Úrad inšpekčnej služby
Úrad inšpekčnej služby je osobitnou súčasťou policajného zboru s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky, na odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov policajného zboru a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.
V pôsobnosti Úradu inšpekčnej služby je aj vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov finančnej správy /colníkov/ (s účinnosťou od 1. januára 2020). Úrad inšpekčnej služby plní tiež v rozsahu vymedzenom ministrom vnútra Slovenskej republiky úlohy na úseku vnútornej kontroly, finančnej kontroly, ochrany osobných údajov, vybavovania sťažností, vybavovania petícií a úlohy zodpovednej osoby podľa osobitných predpisov v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Úrad inšpekčnej služby riadi riaditeľ. Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby je za výkon svojej funkcie zodpovedný vláde.
Úrad inšpekčnej služby nesmie byť osobitnou súčasťou policajného zboru, musí byť úplne samostatnou jednotkou, a ako policajný zbor, musí priamo podliehať právomoci vlády, v zastúpení ministrom vnútra. Týmto opatrením sa zamedzí možnosť presúvať policajtov na pozície úradu inšpekčnej služby.
O takom kroku musí rozhodnúť minister vnútra po preverení dotknutých osôb takého SIS a NBÚ. Pupočná šnúra medzi policajným zborom a policajnou inšpekciou musí byť prestrihnutá.
Minister vnútra nesmie byť podpisový automat, ktorý ak „zlyhá“ presun mimo jeho kompetenciu vykoná služobný orgán policajného zboru.
Zákon o policajnom zbore § 6 Riadenie Policajného zboru (1) Policajný zbor je podriadený ministrovi. (2) Služby Policajného zboru okrem inšpekčnej služby a útvary Policajného zboru uvedené v § 4 ods. 1 a 2 riadi prezident Policajného zboru, ak minister neurčí inak. Minister nemôže vyčleniť z riadiacej pôsobnosti prezidenta Policajného zboru útvary Policajného zboru, v ktorých pôsobnosti je odhaľovanie, vyšetrovanie alebo skrátené vyšetrovanie trestných činov. (3) Prezident Policajného zboru je zodpovedný za výkon svojej funkcie ministrovi.
Zákon o štátnej službe § 46 Dočasné pozbavenie výkonu štátnej služby (1) Policajt sa musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby alebo priebeh objasňovania jeho konania a je dôvodne podozrivý, že a) porušil služobnú povinnosť zvlášť hrubým spôsobom, alebo b) spáchal trestný čin.
Postavenie mimo výkon služby malo byť vykonané vo všetkých prípadoch začatia stíhania príslušníkov policajného zboru až do právoplatného ukončenia veci. Namiesto toho boli osoby príslušníkov policajného zboru jeho prezidentom povýšené a pán Ďurka svojvoľne presunutý do vedenia policajnej inšpekcie. Minister vnútra bol odstavený prezidentom policajného zboru, povereným predsedom vlády a prezidentkou. Nik nevie, prečo.
Policajný zbor zvíťazil nad Šimkom, premiérom aj prezidentkou. Nik z nich nevysvetlil, v čom Šimko zlyhal.
Každej lucídnej osobe je jasné, že Šimkov fejzbúkový status nehovorí o ničom, než o vláde zákona. A primeranosti policajných zásahov.
Na Slovensku zvíťazila vláda ozbrojených silovikov ministerstva vnútra. Majú v rukách putá a zbrane. Slovensko naďalej padá do čiernej diery rúcajúceho sa do seba právneho štátu. Septembrové parlamentné voľby nič nevyriešia. Na to zabudnite.
Predstavte si, že by niečo podobné, stalo sa v Rusku alebo USA. Alebo moc v štáte by prevzala armáda. Toto je štátny prevrat. Na pozadí je Matovič.
Slovensko akútne a okamžite potrebuje zmenu politického systému prostredníctvom novej druhej ústavy a revízie zákonov pre účel sfunkčnenia „mŕtvej“ demokracie. Už je dávno po dvanástej.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
P.S. Po zverejnení článku bežali ďalšie a ďalšie tlačovky, ktoré článok nekomentuje. Názor si musíte vytvoriť vy.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!