Stáť za bránami škôl…
Každý tým musí prejsť. O niekoľko dní zazvoní za týmto školským rokom zvonec a školáci zvolajú: „hurááá prázdniny“. Pre niekoho prázdniny, pre niekoho štartovacia čiara jeho produktívneho života.
Aká bude? Kde ju začať? Doma? V hlavnom meste? V zahraničí?
Stredoškolákom a ani vysokoškolákom, ktorí sú odhodlaní získané vedomosti akademického vzdelania odovzdať potenciálnym zamestnávateľom vôbec nezávidím. Zamestnávateľov niet.
Do roku 1989 chrlili školy odborníkov z každej oblasti, ktorí prešli akou-takou brigádou či praxou.
Pred nedávnom som sa rozprávala s inžinierkou ekonómie (skončila VŠ pred 5 rokmi). S iskriacimi očami šťastia v spomienkach rozprávala ako milovala stredoškolské, septembrové a októbrové zemiakové brigády. Rozprávanie zakončila vetou: „všetky tie zemiačniská odvtedy spustli, už po nich niet ani chýru“. Čoho je človek schopný? Všetkého! Dokáže všetko, čo si zaumieni; vytvoriť, ale zároveň zničiť. Prečo? Pretože rozhodnutím teoretických odborníkov ekonomika a poľnohospodárstvo nášho štátu sa stali neekonomickými. Chybou systému zanikli remeslá a povolania pre všetky odvetvia hospodárstva. Školy ponúkajú viac vzdelania v informačných technológiách, všeobecných oblastiach bez bližšej špecifikácie. Na ich krídlách vyrástol mega európsky voľný trh pracovných síl, ktorí ponúkne prácu pre zahraničných investorov. Niektorým zaujímavú, iným menej atraktívnu, záleží od šťastia. Absolventi sú nabití teóriou, realitu pracovného miesta si nevedia predstaviť. Ak sa pýtam uchádzačov o zamestnanie, čo chcú robiť, odpoveď je zarážajúca: „hocičo“. Obávam sa toho, že všetci, ktorí vstúpia do svojho produktívneho života víziou „hocičo“, budú len bezcieľne blúdiť životom.
O niekoľko dní začne ekonomická migrácia mladých ľudí. Kde skončia? V náručí dravcov, ktorým sme ponúkli priestor bohatnúť na našom území. V náručí tých, ktorí budú ryžovať na ich závislosti.
Je na škodu veci, že školský systém aspoň sčasti nerieši otázky samostatnosti a zodpovednosti za život jednotlivca a nepripravuje študentov na ekonomickú nezávislosť.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!