Vieme, čo je fašizmus?
Juraj Šeliga, budúci vodca, dnes len tím líder a organizátor protestov, ocenený ako jeden z hovorcov roka Asociáciou hovorcov, pokračujúci a pracujúci na svojom prezidentskom vyznamenaní, ak by prezidentom bol po druhý raz Kiska, označil prezidentských kandidátov Kotlebu a Harabina na tv kameru k protestom: nálepkou „FAŠISTI“.
Mám pocit, že fašizmom je mylne a všeobecne mienený (prijatie pojmu) mienený režim Slovenského štátu. To bol ale nacistický režim celého Československa, rozdeleného na protektorát Bohmen und Mahren a dočasný kléro-nacistický pseudo Slovenský štát z moci Hitlera, oba pod vládou a diktátom nacistického režimu hitlerovského Nemecka, pričom juh Slovenska bol Viedenskou arbitrážou darovaný horthyovskému Maďarsku.
Fašizmus je záležitosť najmä Musolliniho Talianska. Jednotná definícia fašizmu neexistuje a v každej krajine vyzeral inak. Slovensko bolo zápolím Nemcov a keďže vyrábalo pre nemeckú armádu, malo rozvinutý priemysel. Pamätníci si svoj život aj ako poľnohospodári, malí a strední živnostníci a podnikatelia, až pochvaľovali, ako obdobie konjunktúry. Slovensko ale nič nerobilo z vlastnej vôle. Nemalo inú možnosť. Ak by rukou Hitlera padlo Rusko, zmenilo by to aj štatút Slovenska. Na obraz hitlerovského Lebensraum.
Horthyovci boli vo veci Norimberských zákonov a likvidácii židov drastickejší (a hitlerovskejší, než Hitler). Slovensko to robilo povinne, mimo priamu likvidáciu židov, a ešte aj platilo 500 ríšskych mariek za každého deportovaného žida. A Hlinkovci (nič spoločné s Hlinkom, len názov) veselo arizovali. To bol motív ich proti židovského aktivizmu. Tiso sa ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Horthyovci boli Hitlerovi oddaní do posledka. To už ale na Slovensku prebiehalo SNP a od východu prichádzali Rusi. Osloboditelia. Vojská nášho budúceho Veľkého Brata. Verdikt po oslobodení znel: Tiso prosto „kolaboroval“ s Hitlerom a „odvisol“.
Históriu „samostatného Slovenského štátu“ by sme mali ako „večnú tému“ kol-dokola bez výsledku, pre historikov aj hysterikov, nadobro opustiť. Robí len zlotu a vyvoláva nepríjemné konotácie na túto temnú časť histórie boja za svoju samostatnosť, zvrchovanosť a suverenitu po jej nadobudnutí pod „krídlami“ nového Veľkého Brata dobrovoľne postupne vzdáva.
…
Má Šeliga pravdu? Je jeho nálepka v súlade s právnym „kostolným“ poriadkom a Ústavou SR?
Takzvaná simplicitná (jednoduchá) manipulácia verejnosti pred prezidentskými voľbami.
Liberálno-fašistický smog. A kto nie je s nami, je proti nám. To už poznáme. Ale…
S „dôverou“ sa obráťte na ministerstvo životného prostredia a ich mimovládky.
U OČTK neuspejete. Majú plné hlavy pravicového extrémizmu a ľavicový ich nezaujíma.
Webová definícia fašizmu (modernistický prepracovaný „liberálny“ konštrukt):
Fašizmus je totalitná ideológia, resp. politické hnutie, antidemokratického a antiliberálneho zamerania. Fašistická ideológia vychádza z nacionalizmu. Fašistická politická teória a prax sa po prvýkrát presadila v medzivojnovom Taliansku vedenom Benitom Mussolinim.
Pokojne tak možno definovať súčasný extrémny liberalizmus: „Je to totalitná ideológia a bla, bla…
https://sk.wikipedia.org/wiki/Liberalizmus
Ako politická ideológia bol fašizmus mixom rozmanitých ideí 20-teho storočia. Fašizmus minulého storočia však bol v mnohých spôsoboch definovaný odpoveďami na ďalšie politické hnutia svojej doby – akými boli marxizmus a liberálny kapitalizmus.
Slovo fašizmus sa stalo nedbanlivou skratkou pre akýkoľvek násilný, dotieravý policajný štát. Fašizmus u väčšiny ľudí evokuje predstavy ľudí tlačených do strnulej konformity všemocnou vládou. Politický fašizmus 20-teho storočia mal mnoho ďalších čŕt, ktoré pri odlišných národoch fungovali odlišne. Tyranské vlády neboli unikátnou vlastnosťou fašizmu 20-teho storočia. Marxizmus, katolicizmus a islam taktiež vytvorili kruté, policajné štáty, kde vládla železná päsť. Rovnako i americký „progresívny“ večne dozorujúci štát je vedený rovnakým spôsobom. Fašizmus a totalitarizmus môžu byť v populárnych predstavách zamieňané, ale nie sú jedno a to isté. Fasces (zväzky prútov) boli mocným symbolom už dlho predtým, než sa Mussolini narodil.
