USA zvažujú podporu povstania, ak Rusko napadne Ukrajinu
V prípade vpádu ruských vojsk na východnú Ukrajinu NATO nemá nástroj na protiúder, lebo článok 5 Zmluvy to neumožní. Ukrajina nie je člen Aliancie. Preto sa snažia, aby sa UA členom NATO stala aj za cenu, že nespĺňa parametrické podmienky pre členstvo.
Ak by vojenské sily USA boli Kyjevom pozvané, znamenalo by to to isté, ako intervencia NATO. Ale prinajmenej expertné armádne sily na Ukrajine sú pri zbraniach dodávaných USA.
WASHINGTON – Americkí predstavitelia tápajú okolo otázky, až akú veľkú vojenskú podporu poskytnúť Ukrajine, aby to nevyprovokovalo Rusko.
Bidenova administratíva teda hľadá hybridné riešenia, ako by USA mohli podporiť ukrajinské povstanie ak by Putin napadol Ukrajinu, a to takto: Briti, Rusi aj Američania nedokázali v Afganistane čeliť povstaleckým skupinám. Stavajú teda na hypotéze, že ideálna by bola partizánska vojna, ktorá by oslabila ruské ozbrojené sily a vyčerpala ich ako v Afganistane. Náklady na inváziu by sa Putinovi nakoniec zdali z hľadiska vojenských strát neúmerné.
Predbežne ide o hybridnú studenú vojnu. Rehabilitovaní Banderovci a krajne pravicový sektor zrejme je, lebo aj cvičenie a školenie v Kyjeve, legálne Kyjevom vyzbrojovaný ako švajčiarska domobrana. V piatok hackeri po niekoľkých dňoch rokovaní medzi Ruskom a Západom o kríze zničili niekoľko webových stránok ukrajinskej vlády.
„Ak Putin napadne Ukrajinu s veľkou vojenskou silou, vojenská pomoc USA a NATO (spravodajstvo, kybernetické, protipancierové a protivzdušné zbrane, útočné námorné strely) výrazne vzrastie,“ povedal vyslúžilý admirál James Stavridis, ktorý bol najvyšším veliteľom spojeneckých síl v NATO.“ Poukázal na americkú podporu mudžahedínov v Afganistane proti tamojšej sovietskej invázii koncom 70. a 80. rokov, pred nástupom Talibanu. „Úroveň vojenskej podpory“ pre ukrajinské povstanie, povedal admirál Stavridis,“ v porovnaní s naším úsilím v Afganistane proti Sovietskemu zväzu vyzeralo by mizerne.“
Minister obrany Lloyd J. Austin III a generál Mark A. Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, v nedávnych telefonátoch varovali svojich ruských kolegov, že po akomkoľvek rýchlom ruskom víťazstve na Ukrajine by pravdepodobne nasledovalo podobné krvavé povstanie ako to, ktoré vyhnalo Sovietsky zväz z Afganistanu. V diskusiách so spojencami vysokí predstavitelia Bidenu tiež dali jasne najavo, že CIA (skryte) a Pentagon (otvorene) budú sa snažiť pomôcť akémukoľvek ukrajinskému povstaniu.
Účel americkej prítomnosti na Slovensku (Zmluva s USA) je aj tento: Predstavitelia Bidenovej administratívy, s ktorými sa tento týždeň hovorilo, uviedli, že plány na pomoc ukrajinským povstalcom by mohli zahŕňať poskytovanie výcviku v blízkych krajinách, ktoré sú súčasťou východného krídla NATO: v Poľsku, Rumunsku a na Slovensku, čo by mohlo povstalcom umožniť prekĺznuť na Ukrajinu a operovať na území Ukrajiny.
Poznámka editora: NATO je projekt a „eseročka“ USA s najsilnejším akcionárskym podielom. Stoltenberg má delegované politické právomoci a úlohy. Riadi ho deep state USA cez centrálu NATO.
