Zdanenie najbohatších firiem alebo peňažných ústavov nemá oporu o nič
Na Slovensku platí progresívna daň. Prihováram sa za návrat k rovnej dani, najbližšie rešpektujúcej zásadu rovnosti a rovnosti zaobchádzania s fyzickými a právnickými osobami v časti zdanenie príjmu.
Riešením môže byť rovné (rovnaké) zdanenie príjmov fyzických a právnických osôb. Pre fyzickú osobu je 19 percent zo 700 eur viac než inú osobu s vyšším príjmom. Platí aj pre firmy. Tie budú právom vrieskať, prečo za svoj úspech a zisk majú byť potrestané… (zdroj daňových deliktov) kričia právom! (1)
Ľudia sa rodia rovní v dôstojnosti a právach. Ľudia sú si rovní len pred zákonom, inak nie! Rovná daň zo zákona tiež nie je etalón rovnosti. Takým by bol rovnaký príjem všetkých. Myslím si, že oprávnený ľudsko-právny odpor zneutralizuje zákon o rovnej dani z príjmu a majetku vo vlastníctve.
Ajhľa, konflikt Biden verzus Bezos (2). Svár medzi prezidentom Bidenom a Jeffom Bezosom sa prevalil na povrch potom, čo zakladateľ Amazonu začal ofenzívu s cieľom kritiky prístupu Bieleho domu k inflácii a zdaňovaniu bohatých korporácií. Poznámka editora: Biden je ultra ľavičiar, majúci značnú časť podpory ľavicového populizmu sa „chytajúceho“ voličstva. Matovič a jeho OĽaNO je hybridná eklektická zmeska pravice a ľavice s frakciou blízo Progresívnemu Slovensku. A toto chce vo veci „ľavicový“ Matovič kopírovať na Slovensku? Vyšším zdanením stovky najbohatších firiem? Fico chce obnovu špeciálneho odvodu s víziou 300 miliónov ročne pre peňažné ústavy… sociálna demokracia je zasa „strihnutá“ populistickými maniermi komunistov…
Daňový a odvodový systém na Slovensku a systém sociálnej pomoci (dávky, bonusy) je taký zložitý, že sa v ňom už snáď ani prasa, nieto ešte sama vláda, nevyzná… iba sa snažím „trochu“ logicky a sociálne myslieť. V zásade: Ja i ty plaťme rovnaké percentá a budeme si rovní. S DPH sa zaobchádza ako s trhacím kalendárom. Chcem dôkaz, že DPH z tabaku (alkoholu) ide do zdravotníctva. Česi pripravujú automatický valorizačný systém platieb za zdravotného poistenca. Dnes to je v Česku takmer 80, Slovensko len 37 eur. Škandál!
Pozrel by som sa na sociálne politiky životného minima z aspektu základného práva na dôstojný život ale aj finančnej podpory rodivosti sociálne neprispôsobivých Rómov; čo dieťa, to vyššia životná úroveň. Rodivosť motivovaná príspevkami a dávkami. V prístupe k práci sú „diskriminovaní“. Väčšina zo systému viac berie, než doň vracia. Máme tu znova sociálnu „utečeneckú“ rómsku turistiku.
Nemyslím si, že liek na hyperinfláciu by boli „helikoptérové“ peniaze. Nič spoločné s rovnosťou. V „zabudnutom“ diskurze je inštitút nepodmieneného základného príjmu.
Celé mi to pripomína brainstorming alebo kvíz kto čo vie. Nemám sa v tom chuť „do hĺbky“ hrabať, to nie je moja parketa.
Mimochodom, ak sa mýlim, opravte ma: Skôr, než sa EÚ odstrihne od ruského plynu a ropy, EÚ i nás odstrihne Rusko.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!