Žaloby proti NATO za použitie munície s ochudobneným uránom v bývalej Juhoslávii
Trocha si „zasuplujem“ naše médiá: Na Najvyšší súd v Belehrade boli podané dve nové žaloby proti NATO za použitie ochudobneného uránu pri bombardovaní spojeneckej Juhoslávie v roku 1999.
Podľa slov právnika Srdjana Aleksiča, ktorý v spolupráci s talianskym právnikom Angelo Tartagliou podáva žalobu v mene asi 3 tisíc srbských občanov, sa navyše pripravujú nové žaloby proti Severoatlantickej aliancii. Podľa Aleksiča bola predchádzajúca podobná žaloba podaná v januári 2021 a bola zaslaná žalovanej strane, teda NATO, ale doteraz od úradu Aliancie neprišla žiadna odpoveď, uvádza „PolitNavigator“.
https://www.politnavigator.news/pervyjj-isk-serba-k-nato-za-bombardirovki-obednennym-uranom-postupil-v-bryussel.html
https://www.politnavigator.news/tysyachi-serbov-gotovyat-iski-protiv-nato-za-aviaudary-radioaktivnymi-boepripasami.html
https://www.czechfreepress.cz/evropa/tisice-srbu-pripravuji-zaloby-proti-nato-kvuli-bombardovani-radioaktivni-munici.html
https://www.pokec24.cz/politika/tisice-srbu-pripravuji-zaloby-proti-nato-kvuli-bombardovani-radioaktivni-munici/
Tanky aj lietadlá používali vo vojne v Perzskom zálive muníciu s ochudobneným uránom. Všetok ochudobnený urán používaný na Balkáne bol vo forme 30-milimetrových nábojov vypálených z lietadiel Air Force A-10.
V Bosne bolo vypálených asi 10 000 nábojov a v Kosove približne 31 000 nábojov. Malo ísť o takmer 13 ton ochudobneného uránu, čo je oveľa menej ako 320 ton ochudobneného uránu použitého počas vojny v Perzskom zálive.
Účel použitia ochudobneného uránu: Munícia s hustejším teda tvrdším obohateným uránom má vyšší prierazný potenciál…
Tvrdenia proti tvrdeniam: Žalobcovia v opore o zdravotné štatistiky nárastu nádorových ochorení zistili súvis s ochudobneným uránom. Žalovaná strana v opore o svoje výsledky to popiera. Veľmi stručne: Kontaminácia OU môže nastať vdýchnutím. To bolo vylúčené, lebo projektily samé o sebe ostali nepoškodené, ich sublimácia je vylúčená. Namerané hodnoty vzoriek (pôda, vzduch, voda…) nikde neprevýšili zdraviu škodlivý normál. Podklady žalobcov sú založené na hypotéze, že ochudobnený urán (depleted uranium) mal mať účinky rádioaktívnej chemickej zbrane, čosi ako „soft nuclear weapons“.
https://reliefweb.int/report/serbia/us-dod-issues-information-paper-depleted-uranium-balkans
Dňa 24. marca 1999 vláda, citujem Dzurindu „súhlasila s preletom a tankovaním lietadiel NATO nad územím Slovenskej republiky“. Ak mi dovolíte, zopakujem (Dzurinda): „Vláda súhlasila s preletom a tankovaním lietadiel Severoatlantickej aliancie nad územím Slovenskej republiky.“ Mikuláš Dzurinda: A teraz ten druhý záznam, ktorý ste si želali, zo 6. apríla: Vláda nadväzne na svoje rozhodnutie z 24. marca 1999, ktoré som pred chvíľočkou prečítal:
1. odsúhlasila neobmedzený prístup do vzdušného priestoru Slovenskej republiky na prelety lietadiel Severoatlantickej aliancie vo vzťahu k operáciám v Juhoslovanskej zväzovej republike;
2. vyslovila súhlas so zjednodušením procedúry povoľovania preletov lietadiel aliancie cez vzdušný priestor Slovenskej republiky;
3. rozhodla o poskytnutí humanitnej pomoci obyvateľom Kosova postihnutým humanitnou katastrofou.
Český prezident Zeman sa Srbom ospravedlnil. Dzurinda: “Otvoril som nebo pre americké lietadlá, aby bombardovali Belehrad…urobil som dobre.” Kukan: “Aj dnes by som postupoval rovnako. Bolo to správne rozhodnutie.”
Ktorý článok NATO bol použitý proti bývalej Juhoslávii a čo boli dôvody zlyhania UNPROFOR v Srebrenici? Komu a čomu obe organizácie prospeli? Na pozadí boli a sú vždy USA. Ako Mackie Messer: https://www.youtube.com/watch?v=C22WljLi8S8
Dzurindova vláda povolila prelety NATO nad územím Slovenska. Bratislava 21. septembra 2001 (TASR) Vláda SR jednomyseľne súhlasila s povolením preletov nad územím a presunom pozemných ozbrojených síl NATO/USA územím Slovenska: https://domov.sme.sk/c/115179/vlada-povolila-prelety-vojenskych-lietadiel-nad-uzemim-sr.html
V roku 1999 šlo len o vojská NATO. Dnes osobitne aj USA. Slovenská vláda jednomyseľne schválila Zmluvu o obrannej spolupráci s USA nad a mimo rámec NATO. Dokument posunula do Národnej rady Slovenska. Do čoho? Na rade je prezidentka. Hmm…
Médiá o žalobách proti NATO ani necekli. Lebo: Čo sa nehodí, škrtnúť. Potrebujeme zmluvu s USA. Tie potrebujú zmluvné štáty „predhodiť“ Rusom a tak pozdržať ich odvetnú reakciu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!