Väčšia kultúra na pracovisku
Tieto slová mi privolali na tvári úsmev. Pred pár rokmi som bola v Steel Aréne v Košiciach, kde sa konala burza práce.
Medzi stánkami, kde prácu zvedavcom vysvetľovali náboroví pracovníci, aké sú kritéria na predvádzané pracovné pozície, vytŕčala podnikateľka s vonnými sviečkami, stojanmi na sviece. Čudovala som sa, čo tam robí predavačka sviečok medzi náborovými pracovníkmi. Zrejme uhádla môj výraz, povedala, že predáva vonné sviečky na zvýšenie pracovnej kultúry na pracovisku. Pochválila som ju, že má krásny tovar a išla som ďalej.
Slová pracovná kultúra často používa poslankyňa NR SR, JUDr. Mária Ritomská. Vonné sviečky určite nezvýšia pracovnú kultúru na pracovisku, akurát spôsobia alergiu alebo v horšom prípade aj rakovinu. Pracovná kultúra znamená, lepšie pracovné vzťahy na pracovisku. V dnešnej dobe sú tieto slová ako z rozprávky. Iba málo pracovísk sa môže pochváliť s dobrými vzťahmi na svojom pracovnom teritóriu. Je to taká banálna vec a predsa nedosiahnuteľná, resp. je to veľmi veľmi mravenčia práca. JUDr. Ritomská by o tom mohla napísať množstvo kníh a vlastných spomienok.
Mohlo by sa stať, že by zamestnanci mohli zneužiť svoje postavenie a krivo obviniť svojho zamestnávateľa? Áno, mohlo by. Takýto zamestnanec, ktorý krivo obviní svojho zamestnávateľa z mobbigu, by určite sa sám správal ako mobbér, keby bol zamestnávateľ. V praxi však prevládajú mobbérski zamestnávatelia ako zamestnanci, ktorí by krivo obvinili svojho šéfa. Bohužiaľ, prax je plná zamestnancov, ktorí, dajú výpoveď, a idú ďalej. Menej šťastliví sú tí, ktorí nemôžu si v regióne nájsť prácu, potom skončia na invalidite, alebo zomrú.
Ku zníženiu mobbingu by okrem zakotvenia mobbingu ako trestný čin, by pomohlo aj viac pracovných príležitosti.
Vrátim sa ešte ku Burze práce v Košiciach. Vtedy tam dokopy neponúkali nič. Iba obchodný zástupca, práca v zahraničí..
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!