5 základných bodov pre výhodný dom
Prídete do obchodu a idete si kúpiť snubný prsteň, kočík, alebo len nové auto? Tiež ste prekvapení, koľko peňazí to stojí? Podľa čoho si vyberáte? Ako dlho plánujete využívať danú vec? Budete ju opravovať, alebo rovno kúpite novú?
A čo taký dom? Ako si vyberáte dom? Zavoláte si na pomoc odborníka podobne ako pri kúpe auta? Kupujete ho na 9-24 mesiacov podobne ako kočík? Podľa toho, aké domy sa predávajú najrýchlejšie, kupuje sa bez rozmyslu.
Na čo si teda treba dávať pozor pri výbere domu? 5 základných bodov pre výhodný dom:
- Rovnako vyzerajúci dom môže stáť €50 000 aj €100 000. Kde myslíte, že sa vytvorí ten rozdiel? V kvalite materiálov? Vo výbere ozdôb investorom?
- Rovnako vyzerajúci dom nebude mať rovnakú spotrebu energií.
- Dom za rovnakú cenu, s rovnakou spotrebou, nebude mať rovnakú cenu údržby. Drahšie technické vybavenie bude vždy vyžadovať drahšiu údržbu aj obmenu.
- Ekologická stopa. Inak povedané, množstvo odpadu, ktoré domom vytvoríme. Vrátane jeho výstavby, užívania a likvidácie.
- Najdôležitejšie je:
Cena bývania = cena domu
Cena bývania = cena domu + cena údržby + cena energií + cena likvidácie domu, alebo rekonštrukcia pre opätovné využitie domu
Čo si z toho vziať k srdcu? Idealista by povedal, že treba myslieť na ekologickú stopu a žiadať a kupovať ekologický dom. Realita vraví, že prvým krokom pre slovenskú domácnosť by mali byť energie (od pádu socializmu stúpli ceny energií o 1000%, pričom ceny platov stúpli o 300% a energie ďalej stúpajú, platy?). Dom s nízkou spotrebou energií je dobrá vec. No dom pasívny, alebo dom s nulovou spotrebou energie, to je úplne iná káva, vyšší level bývania.
Druhým krokom je, žiadať jednoduchú údržbu, teda jednoduché stroje. Viete si predstaviť, že budete po 15-20 rokoch kupovať nové tepelné čerpadlo? Nebolo by lacnejšie spoľahnúť sa na piecku a kupovať po 15-20 rokoch novú lacnejšiu piecku? Je na zvážení každého z vás, či investujete svoje zdroje do správneho konceptu domu, ktorý nebude potrebovať energiu. Alebo či si radšej kúpi drahú techniku, ktorá mu dodá „lacnú energiu“. Čo by malo zavážiť? Životnosť domu a tepelných izolácií je 35 rokov (tepelná izolácia), 50 rokov (nosná konštrukcia). Životnosť techniky je 10 rokov (fotovoltika či batérie), 15 rokov väčšina techniky, alebo 20 rokov (najdrahšia technika).
Aká je realita? Krutá. Drvivá väčšina si vyberá podľa pekných obrázkov v prezentáciách. Zopár ľudí zistí, že si kúpili nevhodný dom, do roka od nasťahovania. Niektorí to zistia do 5 rokov. Nie je jednoduchšie a lacnejšie zisťovať si kvalitu domu dopredu, pred kúpou? Nie je lacnejšie nechať si poradiť od odborníka? Viacerých odborníkov z rôznych oblastí?
Vyberajte s rozumom, vyberáte si na celý život.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!