Svetové ekonomické fórum a socializácia kapitalizmu?
Lepšie povedané jeho resocializácia? Alebo kapitalizmus s ľudskou tvárou? V najmocnejších kruhoch planéty Zem sa vraj v dôsledku poznatkov z ekono-korono krízy už uvažuje o takejto premene.
Je možná takáto zmena? Skôr, než sa „pustím“ do svojho článku, pridám pár osobných poznámok, najskôr toto („podbehlo mi“): Najbohatší ponúkajú vyššie zdanenie svojich príjmov:
Desiatky najbohatších sveta, vyzývajú ich vlastné vlády a na pripojenie sa ďalších, na zvýšenie svojich daní, aby štáty mohli financovať boj proti a oživenie ekonomík, oslabených Covid-19.
Napísali verejný list: „My, nižšie podpísaní milionári, dnes žiadame naše vlády, aby zvýšili dane ľudí, ako sme my. Okamžite. Podstatne. Natrvalo. Dlžíme veľa pracujúcim na frontových líniách, zaťaženým bremenom covid krízy.“
Správu Guardian prevzal Fox news: https://www.foxnews.com/world/worlds-richest-demand-higher-taxes-coronavirus-economy
Popri mojich autorských poznámkach, článok predstavuje iba názor autora, ktorým je Justin Hastings a nemusí odrážať názor čitateľskej obce ani Epoch Times Germany:
https://www.epochtimes.de/meinung/gastkommentar/weltfuehrer-draengen-auf-grossen-neustart-des-kapitalismus-hin-zum-sozialismus-a3287218.html?meistgelesen=1
Dostane článkom inšpirovaná a motivovaná sociálna demokracia tabletky na posilnenie? Vieme, že SD historicky patrí k najstarším politickým hnutiam a stranám. Jej rodokmeň a/ blízky socializmu, b/oddelene od utopického komunizmu a post novembrového reformovaného komunizmu, má ideový a politický problém:
Ľudia si v 68-mom pýtali „socializmus s ľudskou tvárou“ v jeho časti ekonomika a s ňou slobodu tiež aj slobodu podnikania popri štátnych podnikoch, družstvách a farmách (po stalinistickej kolektivizácii).
Dostali sme výsledok: Normalizáciu pod dohľadom post stalinistického, post chruščovovského, brežnevovského Kremľa, v režime našej obmedzenej suverenity. Treba aj poznamenať, že do riadenia ekonomiky sa nám Moskva „neplietla“. Riadili ju slobodne „naši stranícki odborníci“ (tien najlepšie kádre). Pravdoun je ale aj, že v prostredí svetovej socialistickej svetovej sústavy, bolo Československo jednou z najsilnejších ekonomík…
Takzvaný „vytúžený Veľký November“ nám ale priniesol niečo úplne iné, čo sme ale vlastne s tou „slobodou“ nechceli…
Rozpad socialistickej sústavy nás v r. 1989 zastihol už nie vo fáze budovania, ale už reálneho socializmu, ktorý bol zlikvidovaný pádom železnej opony, frontálnym nástupom kapitalizmu (…), a pre veľkú časť spoločnosťou vítanej „vytúženej slobody“ a voľnej, otvorenej trhovej ekonomiky, dnes v podobe voľného pohybu osôb, tovarov, služieb a kapitálu (Schengen).
Sociálna demokracia, ideovo a politicky, ktorá ale nechce byť a nie je výslovne socialistická, sedí na dvoch stoličkách: Do ústavy si naši zástupcovia s demokratmi, liberálmi a tiež národno-kresťansky orientovanými subjektmi, dali charakteristiku Slovenska ako sociálne orientovanú trhovú ekonomiku (kapitalizmus a voľný obchod). Ibaže nemá ambície byť aj sociálne orientovanou, lebo sama o sebe v jej podstate, nepozná sociálny aspekt.
Slovensko je sociálno-ekonomický mačkopes a ak by pokračovala vláda Smeru ako politický ľavý stred ale mačkopsom by bola aj vláda kresťanskej demokracie ako pravého stredu, dôvod: Nie je možné spájať kresťanskú teokraciu so svetskou demokraciou; ide o populizmus, škrabkajúci pod bradičkami prednostne „kresťanskú“ časť voličstva.
Problém je v spájaní nespojiteľného. Súčasná voľná trhová ekonomika a obchod nepoznajú pojem sociálny. Prirodzené sociálne správanie kapitalistov a deľbu ich ziskov s pracujúcimi, je vynucované politickou tripartitou a zásahmi vlády (minimálna mzda…). Prirodzený vzťah: kapitalisti verzus odbory s právom na štrajk.
…
Znak, že sa niečo deje, lebo spoločenské, ekonomické a politické zmeny sú v prostredí dôsledkov prvých poznatkov a skúseností s Covid-19 nevyhnutné, ale aj už vyčerpanosť Ficovej zostavy, pod jeho vedením, je aj rozkol Smeru SD na Fico verzus Pellegrini.
Cestu do spoločenského, ekonomického a politického chaosa, posilňujú liberálni demokrati a liberáli zľava a sprava.
Pre celú spoločnosť v jej aktuálnom stave pred zrútením, to je vítané, lebo efekt potvrdzuje potrebu zmien paradigmy a prediktora celej spoločnosti západného typu, kde o priazeň voličstva usilujú sociálni demokrati, kresťanskí demokrati a kresťanskí socialisti verzus liberálni demokrati a liberáli novej neomarxistickej ľavice všetkých farieb dúhy.
