Spájanie, rozdeľovanie, prezidenti a my…
Komunistická strana, vláda a prezident socialistickej ČSSR svojou jednotnou politikou „spájali“ všetkých ľudí bez rozdielu. Či sme chceli alebo nechceli…
Veľký November 1989 spojil ľudí nanovo, a ihneď po prvých slobodných a demokratických voľbách ich znova rozdelil.
Pravda a láska ale nezvíťazili nad lžou a nenávisťou, ostala len krutá pravda a nenávisť k prvému, demokraticky zvolenému prezidentovi. Prezident Václav Havel tiež nespájal ale rozdeľoval, a mnohí mu dodnes nevedia prísť ani na meno…
Klaus a Mečiar tiež nespájali, ale rozbili Československo, aby si Slovensko mohol Mečiar a jeho komplici nanovo rozdeliť, rozkradnúť a znova spojiť: do jedného volebného obvodu…
Späť: Kto po prvých slobodných parlamentných voľbách spoločnosť nanovo rozdelil? Ako dlho trvalo nadšené zjednotenie spoločnosti v novembrových dňoch roka 1989? A načo bolo dobré? Kto ukradol a zožral nežnú revolúciu?
Súčasnosť: Vraj rezident nemá ľudí rozdeľovať ale spájať. Koho? S kým, Proti komu? Proti čomu? Kto je prezident? Volil som ho? Je prezidentom všetkých ľudí? Som spojený a zjednotený? S kým?
Ústava SR: Prezident je najvyšší ústavný činiteľ, hlava štátu. Toho priamo voleného som nevolil. Prečo? Nebol som jednotný, spojený a zjednotený? S kým? Proti komu? Za koho? A na čo? A pre koho? Ako najvyšší ústavný činiteľ je hlavou štátu? Áno, je. Ale nie mojou.
Voľby ne-voľby, priame, parlamentné prezidentské voľby: Ctím si ústavu a zákony. A najmä, vážim si sám seba.
Ústava a zákony mi ukladajú povinnosť ctiť si svojho prezidenta. Ale nie si ho aj vážiť.
Pokojne sa spájajte. Zjednocujte. Združujte. Do chuti a vôle. Máte slobodu a demokraciu. Výdobytky Veľkého Novembra. Slobodnú vôľu a voľbu.
Užívajte si.
Ale ak za mnou prídete so zanietenou, zjednocujúcou a spájajúcou petíciou, vyrazím s vami dvere aj s pántmi. A vyrobím škodu poisťovni. Nerobte to. Obchádzajte ma. Som slobodný a svojprávny. Dvere so závesmi sú drahé. Poisťovňa bude vymáhať škodu od vás.
Český prezident Miloš Zeman v priamych prezidentských voľbách získal 2.717.405 hlasov voličov, čo predstavuje 54,8 percenta. Získava stále väčšiu podporu občanov: Stav spájania spoločnosti prezidentom Zemanom je už 70:30 (porovnanie s prieskumami na začiatku jeho funkčného obdobia).
Ale stále viac rozdeľuje českú vládu a parlament. Vyberte si.
Neúspešného protikandidáta Karla Schwarzenberga podporilo 2.241.171 voličov, teda 45,19 percenta. Jeho podpora klesá…
Volebné preferencie politických strán v Česku (apríl 2016):
Zatiaľ čo ČSSD stráca, padlo pod ANO, KSČM rastie, je nad ODS, KDU-ČSL a TOP09. Prezident má viac ako dvojnásobok podpory občanov, než mal na začiatku svojho funkčného prezidentského obdobia.
Vo februári 2016 Agentúra Fokus zisťovala dôveru k trom najvyšším ústavným činiteľom – prezidentovi, premiérovi a predsedovi parlamentu. Najvyššiu mieru dôvery získal medzi respondentmi prezident Andrej Kiska. Celkovo mu dôveruje 62,7% opýtaných, pričom úplne mu dôveruje 16,7% respondentov a skôr dôveruje 46,0% opýtaných. Naopak, nedôveru mu vyslovilo celkovo 31,5% opýtaných, pričom vôbec mu nedôveruje 12,4% respondentov a skôr nedôveruje 19,1% opýtaných.
Za „okrídleným“ (perla ducha): „Prezident má ľudí spájať, nie rozdeľovať!“ sa skrýva strata kompetencií vlády a parlamentu voliť „svojho prezidenta všetkých ľudí“.
