Trojuholník Nemecko-Čína-Rusko, šok pre USA!
Čínsky prezident Si Ťin-pching absolvoval niekoľko dní po sebe minulý týždeň stretnutia s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom telefonicky a predsedom Strany jednotného Ruska a osobne v Pekingu s bývalým ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom, dnes podpredsedom Štátnej rady obrany Ruska. Čínsky prezident už prijal Putinovo pozvanie do Moskvy na jar budúceho roka.
Steinmeier zohral kľúčovú úlohu pri rokovaniach o dvoch Minských dohodách (2014 a 2015), ktoré stanovili balík opatrení na zastavenie bojov na Donbase v nadväznosti na americký prevrat v Kyjeve. Čo znamenal Steinmeierov plán
https://www.rferl.org/a/what-is-the-steinmeier-formula-and-did-zelenskiy-just-capitulate-to-moscow-/30195593.html
Keď sa Minské dohody začali v roku 2016 rozpadať, Steinmeier vstúpil s dômyselnou myšlienkou, ktorá sa neskôr stala známou ako Steinmeierova formula, ktorá vysvetľuje postupnosť udalostí uvedených v dohodách. Požadovala, aby sa voľby konali na separatistami ovládaných územiach Donbasu podľa ukrajinskej legislatívy a pod dohľadom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Navrhlo, že ak OBSE usúdi, že hlasovanie bolo slobodné a spravodlivé, potom by sa začal pre územia osobitný samosprávny štatút.
Samozrejme, to všetko je už história. Merkelová nedávno v rozhovore pre noviny Zeit „priznala“ , že v skutočnosti bola dohoda z Minska pokusom Západu získať „neoceniteľný čas“ pre Kyjev na prezbrojenie. https://tass.com/world/1547141
Vzhľadom na toto zložité pozadie minister zahraničia USA Blinken vycítil, že niečo nie je v poriadku, keď Steinmeier z ničoho nič telefonoval so Si Ťin-pchingom a Medvedev sa na druhý deň náhle objavil v Pekingu a prijal ho čínsky prezident. Pozoruhodné je, že údaje z Pekingu boli vo vzťahu Číny k Nemecku a Rusku skôr pozitívne.
Xi predložil Steinmeierovi trojbodový návrh týkajúci sa rozvoja vzťahov medzi Čínou a Nemeckom a uviedol, že „Čína a Nemecko boli vždy partnermi dialógu, rozvoja a spolupráce, ako aj partnermi pri riešení globálnych výziev.
Podobne na stretnutí s Medvedevom zdôraznil, že „Čína je pripravená spolupracovať s Ruskom na neustálom presadzovaní čínsko-ruských vzťahov v novej ére a na tom, aby bolo globálne riadenie spravodlivejšie a spravodlivejšie“.
V oboch textoch sa ako téma diskusie spomína Ukrajina, pričom Si Ťin-pching zdôraznil, že „Čína zostáva odhodlaná podporovať mierové rozhovory“ (Steinmeierovi) a „aktívne podporuje mierové rozhovory“ (Medvedevovi).
Blinken však svoju misiu plnil nemotorne tým, že postavil do popredia sporné americko-čínske problémy, najmä „súčasnú situáciu COVID-19“ v Číne a „dôležitosť transparentnosti pre medzinárodné spoločenstvo“.
Nie je žiadnym prekvapením, že čínsky náprotivok Wang Blinkenovi prísne poradil, aby sa „nezapájal do dialógu a zadržiavania v rovnakom čase“ alebo aby „hovoril o spolupráci, ale súčasne bodol do Číny“.
Poznámka editora: Aby sa nezabudlo, Biden sa správal k saudskému princovi rovnako: Jednou rukou pýtal lacnejšiu ropu, druhou ho prefackal za vraždu novinára Chášukdžího a odišiel domov „s nepořízenou“. Odporúčanie aj našim diplomatom: Ak pôjdete do Číny pýtať ropu či plyn, neriešte ľudské práva ani Taiwan. Akceptujte suverenitu Číny, poprípade Ruska a ich vnútorných vecí…
Wang povedal: „Toto nie je rozumná súťaž, ale iracionálne potláčanie. Nie je určené na správne riadenie sporov, ale na zintenzívnenie konfliktov. V skutočnosti je to stále stará prax jednostranného šikanovania. To nefungovalo pre Čínu v minulosti a nebude to fungovať ani v budúcnosti.“
Konkrétne o Ukrajine Wang povedal: „Čína vždy stála na strane mieru, cieľov Charty OSN a medzinárodnej spoločnosti podporovať mier a rozhovory. Čína bude naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu pri riešení krízy vlastným spôsobom. Súdiac podľa údajov ministerstva zahraničných vecí USA , Blinken nedokázal zapojiť Wanga do zmysluplného rozhovoru o Ukrajine.
