Najlepší materiál na stavbu domu?
Z rozmanitosti materiálov, ktoré majú dnes v ponuke predajcovia, sa jednému zamotá hlava. Často sa stretávame s otázkou, ktorý materiál je najlepší na stavbu domu. Ideálny stavebný materiál neexistuje. Každý z materiálov začali vyrábať, pretože riešil istú potrebu ľudí pri stavbe. Betón má dlhšiu životnosť ako tehla. Drevo nič nevydrží. Tieto predsudky projektanti vyvracajú často. Dôvod je jednoduchý. Stavby navrhujeme tak, aby konštrukcia vydržala bežne 50 rokov a zariadenia a povrchy 15-25 rokov. Životnosť je len o návrhu a spôsobu zabudovania a ochrany. Aj betón potrebuje správne ochrániť, aby vydržal. Dôležité je vedieť, čo od materiálu čakám ja ako užívateľ. Pozrime sa na výhody a nevýhody materiálov pre hrubú stavbu.
Pórobetón:
+ jeho nespornou výhodou je ľahká manipulácia
+ ľahká opracovateľnosť
+ murivo potrebuje malú vrstvu omietky, dosahuje sa vysoká rovinnosť
– nevýhodou je malá pevnosť a s tým súvisiace výraznejšie praskanie. Praskanie je rizikom pri otvorených priestoroch a nerovnomerne zaťažovaných stenách. Obmedzením pre investora je potreba dlhších stien a kratších otvorov.
– keď navlhne pórobetón, stráca svoju pevnosť. Po vysušení sa jeho pevnosť nevráti do pôvodnej hodnoty. Pórobetón sa drolí.
Pálená tehla:
+ ľahko sa z nej stavia
+ tehly môžu byť už zateplené. Aj pre pasívny štandard. Žiadne zatepľovanie, stačí omietnuť a môžte bývať.
+ tehla je stála, vydrží vlhkosť a nerozpadne sa po vysušení. Nesmie ísť o pravidelne sa striedajúce vlhko a sucho.
+ reguluje vlhkosť. Pozor na izolovanie tehlového domu zvonku polystyrénom s hrúbkou viac ako 5cm. Vlhkosť zostáva medzi tehlou a polystyrénom. Nie je to zdravé prostredie pre život.
+ je pevnejšia ako pórobetón. Môžte teda mať väčšie okná a prechody, menej stien v dome a budete mať tak menšie praskliny.
– hrubšia vrstva omietky a možné prenesenie prelisov z tehál na povrch omietky.
– ťažšie opracovanie ako pórobetón a nikdy nemáte hladký rez ako pri pórobetóne. Treba teda dať pozor na detailné osadenie okien. Možnosť použiť lícové tehly.
Betón:
+ vysoká pevnosť. Možnosť stavať štíhle /subtílne/ konštrukcie. Veľké svetlé šírky miestností.
+ možnosť stavať takmer bez obmedzenia tvaru.
+ stály materiál. Betón znesie vlhkosť, sucho, veľké zaťaženie, a keď je správne zabudovaná výstuž, životnosť je 100+ rokov.
– veľká hmotnosť a nízky pomer nosnosti voči vlastnej hmotnosti.
– betón sa ťažšie prestavuje, upravuje, vŕta.
– ťažko sa na betóne spraví omietka, aby neboli vidieť spoje debnenia.
Drevo:
+ veľmi veľká únosnosť voči vlastnej hmotnosti. Vhodné pre veľké priestory bez stien a stĺpov. Vhodné pre rodinný dom aj výškové stavby.
+ prírodný materiál, ktorý reguluje vlhkosť v dome. Povrch vyžaruje teplé sálanie.
+ možnosti dizajnu dreva sú široké. Aj keď sa s drevom musí vedieť pracovať a teda musíte hľadať vhodného majstra či výrobcu.
+ prefabrikovaná výroba je ľahká na prevoz aj na väčšie vzdialenosti, s presnou a rýchlou výstavbou na mieste stavby.
+ prírodný materiál, ktorý sa dá pomerne ľahko obnovovať. Morálna povinnosť každého majiteľa drevodomu je vysadiť aspoň 10 stromov 🙂
– drevo musí byť ochránené voči škodcom a hnilobe. Rôznymi typmi napúšťadiel aj konštrukčne.
– drevo je prírodný materiál. Ako taký sa niekedy nespráva podľa našich predstáv. Krútenie, praskanie. Väčšina prasklín nemá vplyv na únosnosť konštrukcie.
Hlina, slama, konope, rákos:
+ prírodné materiály sú prirodzené, sú najbližšie našej podstate. Preto nám v nich bude vždy príjemnejšie, ako vo výrobkoch, ktoré sú veľa upravované a vzdialené prírode.
+ prírodné materiály regulujú vlhkosť a zadržiavajú teplo, či zabraňujú úniku tepla z interiéru.
– prírodné materiály sú časovo náročné na spracovanie. Ak si majú zachovať svoj prírodný charakter po zabudovaní, treba rátať s väčším množstvom času.
Umelé dosky a hmoty:
+ nekonečná tvarová variabilita
+ pevnosť podľa potreby. Umelá hmota môže byť namiešaná akokoľvek.
– je to umelá hmota. Okrem neprírodnej podstaty, uchováva statickú elektriku.
(Doplnenie)
Alternatívne materiály:
+ majú najrôznejšie výhody
+ nové materiály majú buď veľmi dobré technické vlastnosti (PUR izolácia, Bentonitová hydroizolácia)
+ alebo majú prírodný charakter a menší dopad na životné prostredie pri výrobe, pri užívaní ako aj pri likvidácii (tzv. tekuté drevo)
– málo skúseností stavbárov s daným materiálom, čo môže znamenať komplikácie pri realizácii
– možná vyššia cena
Neexistuje dobrý či zlý materiál. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Úlohou architekta je ponúknuť investorovi vhodnú alternatívu. Úlohou klienta je vybrať si to, čo sa mu najviac páči a vyhovuje jeho požiadavkám.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!