Utečenci a finančný systém.
Utečenci a finančný systém.
Zdanlivo nelogické spojenie. Opak je pravdou.
Finančný systém stojí napríklad už pri vzniku sýrskej utečeneckej vlny. Konkrétne americký finančný systém, ktorý je naviazaný na ropné zdroje v Saudskej Arábii. To vytvára potrebu presadzovať saudské a americké záujmy v regióne. Tolerancia Saudov a nepriateľstvo voči Sýrii sa dá vysvetliť jedine snahou o udržanie petrodolárov a petrodoláre majú dlhú životnosť len preto, že ich autor si ich môže vytlačiť koľko chce a súčasne ho neohrozí žiadna iná mena, lebo žiadna nedokáže ponúknuť väčšiu výhodu. Ich hlavným nedostatkom je, že všetky sa znehodnocujú. Vytrvalo a zrýchľujúco. Nebyť tejto vlastnosti národným menových systémov, medzinárodné vzťahy by sa vyvíjali úplne iným spôsobom. Aj vývoj v Sýrii.
Druhým finančným momentom v sýrskej utečeneckej kríze je európsky menový systém. Okrem iných dôsledkov, jeho menová inflácia zabezpečuje dlhodobo veľkú a rastúcu sociálnu bublinu. No a práve táto bublina sa stala lákadlom pre sýrskych utečencov. Z pôvodne humanitárnych utečencov do Turecka sa z mnohých stávajú ekonomickí utečenci. Dlhodobo pestovaný európsky socializmus nebol ochotný pomôcť utečencom na tureckých hraniciach, tak teraz títo utečenci smerujú za ním. Nesmerujú do bližšieho Ruska. Nechcú ostať v nebohatom Maďarsku. Chcú do Nemecka, kde dostanú vyššiu podporu, ako sú zárobky na Slovensku.
Utečenecká kríza ukazuje, že európske elity nie sú schopné pochopiť ani podstatu finančných javov, ani podstatu demokracie, ani podstatu udržateľnej integrácie. Problémy, do ktorých sa nechávame viesť, budú omnoho väčšie, ako sme si doteraz mysleli.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!