Warfarín, heparín a … trhanie zubov
Trhali vám už zub ?
Nepoznám človeka, ktorý by si rád a dobrovoľne nechal vytrhnúť zub. Ani vy ? Otvoriť ústa v “ pohodlnom kresle “ a … Čakať aby to čím skôr skončilo. Jednoduché, však. Sú ale chvíle, kedy to jednoducho inak nejde. Zub musí von. Ľudia, ktorí si musia riediť krv warfarínom to majú ale o čosi zložitejšie.
Som jedným z nich, teda viem o čom hovorím.
Vytrhnutie zuba vyvolá ľuďom s riedkou krvou veľké krvácanie. Keby mne chceli vytrhnúť viac zubov naraz ? Mohol by som vykrvácať. Riešenie je jednoduché. Návšteva lekára pred trhaním je nevyhnutnosť. Ten vysadí warfarin a nahradí ho heparínom. Známe ako „včeličky“.
Trhanie zuba môže začať až vo chvíli, keď je qick / INR na požadovanej úrovni. Vytrhnutím zuba sa nič neskončilo. Za niekoľko dní lekár vysadí heparín a vráti naspäť warfarín. Celé to súvisí to s kvalitou života…ale čo už.
Trhanie zuba zdravému človeku trvá pár minút. Nám, čo musíme mať redšiu krv, „celá sranda“ trvá týždeň. Aká je to „radosť“ čakať kým bude konečne vonku týždeň… vie každý, koho niekedy čo i len jeden deň skutočne bolel zub.
Riedite si krv warfarínom ? Pomôcť vám môže tento odkaz ?
Záver: Zubárovi je nutné vždy pripomenúť , že užívate warfarín. Neviem o žiadnom zubárovi, ktorý by si trúfol na takýto zákrok, kým nemá istotu. Istotu v čom ? Váš quick / INR musí mať na hodnotu približne 1,0. Inak sa jednoducho bude báť, že mu vykrvácate.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!