Zásady a názory
Ľudia si často nesprávne a zmätočne zamieňajú zásady s názorom, stanoviskom a presvedčením. Majú sa za mylne „zásadových“.
Nič spoločné s kyslosťou či zásaditosťou a hodnotami pH. Pojmy zásadovosť, zásadový človek, názor, rozmeňte si na drobné na webe. Synonymom zásadovosti je principiálnosť.
Diagnóza: „Tá osoba je nečitateľná a nezrozumiteľná. Nemá zásady, názory mení ako ponožky.“
Akútne je to v prípade osôb najmä verejne činných v politike. Porovnateľné s nepredvídateľným právom a zákonom, zakladajúcim právnu a existenčnú neistotu subjektov a adresátov práva.
Mi napadá: Aj Mečiar je dnes iný, ako kedysi. Prešiel auto reflexiou. Pevný v v zásadách a názore na štát (Slovensko v EÚ a vo svete). Hodnotovo stabilný.
Hodnotenia takto sa meniacich osôb sú rigidné. Zatiaľ čo Mečiara máme za stálu hrozbu pre Slovensko (jeho autoritárstvo ako Lukašenkovo, prípadne Orbánovo), tie persóny sú už dávno „inde“…
Toto nie je o Mečiarovi, len o príklade: Aj s ním sa vlečie jeho autoritárstvo a známe „LEN ON“.
Osobná poznámka k Mečiarovi: Som rigidný vo vzťahu k JEHO (Mečiarovým) aj samo amnestiám, a Harabinovmu odmietnutiu retroaktívneho práva. Mali by byť „riešené“ a odsúdené. Mečiarove amnestie zjavne a vecne vykazujú subjektívnu aj objektívnu stránku (prirodzené verzus pozitívne právo); amnestie a milosti (Kováč a kočner) spôsobili hmotnú a nehmotnú škodu v osobnom a spoločenskom rozmere dotknutých osôb.
Prikláňam sa k prirodzenému právu, lebo šlo o štátny terorizmus (únos Kováča ml. a Remiášova vražda). Tie skutky čakajú na spravodlivosť riadne vyšetrené…
Harabin rovná sa Mečiarovec aj dnes. Kryje štátny terorizmus. Ten sa neamnestuje. Milosťou (abolícia) môžu byť „obdarené“ len osoby v konaní alebo právoplatne odsúdené osoby.
V tejto veci sa Harabin skrýva za „zásadového právnika“ ctiaceho si Ústavu a zákon. Jeho „Na nepráve nie je možné založiť právo“ vo veci Mečiarových amnestií nemá miesto!
Nemusí to byť len o Mečiarovi, ale aj o Dzurindovi a Miklošovi. Pokračovateľoch najmä „majstrovských“ Mečiarových privatizácií… (akoby najmä zločinecká privatizácia bola tou najdôležitejšou, kľúčom k otvoreniu sa Slovenska pre jeho rozkradnutie a vytunelovanie po roku 1989-92, čo sa aj stalo).
Aj aby sa nezabudlo na Dzurindovu vládu, ktorá mimoparlamentnou cestou schválila humanitárne bombardovanie bývalej Juhoslávie; nepotrestané! Tá persóna nemá čo v politike hľadať, aj keby oľutovala a dala sa na pokánie!
Volať Dzurindu do televízie dokonca ČT24 mám za chucpe!
Všetci traja by radi by späť do politiky. Aj Radičová. Zjavne sa nudia, radi by, svrbia ich dlane. Radičovej názor je nezauímavý a irelevantný. Radičová len naprázdno tára. Má už len archeologickú hodnotu.
Máme už späť vo vláde Radičovej „držbalónika“ Sulíka. Plní si svoj „liberálno-konzervatívny“ sen. Najmä v časti kresťanofóbia. Aby som bol principiálne objektívny, nie som ekonóm, vo veciach podnikateľského prostredia sa nevyznám. Sulíkovi ale priznávam zásluhovosť na vývoji vedy a vodíkových technológií (Ústav Košice).
…
Zmena názoru a presvedčenia môže byť pozitívna alebo negatívna ale len vo vzťahu názor, presvedčenie, nie hodnoty.
Tzv. konzervatívcov (škaredé a hanlivé slovo) mám za nemenných vo vzťahu k hodnotám. Pevných a stabilných. V zmysle tradicionalizmu a historicky overených osvedčených a trvalo platných všeľudských hodnôt.
EÚ ich odmieta a ruší.
Neomarxistickí progresívci a „novo ľavičiari“ (liberáli zľava) majú kresťanstvo za „konzervatívne“ a spiatočnícke.
