Vyčistil sa Augiášov chliev?
Vláda Roberta Fica pre výkon svojho štvorročného mandátu na roky 2012 – 2016 prijala tieto kľúčové úlohy.
- zmierňovaním dopadov krízy posilniť istoty ľudí,
- konsolidovať verejné financie, tak aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod tromi percentami HDP,
- podporiť hospodársky rast a cenovú stabilitu,
- znížiť nezamestnanosť mladých ľudí a systematicky riešiť problém dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti,
- zvýšiť vymožitelnosť práva a systematicky likvidovať korupciu na všetkých stupňoch spoločnosti,
- konsolidovať verejné zdravotníctvo s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu,
- posilňovať spoluzodpovednosť za plnenie strategických cieľov Európskej únie a zároveň presadzovať oprávnené záujmy Slovenskej republiky v Európskej únii, efektívne využiť prostriedky z fondov Európskej únie na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti,
- posilniť hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť spoločnosti,
- založiť dlhodobé tendencie pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj Slovenska a pre zlepšenie kvality života,
10. byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom vytvorenej Rady solidarity a rozvoja za účasti partnerov sociálneho dialógu.
V predvolebnej diskusii v HN s Andrejom Kiskom sa pán premiér vyjadril, citujem:
„životne dôležitou funkciou vlády bolo dostať pod kontrolu verejné financie v rámci konsolidácie verejných financií“. Prečo to tu spomínam?
Pretože v celej predvolebnej kampani na post hlavy štátu sa pán premiér oháňal politickými skúsenosťami a medzinárodnými stykmi.
Som veľmi ďaleko od toho, aby si pán premiér prečítal aj tieto riadky a je mi to v podstate jedno. Jedno je mi preto lebo sa teším z výsledkov volieb a poviem aj prečo.
Pretože, ak ste taký skúsený politik a máte na úrovni a medzinárodné styky, nemal ste opomenúť na ďalších deväť bodov programového vyhlásenia. Skúsený politik má okolo seba tím skúsených odborníkov a každý sa venuje inej problematike (alebo ste všetci strážili verejné financie v rámci ich konsolidácie).
Prvý bod programového vyhlásenia sa mi veľmi páči: „zmierňovaním dopadov krízy posilniť istoty ľudí“. Neviem, ako vy zo svojej pozície vnímate zmierňovanie dopadov krízy, ale bežní ľudia na vlastnej koži pocítili iba dve istoty: narastanie daňového zaťaženia a zhoršujúce postavenie pacienta, za ktorým číha smrť.
Nebudem rozoberať všetky body programového vyhlásenia, ale poďme napr. na bod č. 8. „posilniť hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť spoločnosti“. Posilnenie hospodárskej a sociálnej oblasti si ja predstavujem tak, že vláda, parlament, vrátane všetkých zložiek štátnej a verejnej správy bude posilňovať postavenie občana vo vlastnej krajine, lebo len chlebom je človek živý. Posilniť hospodárstvo krajiny sa nedá nasačkovaním zahraničných investorov a spevom pesničky o vytvorení 150 pracovných miest. Či áno?
Tak po druhom roku vládnutia, v ktorom bolo prijaté toto programové vyhlásenie vlády zákonite došlo k čisteniu Augiášovho chlieva. Začal ste ho zle, skončil ste ho zle.
Ako vidíte, skúsenosti politika, skúsenosti premiéra či medzinárodné styky pre tých, ktorí tu žili, žijú a chcú žiť, nestačia. Podávať ruku svojmu proti kandidátovi s „úmyslom vsadiť mu dýku pod rebrá“ anti kampaňou sa nerobí. Nikde, v žiadnej krajine si to nedovolil žiaden politik, aby jeden druhému podrážal nohy, viedol ani kampaň. Tí skutoční politici so skúsenosťami vsadili v predvolebnej kampani na úlohy, na ciele, na vízie krajiny, na dosiahnutie jej suverenity v pravom slova zmysle. A vy ste pán premiér, zabudol kto tvorí túto krajinu. Sú nimi prevažne bežní občania, nie zbohatlici, nie podvodníci a ani tajtrlíci.
A ešte jedno chcem vám povedať, pán premiér. Ak sa dlhodobo šliape po ústavnom práve národa, národ má právo na tichú rebéliu. Výsledkom tichej rebélie Slovákov je výsledok prezidentských volieb. Určite ťažko sa prijíma porážka takému politikovi, akým ste, ale hlas ľudu je tu ako hlas Boha.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!