Nedávne predohry Nemecka do Pekingu v rýchlom slede – významná návšteva kancelára Scholza v Číne minulý mesiac s delegáciou najvyšších nemeckých generálnych riaditeľov a Steinmeierov telefonát minulý týždeň – vo Washingtone nedopadli dobre.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena očakáva, že Nemecko sa najprv skoordinuje s Washingtonom namiesto toho, aby voči Číne vyvíjalo vlastné iniciatívy. (Je zaujímavé, že Si Ťin-pching zdôraznil dôležitosť zachovania strategickej autonómie Nemecka.)
Súčasná proamerická ministerka zahraničných vecí Nemecka Annalena Baerbock sa od návštevy kancelára Scholza v Číne dištancovala. Je zrejmé, že Steinmeierov telefonát Si Ťin-pchingovi potvrdzuje, že Scholz postupuje podľa plánu na cestu konštruktívnej angažovanosti s Čínou, ako to urobila Merkelová, bez ohľadu na situáciu v napätom vzťahu Spojených štátov s Čínou.
Diskusia o mieri na Ukrajine s Čínou je však odvážny krok zo strany nemeckého vedenia v súčasnej situácii, keď je Bidenova administratíva hlboko zapojená do zástupnej vojny s Ruskom a má v úmysle podporovať Ukrajinu „tak dlho, ako bude potrebné“. Má to však aj druhú stránku. Nemecko si v posledných mesiacoch internalizuje svoj hnev a poníženie. Nemecko nemôže mať pocit, že sa hralo v odpočítavaní času do ukrajinského konfliktu – čo je pre krajinu, ktorá je vo svojej zahraničnopolitickej orientácii skutočne atlanticistická, mimoriadne drásajúce.
Nemeckí ministri verejne vyjadrili nespokojnosť s tým, že americké ropné spoločnosti bezostyšne využívajú následnú energetickú krízu na dosiahnutie neočakávaných ziskov predajom plynu za troj-až štvornásobok domácej ceny v USA.
Nemecko sa tiež obáva, že zákon Bidenovej administratívy o znižovaní inflácie, ktorý stavia na základných investíciách do klímy a čistej energie, môže viesť k migrácii nemeckého priemyslu do USA. Najnepriaznivejším rezom zo všetkých bolo zničenie plynovodov Nord Stream. Nemecko musí mať celkom dobrú predstavu o silách, ktoré stáli za týmto teroristickým činom, ale nemôže ich ani povolať a musí potlačiť svoj pocit poníženia a rozhorčenia.
Zničenie ropovodov Nord Stream robí z oživenia nemecko-ruských vzťahov mimoriadne kľukatú záležitosť. Pre každý národ s hrdou históriou je trochu priveľa akceptovať, že ho niekto tlačí ako pešiak.
Scholz a Steinmeier sú ostrieľaní politici a vedeli by, kedy sa majú hrabať a pridŕžať sa. V každom prípade je Čína zásadne dôležitým partnerom pre hospodárske oživenie Nemecka. Nemecko si nemôže dovoliť nechať USA zničiť jeho partnerstvo s Čínou a zredukovať ho na vazalský štát USA. Poznámka editora: KONEČNE je to vonku! Nemci „precitli“ z falošného transatlantického spojenectva, už majú plné zuby USA! ZSSR sa preformátovalo rozpadom v 1991, po Jeľcinovej ústave a rozlúčke so socializmom prvou a 4. júla 2020 druhou Putinovou ústavou. Preto rozpad RF nehrozí. USA sa nepreformátovali. Práve sa tam rozbieha nedokončená vojna juhu proti severu a k rozpadu Únie na demokratické a republikánske štáty zrejme príde po prezidentských voľbách… spojenie EÚ a USA do transatlantickej únie „nehrozí“… za vznik USA protektorátu Trojmorie, ponesú zodpovednosť pobaltské štáty na čele s Poľskom. Vydierač Zelenský a neverbálne falošné pokrytetvo Bidenovcov:
Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, Nemecko sa stalo štátom v prvej línii, ale je to Washington, kto určuje taktiku a stratégiu Západu. Nemecko odhaduje, že Čína má jedinečné postavenie ako mierotvorca na Ukrajine. Známky sú, že Peking sa tiež prikláňa k tejto myšlienke.
Správa editora: Tento článok bol vytvorený v spolupráci spoločností Indian Punchline a Globetrotter, ktoré ho poskytli Asia Times.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Mimochodom, sa „šušká“ že Nemecko chce vstúpiť do BRICS, ktorého jedným z hlavných protagonistov je Rusko.
Silvestra na Ukrajine organizuje Rusko: https://readovka.news/news/127113
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!