Kresťanstvo je najprogresívnejšie a najmodernejšie, stále aj do budúcna trvalo aktuálne monoteistické náboženstvo. Odhliadnuc od svetonázoru (Boh, demiurg, deus ex machina verzus evolúcia a darwinizmus) je všeobjímajúce ľudstvo svojou Láskou, právom na ľudské zdravie a dôstojný život od počatia po prirodzenú smrť. Šťastie nie je základné ľudské právo.
Odporúčam významové a obsahové odlíšenie pojmov:
1. Zásady, zásadovosť;
2. Názor, postoj, stanovisko;
3. Hodnoty, hodnotová orientácia.
Ad 1: Zásady sa týkajú osobného hodnotového systému, hodnotovej orientácie a majú dve zložky
a/ konštanta (etika, morálka, mravnosť),
b/ premenná (hmotná a nehmotná stránka hodnôt).
Obe zložky je možné prehodnocovať v čase a v dotyku s realitou.
Ad 2: Názor na veci a ľudí a ich skutky možno meniť za chodu vecí v konfrontácii s osobnými zásadami, ktoré sú nemenné.
Ad 3: Náuka, veda o hodnotách, axiológia.
Od narodenia po v lepšom prípade prirodzenú smrť, tvoríme, meníme a dotvárame svoje názory na veci, javy, ľudské skutky a svet vo svetle nemenných ľudských hodnôt.
Tomu sa vraví celoživotné poznávanie, vzdelávanie a kognitívne činnosti.
Pri zachovaní pevnej hodnotovej orientácie.
Len rigidný a natvrdlý blbec nemení svoje názory. Má ich za zásady.
Mi napadlo: Otec vždy chcel, aby mu z jeho syna vyrástol tvrdý a zásadový chlap. Otcovo prianie sa splnilo len na polovicu: „Syn ostal natvrdlý“.
Ide spravidla o rigiditu (neochota a neschopnosť reflexie a sebareflexie). Názor a presvedčenie sú zamieňané za zásadovosť. Meniť názory neznamená meniť vlastné zásady a hodnoty. Zmeny názorov v čase ale musia byť vždy konzistentné. Zriedkavo ale ide aj o až ultra extrémne obraty.
Názory nemeníme z hodiny na hodinu ani zo dňa na deň.
Príklad 1: Žid na smrteľnej posteli konvertuje na kresťanstvo tobôž islam.
Príklad 2: Politik prebehol zľava doprava. Radšej by som ich všetkých videl ísť rovno a priamo.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Kálmán Petőcz z Komáromu („tiežodborník“) predvčerom pre TA3 (o Maďarsku) táral čosi, že „Slovensko buduje „liberálnu demokraciu““.
Slovensko nič nebuduje, je demokraciou. Parlamentnou demokraciou.
Otázka (pojem): Čo je (preklad) „Slobodná (liberálna) demokracia“?
Liberálna demokracia je politologický blud.
Demokracia je alebo nie je.
Bez „sladkých“ prívlastkov a lákavých „príkrmov“. Liberáli, vezmite to na vedomie. Dajte si to na noc pod hlavu a vankúš…
Odkaz Orbánovej opozícii: Parlamentné voľby v Maďarsku budú o necelé dva roky.
Na Slovensku sa čakajú predčasné… (extrémne vysoká až nedemokratická ústavná väčšina štvorkoalície; ústavné zákony a zákony v skrátenom legislatívnom konaní, lebo: covid ako zámienka).
V Poľsku detto alebo menšinová vláda (Právo a spravodlivosť verzus dvaja koaliční, partneri); konflikt vo veci Kaczynského zákona na ochranu zvierat (zákaz zvieracích kožušinových fariem).
Česko v pohode. Milion chvilek pro demokracii (anti Babiš) sa stiahol; funguje menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM.
Štát je možné riadiť ako vlastnú firmu; to je dobré krédo a dobrá zásada dobrého predsedu vlády. Rozhodlo tak Babišovo voličstvo. Svoj názor nemení. Názor EÚ (EP a EK) české občianstvo a voličstvo nezaujíma. O svojich vládcoch rozhodujú občania, nie Brusel. Ani Soros….
P.S. K pokusu o spojenie Mečiara s Harabinom na zásadnom národnom, vlasteneckom a kresťanskom princípe pred marcovými voľbami 2020 (sic! zásadná, principiálna hodnotová politická orientácia):
Stretli sa ale nespojili. Neumožnilo to ich ego, väčšie, než ONI sami.
Žiadna pokora k národu, vlastenectvu ani kresťanstvu.
Volám ich „hruďobijci“.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!