Trilaterálne stretnutie v Iráne
V Iráne sa Vladimir Putin stretol s iránskym duchovným vodcom a najvyšším vodcom Alím Chameneím, ako aj s iránskym prezidentom Ebrahimom Raisim a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Ide nielen o trilaterálne ale o osobné bilaterálne rokovania medzi hlavami Ruska, Turecka a Iránu, s témami Ukrajina, obilie, sankcie, Karabach, Sýria (astanský formát).
Správanie Ruska k Westernu pripomína Mečiarovo: „Keď nás nebudú chcieť na Západe…“ (M. Albright o Slovensku ako čiernej diere); obrátime sa k Číne, Indii, Indonézii, Brazílii, Turecku, Iránu a Argentíne. Od G-20 a G-7 k SCO a BRICS. USA bojujú za zachovanie dominancie podľa Pax Americana tak, že oň prichádzajú. Tlačia (huckajú) a ťahajú so sebou nesvojprávnu EÚ, so silou jednoty padajúcu do čiernej diery energetickej chudoby a buiedy. K stretnutiu troch lídrov v Iráne (iránske zdroje):
Teherán (ISNA) Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho sprievod sa v utorok v Teheráne stretli s vodcom islamskej revolúcie ajatolláhom Alím Chameneím: „Vojenský útok Turecka na sever Sýrie proti Kurdom by bol škodlivý pre Sýriu, škodlivý pre Turecko a škodlivý pre región a bol by v prospech teroristov. Neprinieslo by to ani politický krok, ktorý Turecko od sýrskej vlády očakáva. Dôstojnosť a veľkosť islamského národa závisí od prekonania minulých rozdielov vo vkuse a zachovania ostražitosti tvárou v tvár rozdeľujúcej politike. Jedným z faktorov, ktoré vytvárajú nezhody a nepriateľstvo v regióne, je uzurpátorský sionistický režim, ktorý podporujú USA. Palestína je hlavnou témou islamu. Napriek záujmu určitých vlád o sionistický režim, národy sú úplne proti tomuto uzurpátorovi. Dnes ani sionistický režim, ani USA nemôžu zabrániť hlbokému pohybu Palestínčanov a skončí to v prospech Palestínčanov. Terorizmu treba rozhodne čeliť, ale vojenský útok na Sýriu teroristom len prospeje. Samozrejme, teroristi nie sú len určitá skupina. V reakcii na vašu žiadosť, pán Erdogan, určite budeme spolupracovať s Tureckom v boji proti terorizmu.“ tu.
TEHERÁN (Tasnim) Vodca islamskej revolúcie ajatolláh Seyed Alí Chameneí označil otázku územnej celistvosti Sýrie za „veľmi dôležitú“ a uviedol, že „sýrske otázky sa musia vyriešiť prostredníctvom rokovaní a Irán, Turecko, Sýria a Rusko musia vo veci viesť dialóg tu. Irán pred stretnutím varoval Turecko pred akoukoľvek ofenzívou v Sýrii. Kurdskí militanti spôsobujú problémy Iránu i Turecku. Moskva. 19. júla. INTERFAX.RU: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summite „astanskej trojky“ v Teheráne uviedol, že kurdské formácie musia opustiť 30-kilometrovú zónu v Sýrii pri hraniciach s Tureckom. Už od mája Erdogan pohrozil ofenzívou v severnej Sýrii. Erdogan do Iránu pricestoval v noci (ibaže oprávnený štátotvorný národ Kurdov nemá svoj národný štát, časť žije v severnom Iraku, Sýrii a na juhu Turecka). Erdogan robí s NATO problém Švédsku a Fínsku, kde Kurdi žijú v diaspore a má ich za teroristov.
Teherán (ISNA) Predstavitelia Iránu a Turecka podpísali za prítomnosti prezidentov oboch krajín osem dokumentov a memoránd o porozumení v rôznych politických, ekonomických, športových a kultúrnych oblastiach tu. Irán pripravuje dokumenty na vstup do Šanghajskej organizácie spolupráce SCO a BRICS.
TEHERÁN (Tasnim) Ruský prezident Vladimir Putin v utorok pred večerom pricestoval do iránskej metropoly Teherán, aby sa zúčastnil na trojstrannom summite o Sýrii s Iránom a Tureckom.
Je to jeho druhá zahraničná cesta od začiatku rusko-ukrajinskej vojny koncom februára. Podľa poradcu Kremľa Jurija Ušakova vydajú Putin, iránsky prezident Ebrahim Raisi a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po stretnutí v Teheráne spoločné vyhlásenie, pričom návrh „takmer odsúhlasíme“ tu.
Irán, Rusko a Turecko sú tromi garantmi mierového procesu v Astane, ktorého cieľom je obnoviť mier a stabilitu v arabskej krajine. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Putin pravdepodobne informuje svojich iránskych a tureckých kolegov o ruskej „vojenskej operácii“ na Ukrajine a bude s nimi diskutovať o súvisiacich otázkach.
Spolupracovník Kremľa pred Putinovou návštevou v Iráne zdôraznil, že „zatiaľ ani Kyjev, ani západné krajiny neprejavili záujem o rozhovory“. Sústreďujú sa na vojenskú pomoc, samovražedné sankcie a vyhrážky Číne po boku USA.
Blízky východ minulý týždeň navštívil aj americký prezident Joe Biden so zastávkami v Izraeli a Saudskej Arábii. Jeho ropná a ľudsko-právna misia bola zatiaľ neúspešná. Podpora Bidena v USA prudko klesá, očakáva sa, že Kongres v novembri obsadia republikáni, šance má aj Trump.
Utorňajší summit má doplniť mierové rokovania v kazašskej Astane z roku 2019. Teherán a Moskva podporujú sýrskeho prezidenta Bašára Asada, Turecko podporuje povstalcov bojujúcich proti sýrskej vláde. Putin a Erdogan v Teheráne rokovali aj o mechanizme na vývoz obilnín z Ukrajiny. Ďalšie stretnutie „trojice“ bude v Moskve.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!