V Európe patríme k národom s najnižšou spotrebou mlieka
Máme najnižšiu spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov. „Kým v západnej časti Európy je priemerná ročná spotreba viac ako 300 kilogramov na jedného obyvateľa, na Slovensku ledva prekračuje polovicu tejto hodnoty. Za odporúčanou ročnou spotrebou 220 kilogramov mlieka a mliečnych výrobkov zaostávame o celých 60 kilogramov. A neuspokojuje ani štruktúra spotreby.“
Odborníci tvrdia, že „žijeme v zajatí stereotypov a mýtov, čo je dobré a čo nie, dávame prednosť lacnejším výrobkom s dlhšou trvanlivosťou,“ poukazujú na to, že sa nevyužívajú podpory na školské mlieko a prestal sa pripomínať Svetový deň mlieka. Tomu zodpovedá realita.
Pred 20 rokmi sa ročne vypilo vyše 70 litrov mlieka, teraz jeho spotreba klesla na 54 litrov.
Vraj najväčšou chybou je, že väčšina mlieka, ktoré sa vypije na Slovensku, pripadá na konzumné trvanlivé mlieko. „Je to mlieko, ktoré má moderný pohodlný spotrebiteľ rád. Práve trvanlivé mlieko, ktoré sa objavilo v obchodoch v osemdesiatych rokoch, sa stalo symbolom pokroku. Bolo naplnené do kvalitných tetrapakových obalov, ktoré zaručovali, že mlieko na rozdiel od plastových vrecúšok nevytečie. A hlavná výhra spočívala v tom, že bolo trvanlivé!“
„Trvanlivosť výrobkov sa cení aj dnes. Lenže lekári a odborníci na výživu pozerajú na trvanlivé mlieko ako na biologicky mŕtvu konzervu. A to je, prosím, na Slovensku najpredávanejšie mlieko.“
„Trvanlivosť mlieka sa dosahuje krátkodobým zahriatím na vysokú teplotu nad 100 stupňov Celzia. V dôsledku toho koagulujú bielkoviny a minerálne látky sa stávajú nerozpustnými. Vápnik, jedna z najcennejších látok, ktorá sa nachádza v mlieku, sa stáva nevyužiteľnou pre ľudský organizmus. Výživná hodnota tzv. UHT mliek sa minimalizuje, biologicky hodnotné látky vychádzajú navnivoč.“
Spotrebiteľ by mal zmeniť stravovanie a uprednostniť čerstvé mlieko aj mliečne výrobky.. Práve v čerstvých mliečnych výrobkoch sú skoncentrované všetky biologicky aktívne látky, ktoré robia z mlieka a čerstvých produktov z neho jeden z pilierov zdravej výživy.
„Mali by sme si brať príklad z alpských krajín alebo aj Holandska. Tam všade hrá mlieko a mliečne výrobky mimoriadne dôležitú úlohu vo výžive ľudí“. Zdroj: http://sucasnici-a-ich-mliecne-stereotypy/prispevok/3646948/
Takže ak mám veriť odborníkom, tak konečne viem prečo moje vnučky nemajú rady mlieko.
K čerstvému mlieku ešte uvediem príklad z mojich vlastných poznatkov: keď pred pár rokmi sa začalo vzmáhať rozvážanie čerstvého mlieka súkromníkmi s tými autami z ktorých hlasne púšťali skladbu (zo známeho českého filmu /tuším/ Slunce, seno, jahody), aby ňou prilákali svojich zákazníkov, tak som to s nadšením aj ja prijal a dosť často som si k tým dodávateľom chodieval kupovať čerstvé mlieko, ale postupom času už aj mne začala liezť na nervy tá hlasná hudba, (čiže privolávanie zákazníkov) a zo vzdoru, aby sa to riešilo inak ako tou hudbou som od tých dodávateľov mlieko prestal kupovať. (Neviem, možno bolo veľa sťažnosti kvôli tej hlasnej hudbe, lebo nejaký čas už túto hlasnú hudbu nepočuť, ale sem tam som si všimol, že tento systém predaja ešte funguje, no môj subjektívny názor je, že vo všeobecnosti už o tento druh predaja čerstvého mlieka záujem spotrebiteľov značne poklesol.
Pre mnohých občanov je predsa len pohodlnejšie kúpiť si mlieko s ďalšími potravinovými výrobkami priamo v potravinovom obchode a nad kvalitou mlieka sa už máloktorý zo spotrebiteľov zamýšľa – či je kvalitnejšie to z obchodu alebo to od súkromníkov. :-(((
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!