Voloďa, nie všetci Ti vždy naletia…
Stojí za zmienku, ako Putin klame. V rozhovore s novinármi 4.3.2014 vyhlásil :
„Trhy. Pokud jde o trhy, tak, jak víte, trhy projevily určitou nervozitu ještě před událostmi na Ukrajině, ještě před zostřením situace. Je to spojeno především s politikou Federálního rezervního systému USA, který přijal určitá rozhodnutí, což učinilo investice do samotné ekonomiky USA dostatečně atraktivními. Investoři začali stahovat peníze z rozvíjejících se trhů na trh americký. To je celková tendence, která nemá absolutně žádnou souvislost s Ukrajinou. Nejvíce utrpěla Indie, a myslím si, že i jiné země BRICS. Rusko také. O něco méně, než, řekněme, Indie, ale také. Toto je hlavní důvod.“
Tu uvádzam indický Index http://www.bloomberg.com/quote/NIFTY:IND/chart
Po prepade koncom januára (neoveroval som to, takže je skutočne možné, že spôsobenom FED aktivitami a odchodom aktív z BRICS trhov do USA), došlo k miernemu poklesu indexu NIFTY50. Počas krymskej operácie sa však trh už zotavoval a dnes je dokonca na historickom rekorde! Avšak už predchádzajúce hodnoty indexu NIFTY boli veľmi vysoké, počas celého tretieho kvartálu trh kumuloval blízko historicky najvyšších hodnôt, februárový prepad nebolo nič dramatické, hodnoty boli stále veľmi vysoké, vyššie než priemer počas roka 2013…
Pre porovnanie som si pozrel index moskovskej burzy http://www.bloomberg.com/quote/INDEXCF:IND/chart
a zdá sa, že ide o trvalý pokles ruského akciového trhu. Počas predchádzajúcich mesiacov sa index držal na hodnote okolo 1500bodov. Po vpáde na Krym klesol na úroveň 1260, dnes sedí okolo 1340 bodov. Čo je hodne ďaleko od rekordných hodnôt v roku 2011, keď bola Moskovská burza na hodnote 1848bodov
Záver: Indické akcie sústavne posilujú, dnes sú na historickom maxime, ruské po silnom štvrtom kvartáli a začiatku roka 2014 prudko padajú a z hľadiska burzových hráčov ide skutočne o likvidačné pozície. Ruské akcie sa stávajú nelikvidnými a tým nevhodnými pre obchodovanie. Zatiaľ je ešte skoro predpovedať trendy, ale byť burzovým hráčom v Rusku, asi by som nebol pokojný. Zvlášť po takomto vyjadrení :
http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/zbavte-sa-ruskych-akcii-radi-americka-megabanka-608312
Ruská tlač má samozrejme naporúdzi fantastické kladné správy. Ako píše ruský internetový portál Politikus medzi inými Rusko pri príprave „krymskej operácie“ rátalo aj s panikou na burze a pri „predaji nakrátko“ (short selling) mohlo zarobiť na burze veľké peniaze. Zaujímavosťou bolo, že na základe panických správ z Ruska, podporovaných Putinom, predávali hlavne zahraniční investori najhodnotnejšie balíky akcií tzv. blue chips a nakupovalo ruské Ministerstvo financií, čím sa v niektorých prípadoch dostalo do Ruska až 30% akcií podniku! Pri spätnom nákupe akcií monopolov (hlavne Gazprom, Sberbank, Surgutneftegaz) získali kótované akcie za podstatne výhodnejšiu cenu. Rozdiel bol oproti počiatočnej cene okolo 20miliárd dolárov rubľov (cca 400miliónov dolárov)* Túto burzovú transakciu riadil priamo Medvedev a peniaze sa zhromažďovali už od začiatku roku, takže je jasné, že spolu s vojenskou časťou operácie sa starostlivo pripravovala aj táto ekonomická.
Napriek nadšeným komentárom, akí sú Rusi vlastne prefíkaní, že dokázali „obabrať“ zahraničných investorov, ja by som to nazval skôr burzovým podvodom. Ak skutočne predávali akcie podnikov so špekuláciou na pokles ceny, išlo o klasické využitie inside info a všade vo svete je takáto forma burzových machinácií „insider trading“ ilegálna… Nákup akcií podnikov, by som za ilegálnu transakciu nenazval. Takže aj na tomto príklade sa ukazuje, že Rusi to s civilizáciou stále nemyslia až tak veľmi vážne a vikingské spôsoby brutálnych nájazdov Varjagov pretrvávajú aj v časoch počítačov.
Pri porovnaní s Indiou je Rusko na tom ekonomicky podstatne horšie a myslím, že ak USA pritlačia exportom bridlicového plynu na ceny plynu, môžu sa dostať do výrazných finančných problémov. Je pravda, že Rusi majú veľké rezervy, ale tie nemajú na bežnom účte. Rusi majú ekonomiku nastavenú na určitú hladinu ceny plynu a pokiaľ sa dostanú pod ňu, budú musieť škrtiť nielen rozvojové a sociálne programy, ale aj také „bezvýznamné“ plány ako je stavba nových rakiet a ponoriek…
No nie je milé, ako nám ten internet pomáha?
*oprava meny prevedená kvôli nelogičnosti textu
V pôvodnom zdroji sa skutočne uvádza suma 20mld dolárov. Celková suma všetkých obchodoch počas dvoch kritických dní však bola len okolo 200miliárd rubľov pričom predaj bol okolo 160miliárd. Ak nakupovalo väčšinou Ministerstvo finnancí, tak pri 10-15% poklese akcií by zisk z tejto transakcie mohol byť uvedených 20miliárd rubľov, t.j. 400miliónov dolárov.
Zdroj:
http://www.bloomberg.com/quote/NIFTY:IND/chart
http://www.bloomberg.com/quote/INDEXCF:IND/chart
http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/zbavte-sa-ruskych-akcii-radi-americka-megabanka-608312
http://www.outsidermedia.cz/Rusko-vyuzilo-burzovni-paniky-po-udalostech-na-Krymu-a-nakoupilo-30–akcii-svych-monopolu-1.aspx
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!