Slovenská vláda a jej minister sú vo veci Istanbulského dohovoru nečinné
Slovenská vláda ako výkonný orgán rozhodnutí zákonodarného zboru Národnej rady Slovenska sa v pokračujúcom konaní dopúšťa pokračujúceho vážneho ústavného deliktu a to v časti deľba moci na zákonodarnú a výkonnú moc, ďalej popri kočneriáde spochybňuje štatút Slovenska ako demokratického právneho štátu, a to je legitímny dôvod pre konanie ústavného súdu a konzekvencie pre slovenskú vládu am jej ministra spravodlivosti Gábora Gála, prípadne prezidentku Zuzanu Čaputovú.
Slovensko je ako ústavné zriadenie pred blížiacimi sa voľbami totálne rozbité. O čo tu ide? O konflikt zákonodarná verzus výkonná moc:
Národná rada Slovenska svojím uznesením z marca 2019 vydala priamy pokyn slovenskej vláde, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Istanbulského dohovoru. Vládny kabinet má tiež oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru.
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky:
https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=465107
Zastavenie ratifikácie okrem SNS podporil aj Smer SD a časť opozície a to OĽaNO a Kresťanská únia, tiež ĽSNS, výzvu víta aj KDH, sú dnes vyzývatelia vlády, aby vo veci ID a výkonu uznesenia parlamentu konala.
Zákonodarná moc zastupuje vôľu občanov a prostredníctvom uznesenia o odmietnutí, resp. ukončení procesu ratifikácie Istanbulského dohovoru a odstúpenie Slovenska ako zmluvnej strany dohovoru je pre výkonnú moc (exekutíva) príkazom, o ktorom sa nediskutuje.
Keď parlament vyzval vládu, aby zastavila ratifikáciu Istanbulského dohovoru a oznámila to Rade Európy, ozvali sa spochybňujúce hlasy, že to vraj nemôže spraviť kvôli tomu, že ide o prezidentskú zmluvu. To je lož.
Informačnú a technickú prípravu a výkon uznesenia by mala vykonať samotná vláda alebo v prenesenej výkonnej právomoci jej ministerstvo spravodlivosti (minister Gábor Gál).
Môže to byť aj prezidentka (súčasť exekutívy). Jej postoj k Istanbulskému dohovoru je známy, Zuzana Čaputová sa tvári ako „mŕtva chrobačica“.
Istanbulský dohovor prijala Rada Európy v roku 2011. Za Slovensko ho vtedy podpísala ministerka spravodlivosti Žitňanská. Platnosť nadobudol v auguste 2014 a EÚ ho podpísala v júni 2017. Späť vzatie jej podpisu pod ID by automaticky mal vykonať súčasný minister Gábor Gál.
V marci 2018 Európsky parlament vyzval členské štáty EÚ, ktoré ID neratifikovali, aby to urobili.
Európsky parlament požiadal Súdny dvor EÚ o stanovisko, či EÚ môže pristúpiť k Istanbulskému dohovoru ako celku aj napriek tomu, že absentuje dohoda všetkých členských štátov v tejto otázke. Jednotlivé členské štáty sa k tejto otázke môžu v týchto dňoch vyjadriť.
Podľa informácií organizátorov petície sa však ministerstvo rozhodlo, že stanovisko nezašle, teda, rozumej, Slovensko nemá proti ID žiadne námietky a výhrady. Minister Gál koná v rozpore s ústavou dvojnásobne. Hodné odstúpenia alebo odvolania. Možno aj trestné stíhanie pre zneužitie právomocí verejného činiteľa. Nahradiť ho vo výkone môže osoba v pozícii štátneho tajomníka. Vieme ale, že na ministerstve „súkromnej spravodlivosti“ sú zrejme aj ďalšie osoby ako bola Jankovská, ibaže to ešte nevieme. Na veci to nič nemení… (sa dozvieme). Gábor Gál zvažuje, že z politiky odíde, osobne ako politik zlyháva (nezvláda svoj post ústavného činiteľa, ministra, v súlade s ústavou).
Európsky parlament požiadal Súdny dvor EÚ o stanovisko, či EÚ môže pristúpiť k Istanbulskému dohovoru ako celku aj napriek tomu, že absentuje dohoda všetkých členských štátov v tejto otázke. Jednotlivé členské štáty sa k tejto otázke môžu stále ešte v týchto dňoch vyjadriť. Podľa informácií organizátorov petície sa však ministerstvo rozhodlo, že stanovisko nezašle.
https://www.hlavnespravy.sk/paska-mysli-ze-necinnost-ministerstva-spravodlivosti-sr-umoznuje-eu-presadit-istanbulsky-dohovor/1949124
Po dvojročnom procese sa v apríli t.r. obrátil Európsky parlament na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu, s predbežnou otázkou, či nie je v rozpore s právom EÚ, ak by Istanbulský dohovor ratifikoval len časť dohovoru. Prejudikujem, že nie. Ratifikovaný môže byť len kompletný Istanbulský dohovor. Upozornila na to už samotná Rada Európy v čase jeho vydania.
Ak EÚ ratifikuje Istanbulský dohovor, ktorý by sa ratifikáciou stal záväzný pre členské štáty EÚ, nastane stav porušenia subsidiarity a Zmluvy o fungovaní Európskle únie (Lisabonská zmluva).
Súdny dvor sa predtým obrátil na členské štáty, či majú k tomu pripomienky. Členské štáty EÚ a Rady Európy môžu svoje pripomienky posielať do 23. decembra. Minister spravodlivosti Gál „svoje“ jeho (!) „stanovisko“ zaslal súdu 4. novembra bez pripomienok.
Slovenská vláda zatiaľ len oznámila stanovisko Slovenska OSN k Istanbulskému dohovoru. Oznámenie je treba poslať aj Rade Európy.
Ak je problém, výklad uznesenia parlamentu, jeho právnu silu a záväznosť pre vládu SR prípadne rolu „mlčiacej“ prezidentky (predstaviteľka výkonnej moci) poskytne na základe podnetu Ústavný súd Slovenskej republiky…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Ak sa liberáli PS/SPOLU chystajú ako nová vláda uzákoniť registrované partnerstvá, čo už aj oznámili, a návrh chcú podporiť aj „Progresívni neomarxistickí veriaci“ (Ondrej Prostredník), SaS a ďalší, vtedy budú musieť čeliť občianskej petícii a akceptovať ju v rámci naplnenia ústavných princípov demokratického štátneho zriadenia Slovenska:
https://www.podpisem.sk/petition/vazena-vlada-nedostali-ste-mandat-slubovat-osn-registrovane-partnerstva/
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!