Stav vývoja vakcíny proti Covid-19
Podľa údajov WHO, v súčasnosti vedci vo svete pracujú celkom na 141 vakcínach proti Covid-19; 16 z nich je už v klinických štúdiách na ľuďoch.
Ponúkam výťažok z časti relácie Otázky Václava Moravce z nedele 28.6.: „Strašení druhou vlnou“:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/220411030510628-otazky-vaclava-moravce-2-cast/video/776377
Popredný americký epidemiológ a člen krízového štábu Bieleho domu Anthony Fauci s dobrou vierou v utorok: „Nie je otázkou, či a kedy sa podarí vyvinúť vakcínu, ale kde sa tak stane: Mala by byť do začiatku budúceho roka.“
Vakcína by ale mala byť bezpečná aspoň do 99 percent. Financial Times písali, že v súčasnej etape testov sú tri možné vakcíny a jedna postúpila do finále…
Roman Prymula, vládny splnomocnenec pre výskum v medicíne, predseda Českej vakcinologickej spoločnosti ČLS JEP: „Existuje server, ktorý monitoruje vývoj všetkých vakcín. Zo 125 je 11 vo fáze jedna, 8 vo fáze dva a 3 vo fáze tri; ide o fázu, keď sa testuje ich reálna účinnosť.“
Prof. Prymula pokračuje: „Niektoré spoločnosti sa v rámci nutnosti „skráteného procesu“ rozhodli pre zlučovanie a kombináciu rôznych fáz aby bolo možné začať vakcínu vyrábať do konca tohto roka.“ Má to za reálne. Jeho predstava je preočkovanie 75 percent populácie, prednostne rizikových skupín. Je aj optimistický v tom zmysle, že česká vakcína, ktorú zmieňuje, hoc jej vývoj nie je práve najrýchlejší spomedzi „prvých troch“, je v kategórii viac-menej prvej desiatky, na druhej strane ale, vakcína je veľmi imunogénna, a má potenciál patriť k špičke svojho druhu.
New York Times 1. júla zverejnili informácie o stave vývoja vakcíny, ktoré mierne korigujú a dopĺňajú informácie, zverejnené prof. Prymulom:
Vo vývoji má byť 145 vakcín. Procesy testovania:
Predklinické testovanie : Vedci podávajú vakcínu zvieratám, ako sú myši alebo opice, aby zistili, či vyvoláva imunitnú odpoveď.
Fáza 1 bezpečnostné skúšky: Vedci dávajú vakcínu malému počtu ľudí na testovanie bezpečnosti a dávkovania, ako aj na potvrdenie, že stimuluje imunitný systém.
Fáza 2 rozšírené skúšky: Vedci podávajú vakcínu stovkám ľudí rozdelených do skupín, ako sú deti a starší ľudia, aby zistili, či vakcína v nich pôsobí odlišne. Tieto pokusy ďalej testujú bezpečnosť a schopnosť vakcíny stimulovať imunitný systém.
Fáza 3 skúšky účinnosti: Vedci podávajú očkovaciu látku tisíckam ľudí a čakajú, až sa zistí, koľko ľudí je infikovaných, v porovnaní s dobrovoľníkmi, ktorí dostali placebo. Tieto štúdie môžu určiť, či vakcína chráni pred koronavírusom.
Kombinácia: Ďalším spôsobom, ako urýchliť vývoj vakcíny, je kombinácia fáz. Niektoré očkovacie látky proti koronavírusom sa teraz napríklad skúšajú vo fáze I/II, v ktorých sa prvýkrát testujú na stovkách ľudí.
Proces schvaľovania: Regulačné orgány v každej krajine preskúmajú výsledky pokusov a rozhodnú, či vakcínu schvália alebo nie. Počas pandémie môže mať vakcína povolenie na núdzové použitie pred získaním formálneho schválenia.
Pridávam zdroj s prehľadom stavu vývoja druhov vakcín, podľa WHO:
https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html
V medzičase vraj USA odkúpili zásoby Remdesiviru na dva roky. Rusi už ponúkajú na svetový trh vakcínu, ktorá bola testovaná v prostredí armády.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!