Suterén novinárskej etiky
V piatok 9.11. Topky zverejnili článok, ktorý uvádzam na konci v plnom znení. Popis udalosti mi bol akýsi známy, tak som zalovil v pamäti, na gúgli a nemýlil som sa. To čo popisujú Topky ako historickú udalosť bol obsah utopickej novely Henriho Nevilla „The Isle of Pines“. Napísal som do diskusie že ide o vymyslený príbeh a keďže mám rád korektné jednanie, napísal som aj do redakcie, nech článok opravia, prepracujú, resp. doplnia o fakty.
Na moje prekvapenie celú blamáž redakcia vyriešila veľmi pozoruhodne – ignorovala fakt, že ide o fabuláciu a môj diskusný príspevok jednoducho vymazala.
Pridal som ešte jeden príspevok, uvidím dokedy tam ostane zavesený, ale predpokladám, že rýchlo zmizne presne ako ten prvý. Pre istotu som ho celý skopíroval, aby existoval aspoň nejaký záznam…
Je to cele vymyslene. Uvedena prihoda je obsah knihy Henriho Nevilla „The Isle of Pines“. Nazov knihy aj ostrova je slovna hracka v anglictine. Pine je borovica aj meno hlavnej postavy, Pines je mnozne cislo uvedeneho, ale autor to tiez myslel ako presmysku slova penis… Takze nazov knihy mozno chapat ako Ostrov borovic (stromov), Ostrov Pineovcov, alebo Ostrov penisu…
Je pravda, že Topky len uviedli preklad pôvodného článku z denníka Metro , napriek tomu by sa hodil zodpovednejší novinársky prístup (overovanie faktov). Ale po upozornení na vážnu faktografickú chybu je psou povinnosťou novinára uviesť informácie na pravú mieru. V prípade že sa tak nestane a nastáva dokonca fáza retušovania kritiky – ako v uvedenom prípade, čo si môžem myslieť o tzv. novinároch v redakcii?
Dá sa to povedať slovami : píííp, píííp, píííp, píííp, píííp – ospravedlňujem sa, slova neprešli cencúrou
- Stručný článok o uvedenej novele môžete nájsť na Wikipédii a celú nám ju sprístupnil projekt Gutenberg
- Pôvodný článok Metro
- Tzv. článok z Topiek :
Ostrov neresti: Stroskotanec splodil 47 detí, všetci sexovali a množili sa!
Ilustračné foto pred 6 hodinami
LONDÝN – Neviazaný sex si väčšina z nás spája s obdobím 60. a 70. rokov minulého storočia, kedy sa vo svete rozšírilo hnutie hippies. Voľnomyšlienkársky štýl života ale ľudia praktikovali už dávno predtým. Na malom ostrove neďaleko Austrálie sa množili spôsobom, ktorý vyvoláva ešte aj dnes, kedy sme už zvyknutí na kadejaké zvrhlosti, úžas.
Príbeh o podivnej kolónii, ktorej začiatky siahajú do roku 1569, sa objavil v novinách Caledonian Mercury v roku 1790. Píše sa v nich, že v druhej polovici 16. storočia pri opustenom ostrove stroskotala obchodná loď a nehodu prežilo iba päť osôb – dcéra majiteľa lode Sarah Englishová, dvadsaťročný George Pine, dve slúžky a čierna otrokyňa.
Keď o necelých sto rokov na miesto priplávala holandská loď, našla tu anglicky hovoriacu komunitu, ktorú tvorilo 12 000 ľudí. Jeden z nich, Pineov vnuk William, členom posádky porozprával, ako sa ich spoločenstvo postupne rozrastalo.
George sa prejavil ako vášnivý milovník a so štyrmi ženami splodil celkovo 47 detí. Tie neskôr porodili 518 vnúčat a pravnúčat. Keďže osadníci príliš pracovití neboli, najviac času venovali sexu, incestom a orgiám najrôznejšieho druhu.
Kde presne sa Pineov ostrov, ako ho George nazval, nachádzal, nie je známe. Vydanie novín, ktoré o príbehu informovalo, majú podľa portálu metro.co.uk už čoskoro vydražiť v Londýne.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!