Pod „inými nezmyslami“ si môžeme predstaviť napríklad luxusné Paškovo sídlo postavené načierno v mestskom parku v Košiciach.
Názorne máme možnosť vidieť, prečo reálne zdravotníctvo u nás nemá peniaze, napriek tomu, že sa ľudia naňho povinne skladajú.
Aj keď peňazí nikdy nie je dosť, do zdravotníctva ich zjavne nateká oveľa viac, ako sa použije na liečenie. Skutočným problémom bude, že vytekajú rôznymi dierami von.
Na zdravotnom poistení sa pritom ročne vyberie takmer presne 4 miliardy eur, čiže 120 miliárd bývalých korún, čo je veľmi pekná suma.
Kauzou s CT prístrojom, kde vyšlo na povrch prepojenie vedenia strany SMER na tunelovanie zdravotníctva cez „bývalé firmy Pavla Pašku“, nám naznačuje, prečo bol Robert Fico vždy taký citlivý na zdravotníctvo a vyberanie poistného.
Ak je všetko v rukách štátu (= vládnej strany), veselo sa môžu trojnásobne predražovať stroje, lieky a iný materiál. Dve z troch eur z každého nákupu tak tečú tým správnym Smerom.
Jediný problém je s platmi, lebo z tejto sumy netečú provízie, len ich „nenásytní“ lekári a sestričky používajú na svoje holé prežitie nechápuc, že v luxusných domoch a jachtách by sa tie peniaze vynímali lepšie. Preto je vždy problém pri tejto položke – o koľko viacej sa dá lekárom, o to menej zo štyroch miliárd pôjde na provízie.
Keďže v Belize sa nedá oficiálne vypátrať skutočný majiteľ, môže sa Paška vyhrážať súdmi všetkým, ktorí na jeho prepojenie so zdravotníctvom upozorňujú.
Otázkou je, ako je možné, že takáto pochybná firma sa môže u nás uchádzať o štátne zákazky a tunelovať tak chátrajúce zdravotníctvo, kde nemocnice vyzerajú byť v stave po 3 svetovej vojne.
Pre tendre vo verejnej správe žiada v súčasnosti zákon transparentnosť až od 10 miliónov eur. To, ako vidíme, je príliš vysoká hranica. Príslušný zákon bol kompletne prerobený vládou Roberta Fica v roku 2013, keďže po Radičovej vláde bola potrebná „normalizácia“.
Preto SaS iniciovala zmenu – pre firmy uchádzajúce sa o štátne zákazky už od minimálne 200 tisíc eur – potrebu ukázať všetkých majiteľov všetkých firiem vo vlastníckom reťazci až po fyzické osoby. Výnimkou budú firmy kótované na burze, alebo vlastnené takýmito firmami. Tu je štruktúra a povinnosti vyplývajúce z verejného obchodovania v rozpore s tým, ako sú organizované schránkové firmy.
Takúto zmenu podporí aj OľaNO a NOVA.
Pavol Paška by mal byť prvý, kto za ňu zahlasuje, ak s tunelovaním zdravotníctva nemá nič spoločné. Naopak, má priestor navrhnúť ešte sprísnenie – napríklad celkovo zamedziť možnosti zúčastňovať sa tendrov firmám s matkami v krajinách, kde neposkytujú informácie o skutočných majiteľoch.
On predsa nemá čo skrývať, zdravotníctvo podľa vlastných slov opustil pred trinástimi rokmi zanechajúc po sebe vo firmách sekeru pre sociálnu poisťovňu a banky vo výške 114 miliónov korún.
V zdravotníctve má skúsenosti a zároveň v ňom nemá, podľa svojich slov, už žiadne záujmy. Môže sa tak plne venovať boju proti korupcii v tejto životne dôležitej oblasti a zatočiť s hyenami, ktoré okrádajú chorých a nevládnych o tak potrebné prostriedky.
Autor je zakladajúcim členom SaS
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!