…
Mimochodom, po Maďarsku prichádza so silnou prorodinnou politikou aj Rusko (jeho hodnotenie stavu Ruska). Už stačí Orbána a Putina označiť za fašistov.
https://zemavek.sk/novinar-dennika-sme-odkazuje-ludom-je-nasou-povinnostou-postavit-sa-vam-nemate-pravo-verit-hocicomu-a-nemate-pravo-hlasat-hocico-blaha-chyba-uz-len-heil/
A chýba už len „Heil!“
…
Pravda je kdesi uprostred. Medzi liberalizmom a „konzervativizmom“; preložené do slovenčiny: NORMALITOU A EXTRÉMOM sprava či zľava.
Extrémizmus rovná sa strata ľudského zmyslu pre mieru vecí a ľudských hodnôt…
Ľudská bytosť je mierou vecí…
Antropológia ako komp,lexná veda o človeku a ľudských bytostiach spoznala aj etiku správania ľudských bytostí…
Etiku „zhora“ (spirituálnu, kresťanskú) a etiku „zdola“ (svetskú, sekulárnu).
Obe etiky sa vzájomne nevylučujú. Hľadajú a majú spoločné prieniky.
Antropológia a etika zvažujú aj pojem ľudskej slobody a slobodnej vôle.
Liberalizmus a neo liberalizmus zľava aj sprava rozvoľňuje ľudské slobody, na úkor ľudskej etiky a etickej miery ľudských vecí…
Filozofický vývoj: Strnulá gotika, humanizmus a renesancia, osvietenstvo, nacizmus a fašizmus, medzi nimi komunizmus, liberalizmus… a čo príde potom? Zajtra? Fukuyamov úspešný Koniec civilizácie alebo Huntingtonova apokalypsa jeho knihy Stret civilizácií? Alebo čo? Kanibalizmus? A s ním odkaz na Overtonovo okno…
Ale „nacúvam“ späť na Slovensko: Jeho vnútorné národno-štátne priority sú tieto: Slovensko akútne potrebuje poriadok, ľudskú a občiansku disciplínu a sebadisciplínu štátnych úradov, prokuratúry, policajného zboru a súdov, a ich poctivou robotou, návrat k právnemu štátu.
Do osvetia dobre spravovanej spoločnosti liberalizmus, ako ho chápu takzvaní liberálni demokrati, nepatrí.
Tuto, Smatana zasa „zaperlil“: „Žijú u nás ľudia, ktorí veria, že Harabin vyženie mafiu z politiky. Na slová akoby nereagovali, tak sa s nimi pokúšam komunikovať aspoň pomocou obrázkov.“ A pridal fotky Harabina s Mečiarom, Kaliňákom, Ficom…
Hmm…
Slovensko prešlo od totalitnej vlády jednej strany k pluralitnej slobodnej a demokratickej spoločnosti, po rozvode s Českom vhuplo do partokracie, z nej vplávalo do oligarchokracie a dnes je bezmála tým, čo tu i tam pripomína plutokraciu. No, tých peňazí v súkromných vreckách zasa ešte až tak veľa nie je. Divoká aj kupónová privatizácia zlyhali, ostala len nedokončená, sociálnou demokraciou zabrzdená Dzurindova privatizácia.
Česi (Babiš) ľutujú privatizáciu ČEZ a nielen. Strategické podniky mali ostať v rukách a silnom vlastníckom podiele štátu. V tom má podporu KSČM a nielen.
Eurofondy, nórske fondy, štátne dotácie – celé zle. Hľadajte myši v žite (vo vláde, parlamente, na ministerstvách, ich úradoch…).
Pán Smatana, a kto to bude podľa vás? Bude? Ťažisko boja s korupciou je na prezidentovi alebo v čistom prostredí deľby a kontroly štátnej moci?
Odvážne, až „hrdinské“ reakcie, riskujúce zablokovanie na jeho stránke (zrejme si nevšimol) jedna z nich (ten dejepisár, poslanec, Budajov poradca a aktivista si priam hovie v tomto: Čím horšie, tým lepšie a z toho ťaží svoje „nápady“ odhalenia, argumenty, zistenia a rozumy): Generál pred i po bitke.
A kedy? Kto teda? Ak toto odhodlané chlapča dorastie?
A dorastie? Alebo ho „preventívne“ zrazí auto?
Aj bez toho budúceho investigatívca, Smatanu a „naj“ hovorcu s Brunckovou, Farskou a Šeligom z iniciatívy Za slušné Slovensko, by prvou lastovičkou bolo dôsledné vyšetrenie popravy Jána Kuciaka a vraždy jeho snúbenice a odstíhanie vinníkov a objednávateľov…
Iba je smutné, že rekonštruovaná vláda si myslela, že je už za vodou, dnes zisťuje, že nie je, lebo iniciatíva zistila, že v dokopávaní a dotláčaní k výkonom je rok po poprave Kuciaka a vražde jeho snúbenice treba pokračovať…
Zasa budú tlačovky a odpočty…
Vlastne (priznávam) vďaka „ulici“.
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!