Jediný cieľ USA a NATO: Zničenie Ruska. Ostatok sú kecy o územnej celistvosti Ukrajiny a mierových iniciatívach. Ukrajina je neuralgický strategický bod pre Rusko a USA. V konflikte nejde o žiadnu slobodu a demokraciu ani slobodné rozhodnutie každého post sovietskeho štátu v jeho smerovaní na Západ či Východ. Zachovanie územnej celistvosti znamená, že USA si vyhradzujú právo získať Ukrajinu pre seba proti Rusku. Mimochodom, Ukrajina je umelý štát z čias stalinizmu. Krym mal byť miestom židovského štátu (koniec poznámky).
Okrem logistickej podpory a zbraní by Spojené štáty a spojenci NATO mohli počas ruských ofenzív poskytnúť povstalcom aj lekárske vybavenie, služby a dokonca aj útočisko. Spojené štáty by takmer určite dodali zbrane, uviedli predstavitelia.
Spojené štáty poskytli Kyjevu vojenskú pomoc vo výške približne 2,5 miliardy dolárov vrátane protitankových rakiet a radaru, ktorý umožňuje ukrajinskej armáde lepšie rozpoznať zdroje delostreleckej paľby. Pomoc zahŕňala aj drony, hliadkové člny a komunikačné zariadenia. Pomoc bola ale nastavená tak, aby neprovokovala Putina, uviedli úradníci. Ak by ruské jednotky prekročili hranicu, USA by mohli ponúknuť útočnú výzbroj a výcvik: „Vzhľadom na správne vybavenie a taktiku môže Ukrajina dramaticky znížiť šance na úspešnú inváziu Rusov,“ napísal bývalý ukrajinský minister obrany Andriy P. Zagorodňuk v nedeľu pre Atlantickú radu, ktorá znie ako návod na použitie, ako môžu Spojené štáty podporiť povstanie:
„Kombináciou slúžiacich vojenských jednotiek s bojovými veteránmi, záložníkmi, jednotkami územnej obrany a veľkým počtom dobrovoľníkov môže Ukrajina vytvoriť desaťtisíce malých a vysoko mobilných skupín schopných zaútočiť na ruské sily. To prakticky znemožní Kremľu zaviesť akýkoľvek druh správy nad okupovanými oblasťami alebo zabezpečiť svoje zásobovacie linky.“
Západný vojenský poradca Ukrajincov uviedol, že podrobnosti o konkrétnom tamojšom odpore zostávajú prísne tajnými. Už teraz, najmä na západe UA, Ukrajinci sa pripájajú k silám územnej obrany, ktoré trénujú partizánsku taktiku.
Ruská odveta proti ukrajinským povstalcom bude pravdepodobne „rýchla, priama a veľmi brutálna,“ povedal Seth G. Jones, riaditeľ medzinárodného bezpečnostného programu v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie. „Pravdepodobne to bude krvavé.“ Ťažko však je vedieť, či by boli Ukrajinci ochotní začať s povstaleckou kampaňou, ktorá by sa mohla ťahať roky či dokonca desaťročia. Niektorí ukrajinskí experti poukazujú na Krym, kde bol od ruskej invázie slabý až žiadny ozbrojený odpor. Putin by mohol obmedziť svoje obliehanie na východné časti Ukrajiny, ktoré sú viac proruské ako prozápadné.
Väčšinu obyvateľstva Donbasu tvoria osoby občanov s ruskými pasmi, teda občania Ruska. Poznámka editora: Ak Kyjev nezmení národnostné politiky voči Donbasu a ostatným národnostným menšinám a etnickým skupinám a ak nenastúpi cestu Minských dohôd a odporúčaní Normandského formátu, Ukrajina stratí Donbas a tak upraví hranice s Ukrajinou. Záujem na právach svojich menšín majú aj hraničné štáty.
Rusko by mohlo začať stavať nejaký typ múra pozdĺž dnešných ukrajinských hraníc s krajinami NATO, a po prevzatí správy nad Donbasom by ho dokončilo na novej západnej hranici s Ukrajinou, čím by sa vytvorila nová železná opona.
