Ukrajinský jazykový zákon, Krym, Donbas, Maďarsko a Rusko
Vzťahy medzi Kyjevom a Budapešťou sú napäté od momentu, keď ukrajinský parlament v septembri 2017 prijal reštrikčný zákon o ukrajinskom jazyku ako jedinom štátnom jazyku, obmedzujúci práva menšín, žijúcich na Ukrajine, na vzdelávanie vo svojom jazyku.
Minister zahraničia Maďarska Szijjártó na Euroázijskom fóre 30.10. v Budapešti:
„Maďarsko ako člen NATO vetuje vyhlásenie Ukrajiny a Aliancie o prístupových rokovaniach o vstupe Ukrajiny do NATO, z dôvodu porušovania práv národnostných menšín Ukrajiny.“ Nemienil len maďarský jazyk.
Maďarsko vetovalo spoločnú deklaráciu veľvyslancov NATO na Ukrajine, aby tým prinútilo Ukrajinu k vráteniu práv etnickej maďarskej menšine, v súlade s medzinárodným právom a základnými ľudskými právami národnostných a etnických menšín. Budapešť má s Ukrajinou problém aj s nemožnosťou dvojitého občianstva pre maďarskú zakarpatskú národnostnú a etnickú menšinu:
„Maďarsko nie je pripravené obetovať záujmy 150 000 etnických Maďarov na západnej Ukrajine geopolitickým záujmom.“ Mienil ľahostajnosť Západu a USA.
Hovorca ruskej štátnej dumy Vjačeslav Volodin hovoril o rozhodnutí Ruska a Maďarska spojiť sily na ochranu práv predstaviteľov národnostných menšín na Ukrajine, pretože toto je jeden z kľúčových problémov vzťahu Ukrajina-Krym-Donbas: „O tejto otázke sme diskutovali na poslednom stretnutí s predsedom maďarského parlamentu“.
Ani hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov nevylúčil možnosť, že by sa Vladimir Putin a Viktor Orbán mohli dotknúť aj tejto témy. Podľa neho je téma národnostných menšín v susedných regiónoch rovnako problémom Budapešti a Moskvy.
Urovnanie ešte stále otvoreného sporu Kyjev-Donbas (spor Ukrajina-Krym je už uzavretý) nie je založené len na Minských dohodách, Normandskom formáte či Steinmeierovom pláne, ale najmä na ukrajinskom nacionalizme a legálnych právach etnických a národnostných menšín, nielen ruských ale aj maďarských, a nešťastnom ukrajinskom jazykovom zákone.
Je aj podmienkou prípadného vstupu Ukrajiny do NATO a EÚ…
Zatiaľ bez šance.
Ria Novosti.ru dnes píšu: „Maďarsko požiadalo Rusko o pomoc pri ochrane práv národnostných menšín na Ukrajine.“ MOSKVA, 3. decembra – RIA News: „Maďarský parlament požiadal Štátnu dumu, aby spojila svoje sily na ochranu práv jazykových menšín na Ukrajine,“ uviedol Vjačeslav Volodin, predseda dolnej komory parlamentu Ruskej federácie: „Maďarský parlament nás oslovil v Štátnej dume so žiadosťou o spoločné úsilie s cieľom brániť práva menšín, predovšetkým ich právo učiť sa jazyk. Po prijatí zákona o jazykoch bolo vzdelanie tohto práva zbavené obyvateľov Ukrajiny,“ povedal Volodin na utorkovom plenárnom zasadnutí.
Otázka ochrany práv národnostných menšín na Ukrajine bola prerokovaná na stretnutí Volodina s predsedom maďarského národného zhromaždenia Laszlom Keverom na IV. Schôdzi predsedov parlamentov eurázijských krajín v Nur Sultan: „Po diskusii o tejto otázke so svojím kolegom, predsedom maďarského parlamentu, považujeme za potrebné aktívnejšie chrániť práva národnostných menšín žijúcich na Ukrajine. Viem, že Poľsko a Rumunsko majú rovnaké postavenie. Preto by bolo správne, aby ukrajinské orgány nielen vypočuli, ale prestali porušovať základné práva občanov žijúcich na Ukrajine,“povedal Volodin novinárom. Poznamenal, že Duma vyhlási svoje stanovisko k neprípustnosti porušovania základných práv „malých národov“ na platformách PAU a OBSE na Ukrajine.
Maďarsko bude aj naďalej blokovať usporiadanie ministerskej schôdze komisie Ukrajina-NATO, pretože nedošlo k pokroku pri riešení otázok týkajúcich sa Budapešti. Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg uviedol, že NATO je v úzkom kontakte s vedením Maďarska a Ukrajiny, aby vyriešilo rozdiely v týchto jazykoch medzi týmito krajinami. https://ria.ru/20191203/1561910431.html
KIEV, 2. decembra – RIA News: Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí cez maďarského veľvyslanca na Ukrajine Istvána Lidarta odovzdalo Maďarsku protestnú nótu pre rozhovor, v ktorom mal vyhlásiť autonómiu národnostnej menšiny na západnej Ukrajine a preto Maďarsko blokuje činnosť komisie Ukrajina-NATO.
Na ukrajinskom ministerstve zahraničných vecí bol veľvyslanec vyhlásený za neprijateľný. Okrem toho sa ďalej v nóte poznamenalo, že zákon Ukrajiny „o jazyku a vzdelávaní“ neporušuje práva Ukrajincov maďarského pôvodu, ale poskytuje im príležitosť „lepšej sebarealizácie na Ukrajine, ktorú vraj už (hmm…) potvrdila (?) aj Benátska komisia“. https://ria.ru/20191202/1561874505.html?in=t
Žiadosť Ukrajiny o stanovisko benátskej komisie: http://sebavedome.sk/ukrajina-chce-svoj-jazyk-naspat/
Stanovisko Benátskej komisie: http://www.netky.sk/clanok/aj-benatska-komisia-odsudila-restriktivny-ukrajinsky-jazykovy-zakon-upozornil-szijjarto
Tlak Budapešti na svoje príhraničné okolie sa bude stupňovať s blížiacim sa jubileom Trianonu… (aj tlak Ruska). Svoj postoj bude musieť zaujať aj Slovensko. Zatiaľ hrá „mŕtveho chrobáka“.
Slovensko nemá čas, Slovensko „volí“.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!