Washington Post o plánovanom útoku Ukrajiny na Moskvu
Ukrajina na výročie začiatku ruskej invázie plánovala útok na Moskvu aj ruský prístav, vyplýva z uniknutých dokumentov. Ukrajincov od toho odhovorili Američania, ktorí sa snažia zabrániť eskalácii vojny. „V Rusku však naďalej dochádza k záhadným výbuchom a útokom dronov,“ píše Washington Post.
Prečo zmieňujem Denník N? Bez predplatného je tam aj tento obsah nedostupný, ako prevzatý tiež z plateného Washington Post ako „exkluzívny“. Editovaný článok ponúkam ako neexkluzívny v opore o všeobecné právo na informácie vo verejnom záujme. Pri rannom prehľade tlače mi „podbehlo“ toto:
Ukrajina na príkaz USA odložila výročné útoky na Rusko. Kyjevský šéf vojenskej rozviedky GUR Kyrylo Budanov plánoval odvážne údery hlboko za nepriateľskými líniami, ktoré znepokojili predstaviteľov Washingtonu. Uvádza The Washington post 24. apríla 2023, hlavný zdroj.
Vo februári, s prvým výročím ruskej invázie na Ukrajinu, podľa jedného z uniknutých dokumentov Národnej bezpečnostnej agentúry, boli predstavitelia Kyjeva zaneprázdnení plánovaním útoku na Moskvu. Generálmajor Kyrylo Budanov, vedúci riaditeľstva vojenskej spravodajskej služby v krajine, nariadil jednému zo svojich dôstojníkov „aby sa 24. februára pripravil na masové útoky… so všetkým, čo ukrajinské ozbrojené sily majú“. Dokonca uvažovali o námornom údere pomocou TNT v čiernomorskom prístavnom meste Novorossijsk, čo je do značnej miery symbolická operácia, ktorá by napriek tomu demonštrovala schopnosť Ukrajiny zasiahnuť hlboko vnútri nepriateľského územia.
Vo Washingtone úradníci tajne sledovali plány Ukrajincov. Biely dom sa dlho obával, že útoky v Rusku by mohli vyvolať agresívnu reakciu Kremľa.
22. februára, dva dni pred výročím, CIA rozoslala novú tajnú správu: Ukrajinská vojenská rozviedka (GUR) „na žiadosť Washingtonu súhlasila s odložením úderov“ na Moskvu. Dokumenty, ktoré sú súčasťou množstva tajných informácií, ktoré údajne unikli na herný server 21-ročným členom Národnej gardy, presne nevysvetľujú, kto sa prihováral a prečo Ukrajinci súhlasili s odložením operácie.
Na internet unikli desiatky vysoko utajovaných dokumentov, ktoré odhaľujú citlivé informácie určené pre vysokých vojenských a spravodajských predstaviteľov. V exkluzívnom vyšetrovaní The Post tiež preskúmal množstvo ďalších tajných dokumentov, z ktorých väčšina nebola zverejnená.
Ponúkajú však konkrétny príklad širšieho napätia, ktoré charakterizovalo veľkú časť vojny: Ukrajina, ktorá túži preniesť boj na domovskú pôdu Ruska, je niekedy zdržanlivá v dôsledku nesúhlasu zo strany Spojených štátov, ktoré sa snažia vyhnúť eskalácii konfliktu do priameho boja medzi americkými a ruskými silami. Niektorí americkí predstavitelia považujú útoky na Rusko, najmä ak sa týkajú zbraní dodaných USA, za vysoko riskantné operácie, ktoré by ruský prezident Vladimir Putin mohol považovať za tak ohrozujúce, že sa uchýli k použitiu taktických jadrových zbraní.
A napriek tomu sa v Rusku naďalej dejú záhadné výbuchy a útoky dronov. Ukrajinskí predstavitelia sa k incidentom nehlásia a (pozn. editora) navádzajú zdanie, že ide o akciu vnútorných Rusko rozvratných diverzných skupín. „Zem je guľatá, je objav, ktorý urobil Galileo,“ napísal prezidentov poradca Mykhailo Podolyak na Twitteri v decembri po útoku na leteckú základňu Engels-2 hlboko v Rusku. „Ak je niečo vypustené do vzdušného priestoru iných krajín, skôr či neskôr sa neznáme lietajúce objekty vrátia na miesto odletu.“Správy o teroristických útokoch v ruskej Brjanskej oblasti sú „zámernou provokáciou“, uviedol hlavný poradca ukrajinského prezidenta Podoljak. Rusko „chce vystrašiť svoj ľud, aby ospravedlnilo útok na inú krajinu“, napísal na Twitteri.
