„Víťazný“ február – fakty a súvislosti, časť 1.
Písal sa rok 1938 a svet mal jedinú veľmoc – Veľkú Britániu. Nemecko bolo odhodlané na ozbrojený konflikt v Európe, ktorý bol Mníchovskou dohodou posunutý zhruba o jeden rok. Veľká Británia a Francúzsko za týmto účelom obetovali Československo. Nemecko perom vyriešilo problém, ktorý pre jeho vojenskú mašinériu predstavovala dobre pripravená obranná línia, armáda a letectvo predvojnového Československa. Prezident Beneš, lepší diplomat ako líder, sa rozhodol neklásť odpor. Nemecko tak prebralo kontrolu nad Československom bez boja. Prezident Beneš s členmi svojho kabinetu odišli do Londýna, kde boli uznaní ako exilová vláda Veľkou Britániou, Spojenými Štátmi, a Sovietskym Zväzom. Beneš tak predstavoval partnera s autoritou rokovať o budúcnosti Československa. Klement Gottwald a ďaľší členovia parlamentu, odišli na sedem rokov do Moskvy.
Ako sa formovala koalícia
Možnosti na povojnové zaradenie krajny boli tri – samostatné Československo s orientáciou na západ, konfederácia s Poľskom, alebo orientácia na Sovietsky Zväz. Konfederácia s Poľskom bola preferovaná Veľkou Britániou, Poľskom a USA. Beneš vzhľadom na Mníchov západu nie celkom dôveroval. Jeho strategický zámer bol, aby Československo udržiavalo dobré vzťahy nie len so západom, ale aj so Sovietskym Zväzom. K rokovaniam tak prizval exilových predstaviteľov Československa v Moskve, organizovaných v KSČ. Relatívne malá (zhruba 27,000 členov), dobre organizovaná a disciplinovaná KSČ pod vedením Gottwalda vstúpila v apríli 1945 do vládnej koalície šiestich strán.
Čo s mandátom verejnosti
Dravá, cieľavedomá KSČ mala do roka 1.1 milióna členov a raz toľko sympatizantov. V demokratických voľbách v máji 1946, s vyše 90% účasťou, získala 93 miest v 300 člennom parlamente. Gottwald sa stal predsedom vlády, Beneš pokračoval vo funkcii prezidenta. KSČ si strategicky vybrala silové ministerstvá, vrátane ministerstva vnútra, informácií, financí a zahraničného obchodu. Pri výkone mandátu Gottwaldovej vlády došlo ku graduálnej zmene v smerovaní Československa – Vláda použila svoju moc aj na potlačenie opozície a strategicky zvýšila závislosť občanov na vládnucej strane.
V lete 1947 vstúpil do hry katalyzátor, ktorý akceleroval zmenu smerovania Československa, a tým aj celkové povojnové usporiadania sveta…
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!