Výsledky cenových kontrol v Česku sú horšie, než sa čakalo
Slovensko je ústavou definované ako sociálne orientovaná trhová ekonomika. To je lož! Voľná trhová ekonomika znamená voľný obchod založený na prechode od regulovaných cien za socializmu, k liberálnej cenotvorbe v opore o nič. Hodnota za peniaze neexistuje. Takzvaná sociálne orientovaná trhová ekonomika pojem sociálna orientácia, rozumej: sociálny aspekt, nepozná.
Slovensko akútne potrebuje zmenu systému. Nová druhá ústava musí zaviesť aj inštitút Cenového úradu ako paralelu k ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví). Na hrubú dieru, rozumej temný ľudský faktor, treba hrubú záplatu zdroje tu a tu.
Takzvaný voľný trh a liberálny trhový mechanizmus nevyrieši všetko, ba, nerieši vôbec nič, lebo sa neriadi etikou ani mravnosťou, ani svedomím ani zmyslom pre mieru vecí. Treba ho umravniť zákonom, ktorý zamedzí cenotvorbu v opore o nič a maximálnu výšku marží v obchodnom reťazci na ceste k koncovej cene pre zákazníka.
Koncová cena tovarov a služieb je vyššia aj o daň z pridanej hodnoty, skrátene DPH, definovaná ako základný typ univerzálnej nepriamej dane a jeden z hlavných príjmov štátneho rozpočtu a maržou.
Pridanú hodnotu by som videl skôr ako daň za náklady spojené s vývojom a výrobou daného potravinového alebo priemyselného produktu alebo inak hodnotu za peniaze, teda, materiálové, vedecko-vývojovo-technologické parametre nákladov na koncový produkt. To znamená, že DPH by nemala a nemusela mať dve alebo tri ale viac rôznych sadzieb, v závislosti na tom, či ide o mlieko, chlieb či mrkvu, alebo priemyselný tovar či automobily, zaťažené stále prísnejšími emisnými normami. Cenotvorbou a jej reguláciou a kontrolou by sa mal zaoberať cenový úrad, ministerstvo financií, Národný kontrolný úrad a Štátna obchodná inšpekcia. Táto hodnota za peniaze by mala ísť zo štátneho rozpočtu späť k výrobcom a do vedy a výskumu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!