Zalužný o patovej situácii pre Economist
Americkí a európski vyjednávači začali na Ukrajine tajné rokovania s Kyjevom o podmienkach pre mierové rozhovory s Ruskom! Informáciu americkej televízii NBC potvrdilo hneď niekoľko zdrojov z okruhu americkej vlády a Valerij Zalužný v rozhovore pre The Economist to zhrnul slovami, že na bojisku k veľkému prelomu nedôjde a vojna mieri do patovej situácie! Zelenský pokarhal Zalužného za jeho stanovisko a vyjadrenia pre Economist, prevzala z neho Pravda tu. Ich presné znenie citujem nižšie.
Niektorí americkí vojenskí predstavitelia začali nielen súkromne, ale už aj verejne v médiách používať termín „patová situácia“ na opis súčasnej bitky na Ukrajine, pričom niektorí hovoria, že začína ísť o to, ktorá strana dokáže udržať vojenskú silu na bojisku v prevádzke najdlhšie. A tu podľa oboch zdrojov americkej NBC už ťahá Ukrajina za kratší koniec povrazu. Rusko navzdor sankciám, ktoré viac poškodili EÚ nielen, že nemá problém s muníciou, zbraňami a s vojenským personálom, ale dokonca ruské HDP za rok 2023 rastie skoro o 3% a valcuje Európsku úniu, ktorá tento rok porastie len o 0.8%. Vojna na Ukrajine pomohla naštartovať ruskú ekonomiku a priemysel v dôsledku naštartovania ruského zbrojného priemyslu, na ktorý sú nadviazané ďalšie segmenty a subdodávky ruských súkromných firiem. O Ukrajine sa rozhodne zrejme tu:
Podľa zdrojov NBC sú tieto verejné vyhlásenia diametrálne odlišné od tých, ktoré zatiaľ utajene prebiehajú s Ukrajinou v zákulisí. A o tom, že vojna sa blíži ku koncu, sa zveril pre časopis The Economist aj vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužný. Zásadnými vyjadreniami poukázal na to, že existuje obrovské riziko, že prebiehajúca ukrajinská ofenzíva prejde do dlhodobého statického konfliktu, ktorý sa môže pretiahnuť na mnoho rokov. Prečítajte si to najdôležitejšie z rozhovoru:
1. „S najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k žiadnemu hlbokému a krásnemu prelomu“ Zalužný povedal, že situácia na fronte „dospela do slepej uličky“. Varoval, že prebiehajúcej ukrajinskej ofenzíve hrozí, že sa vyvinie do dlhotrvajúcej pozičnej vojny, ktorá sa môže pretiahnuť na roky: „S najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k žiadnemu hlbokému a krásnemu prelomu, rovnako ako v prvej svetovej vojne sme dosiahli úroveň technológie, ktorá nás stavia do patovej situácie,“ dodal. Perspektíva generála Zalužného je chmúrna, pretože verí, že na zmenu situácie je potrebný významný technologický prielom, a neočakáva žiadny rýchly alebo zásadný pokrok.
2. Rusko nemožno zastaviť iba „vykrvácaním“ jeho vojakov. Vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny uznal, že došlo k chybe v predpoklade, že Rusko sa dá odradiť tým, že jeho vojakom spôsobí straty. „To bola moja chyba.”Rusko stratilo najmenej 150 000 mŕtvych. V akejkoľvek inej krajine by takéto obete vojnu zastavili.” Pokračoval tým, že naznačil, že život má v Rusku inú hodnotu a že Vladimír Putin používa stratégie pripomínajúce bojovú taktiku z prvej a druhej svetovej vojny.
3. „Štyri mesiace mali byť dosť času na to, aby sme sa dostali na Krym” Zalužný poukázal na to, že útočné plány ukrajinských ozbrojených síl pôvodne počítali s rýchlym postupom o 30 kilometrov za deň s cieľom prekonať ruské obranné línie: „Ak sa odvolávate na učebnice NATO a naše počiatočné výpočty, malo nám to trvať iba štyri mesiace, kým sme dosiahli Krym, zapojili sa do boja, stiahli sa z Krymu a znovu vstúpili a opustili región,“ citoval vrchného veliteľa.