Čím viac v Česku padá TOP09 a Karel Schwarzenberg (v poradí druhý neúspešný kandidát na prezidenta) tým viac, nielen TOP09, ale aj celá neúspešná opozícia, útočí na majestát prezidenta ČR Miloša Zemana. Dôvod: prezidentovi ČR dali mandát občania. Jeho podpora stúpa a dnes má 70 percent. Aj preto, že Miloš Zeman je aktívny prezident, sústavne v kontakte s občanmi, otvárajúci témy, ktorými sa voľky-nevoľky „musí“ zaoberať vláda, parlament a opozícia, v rámci svojich vnútorných aj zahraničných politík, ktoré koriguje, a tak tlmí svojvôľu vládnej koalície. A to vládnej koalícii „nechutí“: jej vládnutie nie je pohodlné…
Útok na ústavný inštitút priamej voľby prezidenta je zrejmý ako na Slovensku, tak aj v Česku. Každá vládnuca moc sa správa rovnako. Priama voľba prezidenta občanmi je pre vládnucu moc asymetrickým prvkom priamej demokracie, vybočujúcim z rámca tzv. štandardného systému parlamentnej demokracie a nepriamej voľby prezidenta parlamentom (snemovňou). Výhrady proti priamej voľbe majú spoločné jedno: Občan, priamy volič je nekompetentný, prezident má byť volený parlamentom, najmä, a „hlavne“ aby mohol ľudí spájať, nie rozdeľovať.
Každá stabilná vláda má spravidla parlamentnú väčšinu. Menšinová vláda sa neosvedčuje ako nestabilná s obmedzenou zákonodarnou produktivitou…
Poznámka (!): Množstvo prijatých zákonov nie je vôbec meradlom a indikátorom dobrého vládnutia a dobre spravovanej spoločnosti. Väčšina zákonov je deravých alebo ľahko „priestrelných“.
Druhá Ficova bola štátostranou s pohodlnou väčšinou, ale, nemá možnosť rozhodnúť, kto bude ľudí spájať (…). Aby pohodlne vládla (lebo stabilita moci a vládnutia).
Existencia tretej Ficovej vlády so slabšou väčšinou, s akým-takým spoločným hodnotovým prienikom jej členských politických subjektov a ich hodnotovou orientáciou, vytvoreným kompromisom a krehkou koaličnou (utajovanou) zmluvou, tobôž nemajúca ústavnú väčšinu, je otvorená a neistá…
Za daného povolebného stavu vecí je prezident SR Andrej Kiska je jediný pevný a stabilný prvok v trojdelení moci: Ak bude treba, prijme demisiu tretej Ficovej vlády, zostaví dočasnú úradnícku vládu, vyhlási termín predčasných parlamentných volieb a do toho času „podrží“ slovenskú štátnosť pri živote…
Jeho úlohou nie je spájať ani rozdeľovať. Ale riadne si vykonávať svoje prezidentské povinnosti a právomoci, vyplývajúce z Ústavy SR, v časti prezident.
Nič viac ani menej od neho nemá nik právo vyžadovať a očakávať. Na rozdiel od českého prezidenta, prezident SR nie je aktivistickým prezidentom, lebo na aktivizmus typu českého prezidenta nemá ani inteligenciu, intelekt, talent a nadanie. Nie preto, že by takým byť nechcel. Aktivizmus prejavil vo veci voľby ústavných sudcov.
Prezident Kiska, ak nevie a nemá na iné, môže a má aspoň empatívne počúvať a zaujímať k veciam manifestačné, deklaratórne a demonštratívne verejné postoje a vyhlásenia. A to je asi tak všetko.
Okrem toho, má veľmi zlých radcov. Nemá vlastný názor. Je hovorcom svojho poradného zboru prezidenta, najmä v otázkach zahraničného smerovania slovenskej politiky, orientovanej na transatlantický západ a proti Rusku.
Buďte aktívnymi, samostatne kriticky premýšľajúcimi autentickými občanmi. Majte vlastný názor. A prezentujte ho.
Nenechajte sa spájať a zjednocovať. Spojená a zjednotená spoločnosť je politicky mŕtva a vopred odsúdená na zánik. Rôznosť názorov ju existenčne a existenciálne posúva dopredu, lebo je živým a aktívne sa rozvíjajúcim systémom, brodiacim sa rozličnými peripetiami a úskaliami, ktoré prináša život a vy (my), naše rodiny a ďalšie generácie musia prežiť, napriek a navzdory akejkoľvek, hoc aj súčasnej novej vláde.
A nečakajte ďalšie štyri roky.
A nebojte sa.
Všetko je v rukách a na vôli občana.
Vo vašich rukách…
Ste občanmi. Či?
P.S. Spájať možno aj inkluzívne a do spojenej praktickej školy. Ale tam vy nepatríte.
Mimochodom, Slováci (učitelia) o platoch, Česi (učitelia) aj o inkluzívnom vzdelávaní a podobných sračkách, ktoré neprospejú mentálne slabým ani nadpriemerným. A vy nechcete byť spojený a zjednotený priemer s IQ 90.
Zjednotená a spojená česká spoločnosť, bývalý slovenský spájač a zabávač, prezidentskí kandidáti:
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!