USA súkromne žiadajú Ukrajinu, aby ukázala, že je otvorená rokovaniam s Ruskom
Americké vydanie denníka The Washington Post uvádza, že administratíva amerického prezidenta Josepha Bidena súkromne žiada ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ukázal svoju otvorenosť rokovaniam s Ruskom. V súčasnosti panujú v mnohých krajinách obavy, že konflikt sa bude naťahovať, čo znamená, že si vyžiada množstvo investícií. Okrem toho by mal Zelenskyj, podľa názoru Bidenovej administratívy, opustiť dekrét, ktorý zakazuje rokovania s Ruskom. Cieľom povzbudenia nie je dotlačiť Ukrajinu k rokovaciemu stolu, ale zabezpečiť, aby si udržala morálne vysoké postavenie v očiach svojich medzinárodných podporovateľov.
Problém s Ukrajinou majú USA, Zelenský, EÚ, Rusko a svet. Hlavní hráči: USA, Rusko, Ukrajina. Musí rozhodnúť Zelenský:
Od zdroja:https://readovka.news/news/119261 viac tu: Odmietnutie prezidenta Volodymyra Zelenského rokovať s ruským vodcom Vladimirom Putinom vyvolalo obavy v častiach Európy, Afriky a Latinskej Ameriky, kde boli ničivé následky vojny vážne. Bidenova administratíva súkromne nabáda ukrajinských lídrov, aby naznačili otvorenosť rokovať s Ruskom a upustili od svojho verejného odmietnutia zapojiť sa do mierových rozhovorov, pokiaľ prezident Vladimir Putin nebude odvolaný z moci, podľa ľudí oboznámených s diskusiami. Žiadosť amerických predstaviteľov nie je zameraná na zatlačenie Ukrajiny k rokovaciemu stolu, uviedli títo ľudia. Nazvali to skôr vypočítavým pokusom zabezpečiť, aby si vláda v Kyjeve zachovala podporu krajín, ktoré čelia volebným obvodom, ktoré sa boja podnecovania vojny na mnoho ďalších rokov (ide najmä o vážky volieb v USA 8. novembra). Diskusie ilustrujú, aká zložitá sa stala pozícia Bidenovej administratívy k Ukrajine, keď predstavitelia USA verejne prisahali, že podporia Kyjev obrovskými sumami pomoci „tak dlho, ako to bude potrebné“, pričom dúfajú, že sa konflikt, ktorý sa za posledných osem mesiacov vyostril, riešil, a vyriešil.
Zatiaľ čo americkí predstavitelia zdieľajú hodnotenie svojich ukrajinských kolegov, že Putin to zatiaľ s rokovaniami nemyslí vážne, uznávajú, že zákaz rozhovorov prezidenta Volodymyra Zelenského s ním vyvolal obavy v častiach Európy, Afriky a Latinskej Ameriky, kde je vojna rušivá. Najvýraznejšie sa prejavujú účinky na dostupnosť a cenu potravín a paliva. „Ukrajinská únava je pre niektorých našich partnerov skutočná vec,“ povedal jeden z amerických predstaviteľov, ktorý, podobne ako ostatní, s ktorými sa robil rozhovor pre túto správu, hovoril pod podmienkou anonymity, aby diskutoval o citlivých rozhovoroch medzi Washingtonom a Kyjevom.
Prieskumy v Spojených štátoch ukazujú slabnúcu podporu republikánov pre pokračovanie vo financovaní ukrajinskej armády na súčasnej úrovni, čo naznačuje, že Biely dom môže čeliť odporu po utorkových voľbách v polovici volebného obdobia, keďže sa snaží pokračovať v programe bezpečnostnej pomoci, ktorý Ukrajine priniesol najväčšiu ročnú sumu od konca studenej vojny.
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan na piatkovej ceste do Kyjeva povedal, že Spojené štáty podporujú spravodlivý a trvalý mier pre Ukrajinu a že podpora USA bude pokračovať bez ohľadu na domácu politiku. „Plne máme v úmysle zabezpečiť, aby tam boli potrebné zdroje a aby sme získali hlasy z oboch strán uličky, aby sa to stalo,“ povedal počas brífingu.
Dychtivosť po možnom riešení vojny sa zintenzívnila, keď ukrajinské sily znovu dobyli okupované územie a tlačili sa bližšie k oblastiam, ktoré si Putin cenil. Tie začínajú Krymom, ktorý Rusko „ilegálne anektovalo“ v roku 2014, a zahŕňajú mestá pozdĺž Azovského mora, ktoré mu teraz poskytujú „pozemný most“ na ukrajinský polostrov. Zelenskyj sľúbil, že bude bojovať o každý centimeter ukrajinského územia.