Operácie na cudzej pôde ale patria do pôsobnosti GUR. Budanov, ambiciózny 37-ročný generál a vychádzajúca hviezda ukrajinskej armády, nepriznáva, že za útokmi stojí jeho agentúra. Varoval však, že budú pokračovať. „Toto rozbilo ruské ilúzie o bezpečnosti,“ povedal Budanov pre The Washington Post v januári. „Sú ľudia, ktorí kladú výbušniny. Existujú drony. Kým nebude obnovená územná celistvosť Ukrajiny, v Rusku budú problémy. Budanov sa k tomuto článku nevyjadril. Americkí predstavitelia nekomentovali uniknuté dokumenty o výročných štrajkoch.
Súkromne predstavitelia USA a Európy vyjadrujú Budanovovi svoj obdiv. Ale tiež hovoria, že jeho drzosť ich niekedy znervózňuje.
Dňa 13. februára, v deň, keď sa v dokumente NSA uvádza, že Budanov nariadil jednému zo svojich dôstojníkov, aby bol pripravený na operáciu pravdepodobne zameranú na Novorossijsk, Spojené štáty zopakovali svoje verejné odporúčanie občanom USA v Rusku, aby okamžite opustili krajinu. Nie je jasné, že varovanie predpokladalo agresívny ukrajinský úder, ale zdá sa, že odráža mieru znepokojenia vo Washingtone z útokov okolo výročia. Budanov je známy odvážnymi tvrdeniami a vyhláseniami, ktoré mnohí západní predstavitelia vnímajú skepticky. Povedal, že Putin je nevyliečiteľne chorý, čo je tvrdenie, ktoré predstavitelia amerických tajných služieb odmietli, a že používa viacnásobné zdvojenie tela. Budanov vyžaruje dôveru, že Ukrajina zvíťazí nad Ruskom, a to už čoskoro. Povedal, že Krym, vysoko opevnený polostrov, ktorý Rusko nezákonne anektovalo v roku 2014, musí byť toto leto vrátené Kyjevu. Uniknuté dokumenty ukazujú, že spravodajská komunita USA považuje tento scenár za nepravdepodobný.
Dokumenty tiež objasňujú, že spravodajská komunita Spojených štátov monitoruje Budanovovu komunikáciu, čo sa pre generála nezdá byť novinkou. V minulých rozhovoroch pre The Post Budanov, možno vedomý si toho, že bol špehovaný, pustil hudbu alebo statický hluk vo svojej kancelárii v ústredí GUR.
Zdá sa, že príhovor Washingtonu pred výročím vojny bol úspešný len čiastočne. „Neexistuje žiadny náznak“, že ukrajinská bezpečnostná služba, SBU, „súhlasila s odložením svojich vlastných plánov na útok na Moskvu približne v rovnaký deň,“ uvádza sa v správe CIA. Špeciálne operácie vykonáva aj SBU, ktorá je zodpovedná za bezpečnosť štátu a podlieha priamo prezidentovi.
Zdá sa, že Ukrajina nedržala paľbu dlho. Týždeň po výročí Moskva verejne obvinila Kyjev z pokusu o útoky bezpilotných lietadiel na infraštruktúru v Rusku vrátane blízkosti hlavného mesta.
Ukrajina má naďalej ambície rozširovať bojisko aj mimo svojho domáceho územia, ukazujú utajované dokumenty. Budanovova agentúra plánovala zaútočiť na členov notoricky známeho ruského vojenského dodávateľa Wagner Group v Mali, kde personál poskytuje bezpečnostnú pomoc malijskej vláde a výcvik pre jej armádu, uvádzajú dokumenty. Wagner zohral kľúčovú úlohu pri ruskej invázii na Ukrajinu a poskytuje základnú frontovú podporu ruským vojenským silám.
„Nie je známe, v akom štádiu sa operácie v Mali momentálne nachádzajú a či GUR dostala súhlas na realizáciu svojich plánov,“ uvádza sa v dokumente NSA.
GUR tiež vypracovala plány na uskutočnenie skrytých útokov na ruské sily v Sýrii s využitím tajnej kurdskej pomoci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zastavil ofenzívu, ale jeden zo spravodajských dokumentov podrobne uvádza, ako mohla Budanovova agentúra stále podnikať popierateľné útoky, ktoré by sa vyhli zapleteniu samotnej ukrajinskej vlády.
Predstavitelia Washingtonu a Európy napomínali Ukrajinu za útoky mimo jej územia, ktoré podľa nich zašli priďaleko. Po tom, čo bomba v aute neďaleko Moskvy v auguste zabila Dariu Duginovú pri útoku, ktorý bol podľa všetkého určený jej otcovi – ruskému nacionalistovi, ktorého písanie pomohlo formovať kremeľský príbeh o Ukrajine, západní predstavitelia uviedli, že Zelenskému dali jasne najavo, že zadržiavajú agentov. zodpovedná jeho vláda. Útok bol považovaný za provokatívny a riskoval krutú ruskú reakciu, uviedli predstavitelia.
