Upíry ako súčasť mýtov alebo skutočnosť?
Najznámejší upír všetkých čias, o ktorom sa natočili stovky filmov, článkov, kníh je nepochybne Drakula, historický Vlad Tepeš, rumunské knieža z 15. storočia. Odrobinky slávy sa ušli aj uhorskej grófke, tzv. krvavá grófka Alžbeta Bathoryová, kňažná Eleonóra von Schwarzenberg (jej potomok nie je nik iný ako známy český politik a neúspešný kandidát na prezidenta ČR Karel Swcharzemberg).
Kňažná Eleonóra von Schwarzemberg síce nemala na rukách ľudskú krv, ako Drakula či Bathoryová, za to sa zase preslávila svojou veľkou márnivosťou. Organizovala veľké hostiny, karnevaly. Večierky cisárovnej Márie Terézie museli popri jej pôsobiť viac ak provinčné. Ďalšou výstrednosťou – o ktorej si poddaní začali myslieť, že je upír bolo, že pila vlčie mlieko. Vlci boli považovaní v nevzdelaných oblastiach Rakúska Uhorska za poslov diabla, niečo nečisté. Ktorýsi lekár poradil kňažnej, zrejme veľmi krátko pred menopauzou, aby pila vlčie mlieko. Liečba bola veľmi výstredná a drahá, ale účinná. Eleonóra porodila syna Jozefa Adama I.
Na jednej strane si svoju povinnosť kňažnej splnila – porodila syna. Manžel jej o pár rokov zomrel pri polovačke , syn sa jej odcudzil. Zrejme so svojou podivnou matkou pretrhol všetky styky. Následkom zo straty manžela, odcudzeniu ich syna začala psychicky upadať. Ešte viac míňala na podivné lieky, ktoré jej zrejme len viac škodili ako osožili. V českom Krumlove sa aj právom začali šíriť reči, že ich kňažná je upírka. Bola bledá, chudá, nikam nechodila, v noci buntošila a cez deň spala. Okrem jej osobných slúžok a lekára ju vraj už nevidel nik. Kňažná nakoniec zomrela a bola pochovaná ako aj posledné roky žila – osamote. Telo narýchlo previezli do Viedne. Ale zrejme aby dodržali dekórum, srdce kňažnej neprebodli, ale vykonali pitvu. Pitva preukázala omnoho prozaickejšiu príčinu smrti, než kusnutie upírom. Kňažná mala veľký zhubný nádor v žalúdku. Napriek tomu ju jej poverčiví príbuzní zo strany jej manžela obratom poslali na Krumlov, aby ju tam pochovali. Márnivú a nešťastnú kňažnú pochovali ako upíra, zabetonovali ju.
V tom období Mária Terézia vydala edikt, že sa zakazuje vyberať mŕtvych z hrobu, začalo sa to považovať za hanobenie hrobov. Vampirizmus resp. fóbia z neho bola dokázaná iba v zaostalých regiónoch ríše.
Grófka Alžbeta Bathoryová
O tejto ženskej verzii Drakulu nie je známe, kde je pochovaná. Možno aj jej telo dedinčania spálili z obavy pred jej návratom z pekla ako vampírky.
Vlad Tepesh, Drakula
Ak si zadáte meno Vlad Tepesh, Drakula do googlu, tak Vám to vyhodí väčšinou odkazy na samé cestovky, ktoré organizujú výlety nazývané Po stopách Vlada Tepesha. Jednoznačne Drakula je turistickou atrakciou pre prekrásnu hornatú oblasť Rumunska, Transilvánie. Ale aj rovnako chudobnú. Miesta, kde pôsobil Vlad Tepesh nesú všetky znaky turistickej atrakcie: sochy, voskové figuríny, predajcov so suvenírmi. Zákaz žobrania pod hrozbou pokuty na týchto miestach.
Žeby zrúcaný hrad v Karpatoch bol ako každé iné miesto, ako turistická atrakcia? Alebo je to miesto, kde straší sám duch Vlada Tepesha z horúcich pekiel? Dosť dôveryhodne na mňa zapôsobil dokumentárny film Drakulov rodokmeň, odkaz vložím na konci článku. Potomkovia šľachtica, ktorí boli v príbuzenskom vzťahu s Drakulom sa vydali na zrúcaný hrad v Karpatoch. Jeden z nich aj tragicky zahynul po páde zo strmého kopca alebo videli zlovestné svetlo ako sa ku ním približuje. V dokumente sa rozpráva aj o tom, ako miestny pravoslávny kňaz chcel ísť vykonať posvätenie hradu, aby tam už nestrašilo, teda nepôsobili sily z pekla. Ale búrka ich zahnala dole. Posviacku museli vykonať iba pod hradom. Boli to iba náhody, alebo sám Drakula im tak znemožnil prístup na miesta, kde musí naveky strašiť? Duchovia sa vracajú na miesta, kde páchali ohavné zločiny.
Na utvorenie si akého nezávislého názoru odporúčam vzhliadnuť dokument Rodokmeň Drakulu alebo si prečítať zážitky niektorých turistov z toho hradu. Pekelníka na hrade nestretli.
Brať si príklad z veľmi negatívneho Drakulu by som nikomu neradila. Bývalý popravený rumunský prezident Nikolaj Caucescu si ho bral ako príklad, prirovnával sa ku nemu. Nakoniec skončil popravený na tom istom mieste ako jeho historický vzor. Možno mu robí spoločnosť na zrúcanom hrade v Karpatoch. Nevieme presne čo sa deje medzi nebom a zemou. Je to plné záhad.
Pár cestopisných článkov, kde ducha Drakulu nestretli.
http://ziar.sme.sk/…/do-tajomnej-transylvanie-sme-isli-po-s…
http://magazin.atlas.sk/spektrum/video-boli-sme-na-draculovom-hrade-o-polnoci/821335.html
Dokument natočili potomkovia šľachtického rodu, cez manželstvo boli rodinne spojení s Drakulom. Rozprávajú tu o strašidelných javov.
Usúdok nech si urobí každý.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!