Ministri Naď, Korčok plus prezidentka sú osoby s legitimizovanými delenými právomocami, riadené chápadlami deep state USA a ostatok „za zmluvu“ je klamaná „svojprávna“ cháska proamerických podpindosov. Odkazy na zdroje:
Nitra noviny: https://www.nitranoviny.sk/byvaly-velitel-nato-prezradil-plany-usa-v-ktorych-potrebuju-slovensko-ako-svoju-zakladnu/
Spoplatnené: https://www.nytimes.com/2022/01/14/us/politics/russia-ukraine-biden-military.html
Náhradný (tiež spoplatnený odkaz):
https://www.realcleardefense.com/2022/01/15/us_considers_backing_an_insurgency_if_russia_invades_ukraine_812191.html
Prečítal a „stiahol“ som si text do opakovaného momentu „stopky“ keď mi NYT oznámil, že som vyčerpal povolený bezplatný prístup k obsahu. Poznámka aditora k zdrojom: Spoplatňovanie kľúčového spravodajského obsahu má efekt: Obmedzovanie práva na informácie. Zisky z reklám už všade majú aj tento efekt: nárast fenoménu digitálnej demencie, ktorý odrádza chuť a záujem čítať, preklikávajúc sa morom reklám v textoch, videách a Youtube.
Prihlásením sa k euro-atlantickým „hodnotám“ prijali sme aj toto: “Obchodné záujmy sú nadradené ľudským právam.“ (Kiska).
Neživím sa reklamou preto ma môžete nerušene čítať. Nevlastní ma Eset, Soros ani Putin. Blogspot ma pre nesplnenie akýchsi kritérií pre zisk z reklamy nepustil na web a „zneviditeľnil ma“. Znemožnilmi aj priame zdieľanie na fejzbúku, čím mi spôsobil problémy s jeho adminmi (zákazy zdieľania v skupinách, kde som členom). Hmm…
Som nazad na Blogovisku. Za svoju robotu nemám ani cent, len problémy. Jedinou odmenou mi je váš čitateľský záujem. Pokým si ma zasa niekto „neodchytí a nezneutralizuje“. Toto je hybridná a informačná studená vojna.
K „sťažnostiam“ na drobné písmo: editor Blogoviska mi väčší font (porovnaj s Blogspot) neumožňuje; vpravo hore v Chrome (má ich každý browser) sú nástroje na zväčšenie.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
P.S. Ešte k obrannej zmluve s USA: Údajných 23 štátov ich má rôzne s dôrazom na ochranné prvky svojej suverenity. Slovensko žiadne nevyrokovalo už pri prístupových rokovaniach k Lisabonskej zmluve, v dôsledku čoho nerušene prebieha aproximácia a negociácia práva národných členských štátov s právom EÚ, teda federalizácia Európskej únie s podporou volených europoslancov aj za Slovensko. V jednej federácii sme už boli. Prečo chceme ďalšiu? Hmm…
Americké stíhačky budú môcť slobodne lietať nad územím Slovenska a z letísk Kuchyňa a Sliač ľubovoľným smerom.
Aktualizácia (18.1. 13,20 hod.): Program 54. mimoriadnej schôdze o téme Referendum o Zmluve SR s USA vládna koalícia neschválila; prikladám tlačovku strany SMER, ktorý odkazuje na článok amerického denníka NYT vyššie: Zdroj: Strana Smer: https://www.facebook.com/smersd/videos/622078455767004
Mimochodom, ďalšia z tlačoviek Smeru neuložená do archívu tlačoviek TA3, ktorá ide v tomto trende tak, že Pellegriniho Hlas ukladá ale Fica spravidla až na jednu výnimku (zrejme nedopatrením z 12.1.) NIE. Tú „matematiku“ spočítajte si sami: https://www.ta3.com/tlacove-besedy
Podávam ďalší podnet Rade pre vysielanie a retransmisiu. Kontrola archívu tlačoviek: Tlačová konferencia strany Smer k schôdzi NR a referendu bola do archívu TA3 vložená o 14,07 minúte. Niečo sa muselo stať (..?).
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!