Nemci prehrali 2 svetové vojny, ale aj tak sa im darí lepšie ako nám.
Ako všetci dobre vieme, Nemecko prehralo prvú i druhú svetovú vojnu a po tej druhej svetovej vojne sa ocitlo naozaj nielen v stavebných, ale aj v tých ekonomických ruinách a teda bolo v oveľa horšom stave ako Slovensko pri svojom vzniku po 1.1.1993. Porovnávam Nemecko so Slovenskom hlavne preto, že Nemci po II. svetovej vojne mali jediný cieľ – vybudovať silné a demokratické Nemecko a Slováci mali tiež jeden cieľ – vybudovať silné a demokratické Slovensko.
Nemcom sa to podarilo. Vďaka múdrej politike už hneď v začiatkoch dokázali naozaj z ruín vybudovať také hospodárstvo, ktoré sa už o niekoľko rokov začalo označovať ako „nemecký hospodársky zázrak.“ Toto je jasný historický príklad, čo môže dokázať naozaj dobrá politika, teda politika múdrych a morálnych politikov a preto aj dnes je Nemecko naozaj svetové.
Myslím si, že ten, kto sa chce stať raz majstrom sveta, tak sa musí učiť hrať od majstra sveta. Preto jedným z mojich hesiel je: Moc, múdrym a morálnym a Slovensko môže byť raz tiež svetové. Viem, že rozlohou územia i počtom obyvateľstva je Nemecko iné ako Slovensko, ale to môže byť aj naša výhoda, lebo obrazne povedané, malá loď môže nabrať ten správny kurz rýchlejšie.
Musí sa však skončiť politika pre politiku a politikov, a musí sa začať robiť politika pre ekonomiku. Zdá sa, že naši politici a naše politické strany to robia naopak, a teda viac sa zaoberajú sebou, svojim politikárčením, svojimi špinavými kauzami ako ekonomikou. Pritom to bola práve múdra a morálna politika konkrétnych politikov, ktorí sa začali zaoberať hlavne ekonomikou. Bola to práve ich ekonomika, ktorá tak rýchlo zotavila vojnou porazené Nemecko. Už v tej dobe dobre položené základy držia túto ekonomiku aj dnes a aj vďaka tomu dnes Nemecko patrí právom medzi najväčšie ekonomické veľmoci sveta.
Na rozdiel od Nemcov sme my po 1.1.1993 nezačali Slovensko stavať na ruinách, ani na „zelenej lúke“, ako o tom radi hovoria naši „zakladatelia štátu“. Žiadna „zelená lúka“ tu predsa nikdy nebola, veď hospodárstvo, ekonomika, podniky a ľudia tu boli a pracovali nielen do 31.12.1992, ale aj 1.1.1993. Keby tu naozaj bola tá ich „zelená lúka“, tak by potom nemali čo potom rozkrádať a privatizovať.
Treba si priznať, že len vďaka našim slabým politikom je aj dnes naša ekonomika slabá a veľmi ľahko zraniteľná lebo si myslím, že sa dostala do totálnej a až koloniálnej závislostí na iných, a zo samostatného Slovenska sa stalo Slovensko nesamostatné. Napokon slávny „slovenský hospodársky zázrak“ pocítilo len pár vyvolených, ale určite nie obyčajní občania. Prečo je tomu v Nemecku tak, a na Slovensku naopak?
Myslím, si, že politika je veľmi osobná, a nám veľmi chýbajú ozajstné politické osobnosti. Máme zbytočne veľa „politikov“, ale malo štátnikov. Nám naozaj chýbajú politici, ktorí sa stali symbolom hospodárskeho zázraku v Nemecku. Oni však ekonomiku nekrivili a teda nerobili ekonomiku len pre vyvolených, ale postavili ekonomiku štátu pre všetkých. Oni už vtedy vedeli, že len také hospodárstvo a taká ekonomika vie pomôcť skutočne každému.
