Slovenskí vinári opäť úspešní
Slovenskí vinári zaznamenali ďalší veľký úspech v zahraničnej súťaži. Konkrétne na parížskej výstave vín Vinalies internationales 2013, ktorá sa uskutočnila začiatkom marca. Z celkového počtu 1 024 udelených medailí získali naši vinári 47, čo je v slovenskej histórii zatiaľ najviac získaných ocenení v tejto súťaži. Všetky ocenené vína sú z kategórie tichých vín. Deväť zlatých a tridsaťosem strieborných medailí si medzi sebou rozdelilo 18 vinárstiev.
Zo všetkých 47 ocenených vín bolo 31 vín ročníka 2012, 13 vín ročníka 2011 a 3 vína z ročníka 2009. Už tradične prevládali biele vína, nasledované ružovými. Červené vína z pivníc slovenských vinárov boli ocenené iba štyri. Modré hrozno totiž v slovenských vinohradoch nemá dostatok slnka a tepla na to, aby z neho vinári dokázali vyprodukovať väčšie množstvo kvalitných plných červených vín. Ako povedal aj francúzsky degustátor Louis-Pierre Larroche v knihe Fedora Malíka 100 najlepších slovenských vín 2011: „Slovenské červené pokročili, avšak to stále nie je ono. Chýba im slniečko, inými slovami termická štruktúra. Potrebujú viac empírie, viac harmónie.“ Vtedy síce hovoril predovšetkým o vinách ročníka 2010 a 2009, no niekoľko rokov ešte zrejme, tieto jeho slova platiť budú. Výsledky na medzinárodných súťažiach dávajú za pravdu jeho slovám. V každom prípade, poteší aspoň fakt, že polovica ocenených červených vín je slovenskej odrody Dunaj, vyšľachtenej Dorotou Pospíšilovou v roku 1958. Je až prekvapujúce, že táto odroda už má 55 rokov a stále je pre niektorých konzumentov vína odrodou neznámou.
Najväčší úspech v celkovom počte medailí zaznamenal vinár Juraj Zápražný, ktorého vína získali jednu zlatú a šesť strieborných medailí. Spokojný môže byť aj Martin Pomfy, ktorého vína pod značkou Martin Pomfy – Mavín získali dve zlaté a štyri strieborné medaily. Po päť medailí si odnesú Žitavské Vinice, Víno Matyšák a Víno Mrva & Stanko.
Ak niekedy uvidíte na niektorých vínach tieto nálepky, môžete si byť istý, že víno prešlo zrakovými, čuchovými a chuťovými zmyslami uznávaných znalcov vín, ktorí ho aj dostatočne ocenili.
Ak však na víne tieto nálepky nie sú, nemusí to znamenať, že víno je zlé. Tieto súťaže totiž vyžadujú nemalé finančné nároky, a preto sa ich veľa vinárov, predovšetkým tých maličkých, ani nezúčastňuje. To však ešte neznamená, že by ich vína boli nekvalitné.
Veľká väčšina ocenených vín pochádza z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Ak Vás preto po čítaní týchto riadkov láka ocenené vína, ale aj tie neocenené a predsa kvalitné, vyskúšať, stále je možnosť zakúpiť si lístky na VII. ročník podujatia Otvorené pivnice na sv. Urbana na adrese www.mvc.sk alebo si tieto vína zakúpiť vo Vašej obľúbenej vinotéke. Niektoré, dokonca po mojich skúsenostiach, kúpite aj v slovenských super a hypermarketoch. Často však za podstatne vyššie ceny. Tak teda na zdravie a na ďalšie úspechy slovenských vinárov.
Tomáš Bugeľ
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!