Americkí predstavitelia sa tiež obávajú, že Peking bude pravdepodobne vnímať útoky Ukrajiny v Rusku ako „príležitosť postaviť NATO ako agresora“ a že Čína by mohla zvýšiť svoju podporu Rusku, ak by považovala útoky za „významné“, podľa iných utajované dokumenty obsiahnuté v trove.
Úrady zatiaľ uviedli, že nič nenasvedčuje tomu, že Čína vyhovela ruskej žiadosti o smrteľnú vojenskú pomoc. Ukrajinský útok na Moskvu s použitím zbraní poskytnutých Spojenými štátmi alebo NATO by však Pekingu pravdepodobne naznačil, že „Washington bol priamo zodpovedný za eskaláciu konfliktu“ a poskytol možné ospravedlnenie pre Čínu, aby vyzbrojila Rusko, uzatvára analýza.
Spojené štáty zakazujú Ukrajine používať americké zbrane na útoky na Rusko. Jeden ukrajinský predstaviteľ, ktorý podobne ako iní hovoril pod podmienkou anonymity, aby diskutoval o citlivých záležitostiach, poukázal na decembrový útok na ruskú základňu strategických bombardérov s použitím dronov ukrajinskej výroby ako dôkaz, že Kyjev dodržiava pravidlá, ktoré zaviedol Washington .
Ukrajinskí predstavitelia už dlho súkromne tvrdili, že Spojené štáty majú de facto kontrolu nad niektorými vojenskými operáciami. Napríklad Kyjev zvyčajne nebude odpaľovať svoje pokročilé raketové systémy poskytované USA bez súradníc potvrdených alebo poskytnutých americkým vojenským personálom zo základne v Európe, aby sa zabezpečila presnosť úderov a aby sa zachovalo delostrelectvo.
Vysoký ukrajinský predstaviteľ uviedol, že ochota Kyjeva nestrieľať na určité ciele a koordinovať sa s Američanmi by mala povzbudiť Spojené štáty, aby poskytli modernejšie zbrane s dlhším doletom, ako napríklad armádny taktický raketový systém alebo ATACMS, muníciu, ktorá dokáže prejsť až 185 míľ. Predstavitelia Bidenovej administratívy odmietli poskytnúť zbraň, ktorá je v obmedzenom množstve a Rusko ju môže považovať za eskaláciu zo strany Spojených štátov, uviedli úradníci.
Útoky na územie Ruska posilnili morálku ukrajinských občanov, ktorí začali nazývať valiaci sa dym zo záhadných výbuchov ako „bavlna“. V obchodoch sa predávajú tričká s bavlnenými kvetmi rozkvitnutými na kremeľských stenách a bavlnené kytice sú obľúbeným darčekom.
Útoky sa môžu dostať aj k Putinovi. S odvolaním sa na bezpečnostné obavy sa nedávno rozhodol zrušiť niektoré regionálne prehliadky Dňa víťazstva pri príležitosti nadchádzajúceho výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom. 9. máj je považovaný za jeden z najvýznamnejších sviatkov Ruska a príležitosť pre Kremeľ napnúť svoje vojenské svaly pri prehliadke tankov a inej výzbroje v centre Moskvy.
Uniknuté dokumenty odhaľujú hĺbku špionážneho úsilia USA. Informácie zverejnené na stránkach sociálnych médií tiež ukazujú, že americké spravodajské služby odpočúvajú dôležitých spojencov, overené zdroje. Z Washington Post prevzal Kyjevský zdroj. Editoval aj Berliner Zeitung.
Ukrajina riskuje stratu podpory Západu, ak protiofenzíva zlyhá. Kyjev ak neuspeje v protiofenzíve, môže čeliť rastúcemu tlaku. Ak Ukrajina nevyhrá nadchádzajúcu protiofenzívu, môže stratiť podporu Západu. Podľa The New York Times bude tiež zvýšený tlak na začatie serióznych rokovaní o ukončení konfliktu, (s odkazom na NYT) píše Readovka. „Bez rozhodujúceho víťazstva na fronte by západná podpora Ukrajine mohla ochabnúť a Kyjev by mohol čeliť rastúcemu tlaku, aby začal vážne rokovania s Ruskom o ukončení alebo zmrazení konfliktu.“
Kyjev vraj pripravuje 12 brigád po 4 tisíc bojovníkov na ofenzívu v máji, píše NYT.
Autor článku tiež poznamenal, že v prípade porážky je nepravdepodobné, že by Ukrajina mohla opäť vybudovať svoj potenciál. Západné krajiny na to nemajú dostatok zásob a domáca produkcia je schopná uspokojiť potreby Kyjeva najskôr a prípadne, až v budúcom roku. Otázkou je, ako bude reagovať Moskva.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!