Ale, aby som bol aktuálny, tak aj dnes má Nemecko v čele silnú politickú osobnosť a tou je podľa mňa Angela Merkelová. Táto silná politická osobnosť sa prejavuje o. i. aj tým, že na rukách nemusí mať najluxusnejšie hodinky a nemusí si užívať luxusný život, ako to často vidno u našich niektorých politikov. V tomto prípade aj skromnosť robí osobnosť. Zdá sa, že aj v tom politickom živote, viac ako inde platí, že práve tie najslabšie politické osobnosti si často potrpia na ten najväčší luxus. Prečo? Práve týmto svojim okázalým luxusom chcú často skryť svoju politickú malosť a svoj biedny politický obsah. Vždy som tvrdil, a podľa toho som sa aj riadil, že zlato treba nosiť hlavne v hlave a nielen na krku. Pre politikov to platí dvojnásobne lebo oni nerozhodujú len o sebe, ale aj o nás.
Preto každý múdry človek vie, že na veľkú osobnosť často poukazuje nie jej luxus, ale naopak jej normálnosť, šetrnosť a skromnosť. Ktorí z našich politikov to tak robí? Nerobia to práve naopak? Ich luxusné hodinky, luxusné autá a luxusné vily nedokazujú len to, že pre seba si to svoje „nebo“ vedeli vytvoriť, ale pre obyčajných občanov len „nezamestnanecké peklo“?!
Takže dajte si teraz otázku: „Má aj Angela Merkelová také drahé hodinky ako naši politici? Dovoľuje si Angela Merkelová to, čo si dovoľujú naši politici? Má za sebou Angela Merkelová také kauzy, ako naši politici?“ Myslím si, že nie. Ešte sa divíte, že obyčajným občanom sa žije v Nemecku lepšie, ako obyčajným občanom na Slovensku?
Aj tieto fakty jednoznačne dokazujú, že slabí politici nemôžu vytvoriť silnú ekonomiku. Aj tieto fakty jednoznačne dokazujú, že politika je osobná, a preto je o osobnostiach. História celého sveta nám jednoznačne potvrdzuje, že vo všetkých jej doterajších epochách tam, kde moc mali múdri a morálni, tak tam sa žilo aj obyčajným občanom dobre, ale tam, kde moc mali nemúdri a nemorálni, tak tam sa žilo aj obyčajným občanom zle.
Myslím si, že Slovensko by mohlo mať takých morálnych a múdrych politikov v politike, ale už voľby musia byť nastavené tak, aby sa tam mohli dostať. Neustále politické kauzy jasne dokazujú, že takých politikov zatiaľ Slovensko v politike nemá, a preto má Slovensko také problémy nielen s ekonomikou, ale aj s politikou.
Veď koľkí z našich dnešných politikov môžu slúžiť našej mladej generácii celým svojím životom, ako vzor hodný nasledovania? S našimi politikmi (česť výnimkám), by sa Nemecko nikdy nedožilo „nemeckého hospodárskeho zázraku“, ale len toho „slovenského“ a ten by z Nemecka nikdy neurobil dnešné Nemecko, ale len dnešné Slovensko. Preto dajme prednosť v každých voľbách tým múdrejším a morálnejším lebo len tí budú robiť politiku pre nás a nie len pre seba. Poučme sa z histórie. Keď chce byť Slovensko naozaj silné, tak si nemôže dovoliť mať slabých politikov. Preto po vojnovom SNP bude treba pristúpiť aj k politickému a ekonomickému SNP, ktoré vybojuje pre obyčajných občanov nové pracovné miesta a silnú ekonomiku, inak sa môže ľahko stať, že tento článok bude aktuálny aj po ďalších 20 rokoch. Preto nikdy nezabudnime na to, čo dokázali za 20 rokov po vojne urobiť z ruín oni, a čo sme dokázali urobiť za 20 rokov my, a pritom tu neboli po 1.1.1993 žiadne ruiny. Aj toto jasne dokazuje nekvalitu našej cez 20 ročnej politiky.
Autor e – knihy: Lekcie z demokracie
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!