Máš kde bývať?
Všetci sme dnes zaujatí štýlom a dizajnom v bývaní. Ale čo keď sa štýl stane východiskom z núdze?
Tí, čo si viac pamätajú, si určite spomenú na to, ako vyzerala zemľanka. Dnes u nás zatracovaná forma bývania. Táto forma bývania sa rozšírila najmä po slovanských krajinách. Domy kryté zemou tu boli od čias paleolitu. Nie je to výmysel veľkého brata, Ruska. Niektoré sa zachovali dodnes a môžte ich navštíviť (napr. Zemľanka neďaleko Nýrova, okres Blansko). Na južnom Slovensku sa zasa zachovaliDomy vytesané do tuffitu (mäkká skala). Vidieť ich možno v Žemberovciach, alebo v Brhlovciach a pár ďalších miest na Slovensku.
Čo na to hovorí svet? Na bývanie v štýle nášho dedičstva?
Svet hovorí, že nie len my sme objavili čaro stálej teploty, ktorú zem drží. Z núdze sa dá aj čarovné bývanie vytesať. Prehľad stavieb domov krytých zemou. Prístup, ktorý zvolili farmári v Číne v provinciách Shanxi, Henan a Gansu. Štýlovému bývaniu sa hovorí Yaodong. Nachádza sa 7 metrov pod povrchom zemským. Vybudované sú tieto príbytky z nájdených materiálov. Hĺbené sú do sprašovitých zemín.
Vnútri domov je všetko potrebné a nič navyše. Podľa odhadov takto žije až 40 miliónov ľudí v Číne. Menili by ste?
Dnes používané materiály a pracovné postupy nám dovoľujú vystavať aj exotickejšie vyzerajúce príbytky. Komfortom bývania sa dnes rozumie niečo celkom iné ako kedysi. No aj tak stále môžme využívať pirodné zdroje v ich nezmenenej forme – tepelnú akumuláciu zeme a jej ochranu pred výkyvmi teplôt. Dnes a do budúcna stále aktuálnejšou otázkou bude, kde máme zeleň. Domy zaberajú 10% nášho územia. Je treba uvažovať, ako zmeniť ráz našej krajiny a priblížiť sa späť k prírode. Vo svete sa tomuto prúdu hovorí „back to the future“ (späť do budúcnosti). Vyjadruje to postoj vrátiť sa o krok nazad k prírode, aby sme mohli vykročiť do lepšej budúcnosti.
Krtkodom v lone prírody, ďaleko od mesta. Dlhoročný splnený sen majiteľov.
Trošku okázalejší dom v štýle pártydom.
Tvoriť tieto domy je ako tvoriť originálne dielo, ktoré opisuje svojho majiteľa. Vytvoriť sa dá všeličo, len treba mať odvahu vyjsť z davu. Architektúra nás ovplyvňuje viac ako dosť. 80% nášho času trávime v budovách. Architektúra tu je na viac ako jednu generáciu. Mali by sme sa teda starať o to, ako to tu u nás bude vyzerať. Snažíme sa predsa stvoriť lepší svet pre naše deti. Mám pravdu?
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!