Spoločná cesta Česka a Slovenska k sfunkčneniu demokracie
Namiesto márnych a problémových protestov, už známej diagnostiky a popisu stavu vecí verejných, circulus vitiosus volebného Zoščenkovho kolotoča, ponúkam vecné riešenie: Zmenu systému.
Manuál a nástroje na dosiahnutie účelu zákroku mám na „čakačke“ v „zásuvke“. Nie som politický subjekt, naopak: nevolič od prvého kola prezidentských volieb. Solitér.
Česko a Slovensko sú v podobnom srabe. Oba si historicky blízke národné štáty potrebujú koordinovanú spoluprácu. Na ceste k sfunkčneniu demokracie, obnovy suverenity a zvrchovanosti potrebujú novú druhú ústavu, definíciu pojmu národno-štátny záujem a Koncepciu spoločnej sociálnej kolektívnej bezpečnosti.
Miesto a postavenie ako aj spôsob existencie Česka a Slovenska v EÚ a euroatlantických štruktúrach bude riešené až po nových voľbách v nových národno-štátnych zákonodarných zboroch. Na Slovensku pôjde o Občiansky snem.
S nikým sa nespájam, vítam cezhraničnú spoluprácu ľudsky, občiansky a politicky ľudsko-právne a ústavno-právne gramotných osôb schopných a spôsobilých pracovať v tíme odborne a organizačne. Pozrite si tu východiská zmeny.
V Česku navrhujem obnovu Občanského fóra II. a na Slovensku Verejnosť proti násiliu II. A ich vzájomné koordinačné a zmenu riadiace vzájomné prepojenie.
Žiaľ, Slovensko by tiež len protestovalo a volilo. Kol-dokola. A ako sa tak javí, aj Česko. Ibaže slovenské protesty Za mier sú médiami utajované, a ako také nevydajú ani zatiaľ márnu silu miliónových protestov proti Macronovej dôchodkovej reforme vo Francúzsku, navzdor protestom.
Zmena politického systému na Slovensku a Česku prebehne v súlade s platnou ústavou. Problém: Slovensko má ústavný nástroj na dosiahnutie zmeny v Čl. 32, Česko nie. V oboch prípadoch ale ide o ústavou zaručené právo na generálny štrajk pokojnou ústavnou cestou.
Slovensko od pádu nelegitímnej Hegerovej vlády 15. decembra 2022 žije najdlhšiu volebnú kampaň od roku 1992. Potkany z potápajúcej sa lode, označujúce sa za demokratov, presúvajú sa a preskupujú. Predčasné voľby mali byť vykonané do 30. januára 2023. Prezidentka Čaputová je nečinná; potrebuje čas do septembra na posilnenie jej Progresívneho Slovenska, ktoré, lebo ľudia chcú ďalšiu márnu zmenu, má dnes už 12 percent.
Nemusím žiadny politický subjekt. Nemám politické ambície. K volebným urnám sa vrátim až po vykonaní zmeny politického systému a kľúčových zmenách Ústavy SR.
Základné zmeny českej a slovenskej ústavy budú schválené obligatórnym referendom. Po nových voľbách budú vykonané ostatné zmeny formou ústavných zákonov.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!