Slovensko je parlamentná totalita
Vláda má nebezpečnú ústavnú väčšinu a dokáže pri tvorbe zákonov ignorovať kohokoľvek, a s krajinou a ľuďmi, môže si robiť, robiť, čo len chce.
Jedinou jej brzdou, čelom k proti ústavnosti, je prezidentka. Tento parlament dnes ako na bežiacom páse vyrába zákony, ktoré sú alebo sčasti alebo ako celok v rozpore s ústavou a základnými ľudskými právami (prezidentka tri vrátila parlamentu). A parlament to robí v skrátených legislatívnych konaniach.
Princípom dobrého vládnutia nemôže byť parlamentný „valec“ a pink-pong zákonodarcov s hlavou štátu. Dnes ide o skutočný problém s demokraciou na Slovensku, väčší, než bol ten, komunikovaný v súvislosti s vládou Viktora Orbána, kde Fidesz má 2/3 parlamentnú väčšinu. Väčší problém ako prevaha a sila PiS v Poľsku.
Česko a dobre, riadi jeho menšinová Babišova vláda s dôverou (ANO/ČSSD s podporou KSČM).
Slovensko žije totalitou parlamentnej väčšiny, bez podpory nikoho.
Matovičova vláda sa takmer nikoho a takmer na nič (názor) nepýta.
Takáto prečudesná štvorčlenná vládna a parlamentná formácia, denne vnútorne iskriaca, aj vo vzťahu k opozícii a mimoparlamentným názorom, je už nad rámec konsenzuálnej parlamentnej demokracie
a/ vo vzťahu k menšinovým názorom a opozícii,
b/ vo vzťahu k logike zdravého rozumu.
Jediný názor, ktorý vláda mieni rešpektovať, je názor „sexuálnej menšiny“ zo strachu z „liberálov“…
Súčasná vláda prezentuje vzorec „liberálnej demokracie“ na Slovensku, ktorou sa tak všetci, aj politológovia typu Klus, Poliačik, Sulík, neomarxisti, progresívci a ďalší, oháňajú…
Sulík pokračuje v začatom rozpredaji Slovenska…
Matovičov vzor: Hitlerova NSDAP. Chce Slovensko „valcovať“! Veď toto by malo vadiť najmä „revolucionárovi“ Budajovi, ktorý ale ani len „necekne“!
Ale to je cesta k liberálnemu fašizmu!
V Národnej rade Slovenska vznikajú situácie, keď je úplne zbytočná prítomnosť opozície (pokojne môže sedieť v bufete).
Zo 150-tich poslancov 76 spravidla tvorí kvalifikovanú väčšinu, ktorá je pod kontrolou zvyšku straníkov, opozície a nezaradených.
Nastal stav opojenia mocou. 96 poslancov tvorí viac, než len ústavnú väčšinu, ktorá, ak by nečelila „ústavnej brzde“ (hlava štátu a ústavný súd) mohla by odhlasovať hoc aj trest smrti.
Slovensko sa stalo „parlamentnou totalitou“. Očakávam skorú reakciu EÚ vo vzťahu parlamentná demokracia a Slovensko.
Žiadam predčasné voľby. Tie sú možné len ústavnou cestou. Takzvaná „ulica“ tou možnosťou nie je, leda, ak sa uplatní ústavou definované kvalifikované ústavné právo na občiansky odpor podľa Čl. 32 Ústavy SR a tiež Čl. 23 Listiny základných práv a slobôd, ktorá tvorí hmotné jadro slovenskej ústavy.
Ústavná cesta: Referendum alebo celoštátny štrajk; ak všetci občania ostanú doma, po týždni je po „vojne“. Ide o „štandardný“ spôsob dosiahnutia účelu zákroku, ktorý v časti celoštátny štrajk bol použitý v decembri 1989 a to proti monokracii jednej politickej strany. Dnes ide o totalitnú vládu pluralitnej partokracie.
Ďalší z verejných protestíkov, zvolaných na zajtra (sobota) 1. augusta je úplne zbytočný. Jeho dobrým zmyslom by ale mohlo byť založenie organizačného a petičného výboru pre referendum o predčasných voľbách…
Treba nanovo usporiadať pomery v parlamente.
Otázka nestojí na probléme koho voliť, a či má Slovensko vhodné a spôsobilé intelektuálne a duchovné elity pre dobré vládnutie, ale na parlamentných pomeroch, ich uvedením do štandardného stavu, ktorý zakladá pojem parlamentná demokracia. Takou dnes Slovensko nie je.
Ústavnú väčšinu by mal tvoriť konsenzus všetkých parlamentných strán. Súčasná ústavná väčšina takou nie je.
Pod smutnú históriu neplatných referend na Slovensku s výnimkou jediného, aj to pochybného, sa nepodpísalo kvórum 350 tisíc hlasov, ale ľahostajnosť, ignorancia a zápecníctvo tých, ktorí sa aj dnes s toľkým krikom dožadujú zmien…
Vo väčšinovej parlamentnej demokracii nesmie platiť, že „víťazi berú všetko!“ Lebo to je totalita!
Ak tento prípad nevyrovnaných parlamentných pomerov nerieši ústava v rámci triády vláda-parlament-hlava štátu, štvrtou kontrolnou silou parlamentnej demokracie, ak sa zvrhne do parlamentnej totality, je občianska spoločnosť, ktorá má právo a povinnosť, zjednať nápravu a nastoliť štandardný demokratický poriadok.
Aj cestou predčasných parlamentných volieb.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!