Ako však informoval The Economist, ukrajinská armáda vybavená západnou technológiou sa ocitá v zamínovaných poliach a namiesto toho čelí náporu ruského delostrelectva a útokom dronov. „Najskôr som si myslel, že s našimi veliteľmi nie je niečo v poriadku, a tak som niektorých vymenil. Potom som si povedal, že naši vojaci sa k tomu nehodia, tak som presunul vojakov do niektorých brigád,neprinieslo to však žiadny zásadný rozdiel,“ dodal Zalužný.
4. „Uvedomil som si, že presne tam sme – v prvej svetovej vojne“ Potom, čo reorganizácia vo vojenskom velení nepriniesla žiadny výsledok, nariadil svojim podriadeným, aby našli knihu sovietskeho generálmajora Pavla Smirnova „Prielom opevnených obranných línií“ z roku 1941, ktorá analyzovala bitky prvej svetovej vojny. „A ešte než som sa dostal do polovice, uvedomil som si, že presne tam sme, pretože rovnako ako vtedy úroveň nášho technologického rozvoja dnes uvrhla do strnulosti nás aj našich nepriateľov. Jednoduchým faktom je, že vidíme všetko, čo robí nepriateľ, a oni vidia všetko, čo robíme my.Aby sme prelomili túto patovú situáciu, potrebujeme niečo nové, ako je pušný prach, ktorý vynašli Číňania a ktorý stále používame na vzájomné zabíjanie,“ dodal. Podľa jeho hodnotenia ukrajinská armáda nutne potrebuje pokrok v technológii dronov, schopností elektronického boja a vybavenia na odstraňovanie mín, vrátane integrácie inovatívnych robotických riešení. „Je dôležité pochopiť, že túto vojnu nemožno vyhrať zbraňami minulej generácie a zastaranými metódami,“ trval na svojom Zalužný. Nevyhnutne „povedú k oneskoreniu a v dôsledku toho k porážke.” Generál Zalužný však poznamenal, že neexistujú žiadne náznaky bezprostredného technologického prelomu v týchto oblastiach.
5. Atričná zákopová vojna môže zničiť ukrajinský štát. Vzhľadom na to, že sa v blízkej budúcnosti neočakáva technologický prielom, môže ukrajinská armáda iba pokračovať v ofenzíve a zachovať iniciatívu, aby sa vojna nestala pozičnou, povedal Zalužný: „Najväčším rizikom opotrebovávajúcej sa zákopovej vojny je to, že sa môže ťahať roky a zničiť ukrajinský štát ,“ hovorí. „Musíme hľadať toto riešenie, musíme nájsť tento pušný prach, rýchlo ho zvládnuť a použiť na rýchle víťazstvo. Pretože skôr alebo neskôr zistíme, že jednoducho nemáme dosť ľudí na boj.“ Už skôr The Economist publikoval článok Zalužného, v ktorom uviedol, že vojna medzi Ruskom a Ukrajinou smeruje k patovej situácii s vyčerpávajúcimi bitkami. Zdroj. Ak kto chce, porozklikávajte si odkazové zdroje tu a tu. Stav Ukrajiny a Zelenwského:
Proti ruská propagandistická kampaň aj slovenských dezinformačných médií, za mier na Ukrajine na ukrajinskom bojisku, síce pokračuje, ibaže hoops (!) nie je tým myslená „alternatíva“ ale hlavný orwellovský mediálny mainstream, začína otáčať smerom k realite… podbehlo mi viacero odkazov na premárnené a dnes stratené: „Keby sme plnili Minské dohody…“. Ich podvodný charakter priznala prvá Angela Merkel…
Zelenský pozval Trumpa na Ukrajinu, aby prezidentskému kandidátovi s rastúcimi preferenciami s každým ďalším obvinením a obžalobou, vysvetlil svoj názor na Trumpov „24-hodinový mier“. Mimochodom, Zalužný a Arestovyč, v ukrajinských prezidentských voľbách, postavia sa proti Zelenskému. Praje si to aj Západ. Ibaže nestane sa nič zásadné. Rusko si na Ukrajine dokončí „svoje veci“. Nahráva mu k tomu aj všestranný odklon záujmu najmä USA smerom na Blízky Východ. Mimochodom, o čom ešte v súkromí hovorili Ursula von der Leyen so Zelenským mimo médiá, pri sobotnej neohlásenej návšteve Kyjeva? Len o reformách pre vstup západnej Ukrajiny do EÚ?
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!