Triumf vôle – triumf formy, deštrukcia obsahu
V dejinách pohyblivých obrázkov sa občas vyskytne človek, ktorý zanechá nezmazateľnú stopu svojim inovačným prístupom, dovtedy neznámymi technickými postupmi či novým pohľadom na kompozíciu. Na začiatku filmových dejín sa príchod vlaku do stanice spomína ako prelomová udalosť, keď ľudia v panike uskakovali pre obludou chŕliacou oblaky pary a rútiacou sa zdanlivo priamo na nich. Hoci bola sugestívnosť novej technológie predstavovaná ako nový umelecký a zábavný koncept, nebolo treba dlho čakať, kým novinku nezačali využívať vládne kruhy na propagandu. Už v prvej svetovej vojne kiná prinášali správy o víťazných armádach, šírili mraky propagandy a povzbudzovali ľudí umierať podľa predstáv ideológov.
Prvá svetová vojna zanechala Európu v ruinách a naviac Nemecko bolo postihnuté drakonickými reparáciami, ktoré v kríze dusili schopnosť krajiny sa pozviechať. Sociálne nepokoje dávali možnosť prejaviť sa demagógom a extrémistom. Jedným z nich bol aj Adolf Hitler, ktorý v túžbe po moci využíval každú príležitosť na vlastnú prezentáciu. Celé hodiny nacvičoval svoje známe prejavy, uvažoval nad pôsobením každého gesta, slova a pohybu.
Hitler veľmi skoro pochopil, čo znamená propaganda, neustále masírovanie mozgov vlastnými názormi. Podobné myslenie malo mnoho súputníkov, z ktorých bol jeden z najbližších Joseph Goebbels, budúci minister propagandy, ktorý z mediálnej propagandy urobil zbraň hromadného ničenia.
Hitler sa od počiatkov zaujímal o filmové umenie a podporoval mladých nádejných filmárov.
Mladá tanečníčka Leni Riefenstahl prinútená po úraze skončiť s tancom našla náhodou v roku 1924 nový spôsob umeleckého vyjadrenia. Jej prvé skúsenosti s filmom boli pred kamerou, keď si zahrala v sérii tzv. horských filmov.
Das Blaue Licht
http://www.youtube.com/watch?v=nDt8PO__5PQ
okúzlená novou technológiou spoznala v tom období príťažlivú postavu nemeckej politickej scény Adlofa Hitlera. Jeho charizma fascinovala mladú filmárku. Hitler, zamilovaný do moci dobre chápal možnosti mladého umenia, veľmi dobre cítil
http://www.youtube.com/watch?v=GHs2coAzLJ8
http://www.youtube.com/watch?v=GHs2coAzLJ8
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!