Zákonodarná a výkonná moc na Slovensku
Predčasné voľby po Kuciakovej vražde som nechcel a písal proti nim, zoči-voči „slušáckej“ ulici. Boli ale „zažehnané“ personálnymi opatreniami na úrovni vlády a policajného zboru vo vládnej gescii. Čudné veci sa však dejú aj potom na pôde prokuratúry aj policajného zboru.
Ako ale sledujem správanie politikov v Česku, tvorbu českých politík a prístup k ochrane právneho štátu, a porovnávam so Slovenskom, dnes by som na mieste prezidenta rozpustil parlament a vyhlásil predčasné voľby. Jedným dôvodom a nielen ním, je nezvládnutie volieb kandidátov na ústavných sudcov. Ibaže by som „nemal“ persóny, z ktorých by som zostavil dočasnú úradnícku vládu.
Sabotáž ústavného súdu a volieb kandidátov na ústavných sudcov v parlamente pokračuje. Včera parlamentári zvolili troch, dnes (streda) len jedného, na ústavnom súde chýba osem ústavných sudcov. Hypoteticky, ak by som mal ako záujemca a uchádzač byť znova prihlasovaný, vláčený a vypočúvaný parlamentným výborom, po prvom neúspešnom pokuse by som v záujme osobnej integrity a cti, ďalší prihlasovací pokus nezopakoval. Musel by som byť riadne „chytený na hlavu“. Aj zdravá asertivita má svoje hranice…
Konštatujem porušovanie ústavných a ľudských práv uchádzačov a kandidátov na ústavných sudcov; samozrejme, nevymožiteľné…
…
Vo veci nedeľných mohutných protestov na „václaváku“ sčasti rozumiem naladeniu časti občianskej spoločnosti proti vláde pod vedením Andreja Babiša a proti Benešovej; kauza ŠTB a Čapí Hnízdo plus Babišova nominácia Benešovej po nevyjasnenom odstúpení Kněžínka z postu ministra spravodlivosti; obavy z ohrozenia ústavnosti a právneho štátu rozptýlil v Interview ČT24 osobne predseda Ústavného súdu ČR Pavel Rychetský (tvrdil, že výkonná moc v časti štátne zastupiteľstvo, policajný zbor a justícia sú slobodné a nezávislé): https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/219411058040520/
V záujme dobrých slovensko-českých vzťahov sa médiá a politici k Slovensku vo veciach štátu a práva nevyjadrujú, mienim ale, že si myslia „svoje“…
Ako slovenský občan, mienim ale verejne, že na mieste slovenského prezidenta je samo skompromitovaná persóna, ktorá si pod zámienkou rozlúčkových ciest robí politickú kampaň. Zároveň nie celkom korektne prijíma a „menuje-nemenuje“ zvolených kandidátov na ústavných sudcov, čím robí prieky parlamentárom a na oboch stranách sú za tým osobné a politické záujmy.
Tvrdím, že voľbu a nominácie kandidátov na sudcov ústavného súdu by práve preto, že parlament je politický zákonodarný zbor, mala mať od zákonodarnej a výkonnej nezávislá súdna moc.
V kresle hlavy štátu prinajmenej vo veciach odhalení spôsobov financovania jeho prezidentskej volebnej kampane a nielen, nemá čo hľadať. Vítam koniec Kiskovho mandátu a jeho inpíčment. Jeho politikárčenie je v konflikte s ústavou.
Čaputovú som nevolil. Beriem na vedomie, že je prezidentkou. To je zatiaľ asi tak „fšetko“. Otvára sa nová kapitola slovenskej prezidentskej ságy. A po eurovoľbách, aj príbehu Európskej únie.
Poznámky k Rakúsku: Za Strachem a pádom rakúskej vlády nestojí Putin. Ak by aj, dokázal tak ľavou zadnou skorumpovanosť politikov a je úplne jedno, z ktorej časti politického spektra. Tu i tam sa na kadečo príde.