Western nie je na ceste k slobode, práve naopak, k sebazničeniu bezbrehou slobodou a „voľným“ chaosom…
Čo píše Justin Hastings pre Epoch Times Germany:
Pandémia Covid-19 mala doteraz nepoznané ničivé účinky. Milióny ľudí na celom svete prišli o prácu, tisíce spoločností boli zatvorené a cestovanie bolo obmedzené.
Ani USA nezažili od Veľkej hospodárskej krízy hospodársku katastrofu tohto rozsahu. Ekonomická depresia však môže byť „zlatou príležitosťou“ iného človeka (princ Charles).
Aj pre ďalších silných medzinárodných vodcov je súčasný ekonomický chaos, áno, to je správne a dobre definované, príležitosťou „pretvoriť svet na celej planéte“. Populácia je teraz „viac vnímavá pre vízie veľkých zmien“.
Princ Charles zmeny vidí najmä v možnosti transformácie kapitalizmu: „Je to príležitosť, ktorú sme nikdy predtým nemali a možno už nikdy nebudeme mať.“
Poprední politici sveta, zišli sa na virtuálnom stretnutí, ktoré sa konalo 19. júna na Svetovom ekonomickom fóre (WEF). Stretnutie sa týkalo „Veľkej obnovy“ kapitalizmu.
Medzi tých, ktorí vystúpili na schôdzi alebo ktorí neskôr hlasovali za tento plán, patrili: Ma Jun, predseda Výboru pre zelené financie Čínskej finančnej a bankovej spoločnosti a člen Výboru pre menovú politiku Čínskej ľudovej banky; António Guterres, generálny tajomník OSN; mocní vedúci odborov; Aktivisti zo skupín ako Greenpeace International; Generálni riaditelia a prezidenti veľkých spoločností, ako sú BP, MasterCard a Microsoft, ako aj úradníci Medzinárodného menového fondu.
Mnoho účastníkov stretnutia podporuje zrušenie súčasného kapitalistického svetového systému. Podporujú tiež aj socialistické politiky, ako napríklad dane z nehnuteľností, programy podobné Green New Deal, štátne záruky pracovných miest a štátny základný nepodmienený príjem.
Najjasnejšie vyjadril svoju víziu „Veľkého nového začiatku“ je Klaus Schwab, zakladateľ a aj výkonný predseda Svetového ekonomického fóra, jeden z najúžasnejších podporovateľov projektu:
„Zúčastniť sa musí každá krajina, od Spojených štátov po Čínu, a je potrebné transformovať každé priemyselné odvetvie, od ropy a plynu po technológiu,“ napísal Schwab v článku uverejnenom na webovej stránke WEF. „Stručne povedané, potrebujeme veľký reštart kapitalizmu.“
K pojmu „reštart“: Ak kapitalizmus nebude resetovaný (vynulovaný) ostane tým, čím je. K „reštartu“ mu stačí monetarizmus a ničím nekryté čerstvo vytlačené peniaze. „Milosrdné“ a ohľaduplné banky odložili splátky úverov, ale úrokov nie. Ficova vláda im zaviedla odvod, Matovičova ho zrušila…
Kto na každej kríze zbohatne? No, banky.
Schwab ešte: „Všetky aspekty našich spoločností a ekonomík od vzdelávania, sociálnych zmlúv a pracovných podmienok treba zmeniť.“ Aj v reakcii na globálne klimatické zmeny.“
https://www.epochtimes.de/meinung/gastkommentar/weltfuehrer-draengen-auf-grossen-neustart-des-kapitalismus-hin-zum-sozialismus-a3287218.html?meistgelesen=1
All Gore, John Kerry, Joe Biden, požadujú „veľký reset“ kapitalizmu:
https://www.theepochtimes.com/al-gore-john-kerry-other-world-leaders-call-for-radical-great-reset-of-capitalism_3412203.html
V rozhovore pre televízny program NBC „Today“ 19. júna All Gore obhajoval „Veľký reštart“. Bol to prvý známy politický činiteľ v Spojených štátoch, ktorý to urobil. Gore však nie je sám. John Kerry, spolupredseda pracovnej skupiny pre zmenu podnebia a Joe Biden, tiež jeho propagovali „Veľký reštart“ na Svetovom ekonomickom fóre. „Je to skvelý okamih,“ povedal Kerry. Svetové ekonomické fórum bude zohrávať jeho priekopnícku úlohu pri zdokonaľovaní „Veľkého reštartu“, ktorý sa má vyrovnať so zmenou klímy a sociálnou nerovnosťou, a ktorá bola odhalená v dôsledku COVID-19.“
Je len otázkou času, kedy a ako sa tento proces stane dôležitou súčasťou praktického myslenia, čo je v súčasnosti otázkou aj pre prezidentského kandidáta Joe Bidena…
Svetové ekonomické fórum oznámilo, že jeho budúca výročná konferencia je naplánovaná na január 2021. Otvára priestor „revízie kapitalizmu zelenou farbou, spoločne čelom k klimatickým zmenám, za životné prostredie a tiež a hlavne, k sociálnej spravodlivosti“.
Uvažuje sa o zmene postoja k vlastníctvu. Ak ale nedôjde k zmene ľudských vnútorných nastavení, neposunieme sa ďalej…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!