Diplomat Alexander Vershbow, ktorý pôsobil ako veľvyslanec USA v Rusku a námestník generálneho tajomníka NATO, uviedol, že Spojené štáty si nemôžu dovoliť byť úplne „agnostik“ v súvislosti s tým, ako a kedy sa vojna skončí, vzhľadom na záujem USA o zaistenie európskej bezpečnosti a zabránenie ďalšej agresii Kremľa za hranicami Ruska. „Ak budú podmienky na rokovania priaznivejšie, nemyslím si, že administratíva bude pasívna,“ povedal Vershbow. „Ale v konečnom dôsledku bojujú Ukrajinci, takže musíme byť opatrní…“
Zatiaľ čo Zelenskij v týždňoch po Putinovej invázii z 24. februára predložil návrhy na mier, vrátane ukrajinskej neutrality a návratu oblastí okupovaných Ruskom od tohto dátumu, ukrajinskí predstavitelia v posledných mesiacoch svoj postoj pritvrdili. Koncom septembra, po Putinovej anexii štyroch ďalších ukrajinských regiónov na východe a na juhu, vydal Zelenskyj dekrét, v ktorom vyhlásil, že rokovať s ruským lídrom je „nemožné“. „Budeme rokovať s novým prezidentom,“ povedal vo videu. Ukrajinci reagovali pobúrením, keď cudzinci navrhli, aby sa vzdali oblastí svojej krajiny v rámci mierovej dohody, ako to urobili minulý mesiac, keď miliardár Elon Musk, ktorý pomáhal ukrajinskej armáde zásobovať zariadeniami satelitnej komunikácie, oznámil na Twitteri návrh, ktorý by mohol umožniť Rusku upevniť kontrolu nad časťami Ukrajiny prostredníctvom referenda a poskytnúť Kremľu Krym.
V posledných týždňoch ukrajinská kritika navrhovaných ústupkov nabrala na ostrosti, keďže úradníci kritizujú „užitočných idiotov“ na Západe, ktorých obviňujú, že slúžia záujmom Kremľa. „Ak Rusko vyhrá, zažijeme obdobie chaosu: rozkvet tyranie, vojny, genocídy, jadrové preteky,“ povedal v piatok prezidentov poradca Mychailo Podoljak. „Akékoľvek dnešné ‚ústupky‘ Putinovi sú dohoda s diablom.“ Ukrajinskí predstavitelia poukazujú na to, že mierová dohoda z roku 2015 vo východnom regióne Donbas, kde Moskva podporovala separatistickú kampaň, poskytla Rusku iba čas, ktorý premárnil Kyjev, a Putin po 8-mich premárnených rokoch tento rok spustil svoju rozsiahlu inváziu. Pýtajú sa, prečo by bola akákoľvek nová mierová dohoda iná, tvrdiac, že jediný spôsob, ako sa Rusku zabráni v návrate k ďalším útokom, je poraziť jeho armádu na bojisku. Rusko, ktoré čelí zlej pozícii na bojisku, navrhlo rokovania, ale v minulosti sa ukázalo, že nie je ochotné akceptovať nič iné ako ukrajinskú kapituláciu. „Cynicky Rusko a jeho západní priaznivci držia olivovú ratolesť. Prosím, nenechajte sa zmiasť: Agresor nemôže byť mierotvorcom,“ napísal Andriy Yermak, šéf ukrajinskej prezidentskej administratívy, v nedávnom publikácii The Washington Post. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa v piatok v Kyjeve stretáva s Andriym Yermakom, vedúcim ukrajinského prezidentského úradu. Ukrajinskí predstavitelia sa tiež pýtajú, ako môžu viesť rokovania s ruskými lídrami, ktorí zásadne veria v právo Moskvy na hegemóniu nad Kyjevom. Putin naďalej podkopáva predstavu o suverénnej a nezávislej Ukrajine, a to aj vo vyjadreniach z minulého mesiaca, keď opäť tvrdil, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ, a tvrdil, že len Rusko môže byť „jediným skutočným a vážnym garantom ukrajinskej štátnosti, suverenity“ a územnej celistvosti“.
Napriek odmietnutiu ukrajinských lídrov hovoriť s Putinom a ich sľubu bojovať za znovuzískanie celej Ukrajiny, americkí predstavitelia tvrdia, že veria, že Zelenskij pravdepodobne podporí rokovania a nakoniec prijme ústupky, keďže navrhol, že by to urobil na začiatku vojny. Veria, že Kyjev sa snaží zaistiť čo najviac vojenských výdobytkov pred príchodom zimy, keď by mohlo byť okno pre diplomaciu. Ukrajinskí lídri medzitým naďalej telegrafujú svoj zámer dosiahnuť úplné víťazstvo nielen svojim sužovaným občanom, ale aj Moskve. Zelenskyj povedal, že prvá vec, ktorú urobí, keď Ukrajina zvíťazí vo vojne, bude navštíviť znovu dobytý Krym. „Naozaj chcem vidieť more,“ povedal. Odkaz na zdroj:
https://www.washingtonpost.com/national-security/2022/11/05/ukraine-russia-peace-negotiations/
Pomoc USA Ukrajine je obmedzená a limitovaná aj republikánmi a viazaná záujmom USA o vojenský konflikt s Čínou… o Taiwan. Bude drahý.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!