Na druhej strane, silné väzby medzi Rakúskom a Ruskom dokazuje aj Putinov tanec s rakúskou ministerkou zahraničia Karin Kneisslovou na jej svadbe v auguste 2018. Ten „svadobný tanec“ predznamenal pád rakúskej vlády a otras nacionalistického frakčného krídla euro parlamentu tesne pred euro voľbami.
Otázka 1: Ak chce Putin oslabiť a rozbiť EÚ, prečo by pripravil pascu práve do politického prostredia nacionalistov, populistov a „extrémistov“ teda, deštrukčných síl v euro parlamente? Prečo bol ten „zákerný“ útok vedený proti antisystémovej FPÖ, ktorá je podľa liberálnych demokratov „rozbíjačom“ EÚ? Lebo „Padni komu padni.“ Čierneho Petra zajtra dostane ktosi iný (lebo oligarchizácia politiky).
Otázka 2: Stretnutie protagonistov rozhovoru na Ibize sa udialo v roku 2017 pred rakúskymi parlamentnými voľbami. Prečo bol záznam zverejnený až pred týždňom a pred euro voľbami? Vedel Putin o sprisahaní v čase jeho konania od svojich tajných služieb, dokonca im to nariadil, alebo sa o ňom dozvedel až z médií? Tie zatiaľ reakciu Kremľa nezaznamenali.
(Údajná neter ruského oligarchu na stretnutí so Strachem a spol. v Ibize povedala, že chce v Rakúsku investovať štvrtinu miliardy eur. H. Strache jej navrhoval, aby kúpila denník Kronen Zeitung a následne jeho spravodajstvom pomohla FPÖ v predvolebnej kampani.)
Rusko si vysoko váži podporu Rakúska v rámci výstavby plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), uviedol po schôdzke s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom 15. mája v ruskom letovisku Soči šéf Kremľa Vladimir Putin.
„V Rusku si vysoko vážime pevný postoj rakúskej strany pri podpore tohto projektu, ktorého cieľom je zabezpečiť energetickú bezpečnosť celého eurázijského kontinentu,“ zdôraznil ruský prezident po ustanovujúcom fóre s názvom Sočský dialóg, informovala agentúra TASS.
Len tak mimochodom, nepochopil som ani aj, prečo majú byť predčasné voľby v Rakúsku najskôr začiatkom septembra, keď Zelenský mohol na Ukrajine „do troch minút“ po inaugurácii rozpustiť parlament a vyhlásiť predčasné voľby promptne na 21. júla 2019?
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Poznámka: Francúzsky denník Le Monde upozornil, že poslanci by sa mohli postaviť proti Zelenského zámeru, čím by otvorili spor o výklad ústavy. Z ukrajinskej ústavy totiž vyplýva, že prezidentovo rozhodnutie o rozpustení parlamentu môže nasledovať až po tom, ako predseda parlamentu konštatuje nefunkčnosť vládnej koalície. K tomuto kroku zatiaľ na Ukrajine nedošlo, upozornil Le Monde. Takéto konzultácie Zelenskyj zvolal na utorok. Podľa agentúry Ukrinform sa uskutočnia v budove Kancelárie prezidenta v Kyjeve.
…
Trocha „od veci“ ale aj o stave EÚ, resp. Brexitánie:
Najhoršie na veciach okolo zbabraného brexitu je, že vnútorne rozdeleným labouristom (Corbyn) ani polovici Mayovej tiež rozdelených konzervatívcov, nejde o Britániu ale o politikárčenie a politickú moc. Predsedníčka vlády Theresa Mayová nemá šancu uspieť tak ani onak. Odstúpi zrejme ešte pred hlasovaním o jej ostatnom návrhu na odchod z EÚ dohodou, pravdepodobne už v priebehu budúceho týždňa. Čo sa bude diať potom, to ešte len bude katastrofa. Ide o najhlbšiu krízu v moderných dejinách Brexitánie. Mimo iné, britskí voliči v euro voľbách idú do volieb bez kampane, nevedia nič. Takmer nič.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!