Sloboda jednotlivca
Európa sa nám topí v kríze a na úvod tohto článku by som chcel povedať, že toto nie je kríza kapitalizmu, ako mnohí s radosťou hovoria. Je to kríza socializmu, ktorý sa nám v Európe šíri jedna radosť. Slovensko nemôže samozrejme zaostávať a regulácia trhu a rôzne nezmyselné obmedzenia sú na dennom poriadku.
Prečo hovorím o osobnej slobode jednotlivca a voľnom slobodnom trhu?
Pretože trh je najlepšie miesto pre riešenie ekonomických problémov. Tento trh samozrejme musí byť slobodný a s minimálnymi zásahmi štátu. Prečo je účasť štátu na trhu zlá? Hlavný dôvod je ten, že na slobodnom trhu podnikajú rôzne súkromné subjekty, kde funguje (ako jedna z mnohých aspektov) konkurencia a Smithova teória o neviditeľnej ruke. Všetko, čo vlastní štát nefunguje dobre a to z prostého dôvodu. Štát, ako zamestnávateľ nemá konkurenciu, nemá motiváciu zlepšovať sa a štátna firma sa nedá poraziť, pretože bude vždy dotovaná zo štátneho rozpočtu – z našich daní. Ešte je tu jedna veľmi závažná vec a to tá, že manažéri v štátnych firmách nevedia dokedy budú mať svoje posty, pretože ak sa vystrieda vláda, môže vystriedať aj ich. To ich núti robiť kroky, ktoré sú v záujme ich vlastného zotrvania namiesto záujmu prosperity firmy.
Zásahy štátu a nezmyselné regulácie
Tieto prvky sa v našej spoločnosti objavujú veľmi často a nie len v oblasti ekonómie. Existuje veľa vecí, kde je podľa môjho názoru osobná sloboda potláčaná. Myslím si, že základom by mala byť veta, že ak niekto nezasahuje do mojich osobných slobôd, potom nie je dôvod, aby niekto zasahoval do slobôd tých druhých. Mám na mysli napríklad sobáše ľudí rovnakého pohlavia alebo dekriminalizácia marihuany. Tých príkladov je veľmi veľa či už je to v tom, že štát ma núti aby som si dal pri jazde na bicykli prilbu a keď si nedám, bude ma za to pokutovať alebo, že vodič pri šoférovaní automobilu si musí dať pás. Samozrejme, normálny a zdravo rozmýšľajúci človek si dá aj prilbu a aj ten pás, ale sú ľudia, ktorí si ho nedajú lebo nechcú a nerozumiem, prečo by sme ich mali v tom obmedzovať. Zasahujú do našich slobôd? Nie. Na pohľad sú to možno bizarné príklady, ale od toho sa potom odvíjajú ďalšie.
Sloboda sa rovná zodpovednosti
Slobodu chce asi každý z nás. Zodpovednosť už len málokto. Myslím si, že je potrebné, aby sme si uvedomili, že za to, o čom si sami rozhodneme, musíme niesť aj zodpovednosť. Sloboda spočíva aj v tom, že keď nechcem, tak si nebudem platiť zdravotné poistenie. Na Slovensku si ju musíme platiť všetci povinne, čo obmedzuje naše slobody. Čo sa stane? Ak si to poistenie nebudem platiť, potom nemôžem očakávať, že pri zdravotnom probléme mi niečo poisťovňa preplatí. Pekne si to musím zacvakať sám, čiže som prebral osobnú zodpovednosť za moju slobodnú voľbu – neplatiť zdravotné poistenie.
Ľudom sa nepáči preberanie zodpovednosti na seba a keď sa naskytne príležitosť, ako sú napríklad voľby, tak sa snažia voliť toho, kto im povie, že tú zodpovednosť zoberie na seba sám veľký štát. Stane sa však to, že ak sme predali zodpovednosť štátu, potom naše slobody budú obmedzované. Človek je tvor žijúci na planéte Zem, ktorá je krutá a veľmi tvrdá. Preto si myslím, že záleží len na ňom, ako sa postará sám o seba a svoju rodinu. Štát človeku prekáža slobodne sa rozhodovať o svojom osude a ľudia zabúdajú, že zodpovednosť ide ruka v ruke so slobodou.
Potreba štátu
Takmer nulová. Už Adam Smith v 18. storočí tvrdil, že štát ma byť rozhodujúcim aspektom na udržiavanie poriadku, budov, o ktoré slobodný trh nemá záujem a spravodlivosti. To je všetko, nič viac. Kapitalizmus resp. liberalizmus prináša slobodu na trhu a v osobnom živote. Myslím si, že trochu egoizmu v spoločnosti nezaškodí, pretože je v nás a nemôžeme ho umelo zadržiavať. Človek hľadí v prvom rade na seba a jeho prosperitu, a preto sa treba prispôsobiť potrebám. Štát nemôže byť faktor na udržiavanie trhu, pretože sám trh vie najlepšie, kde a ako má zasiahnuť a robí to spravodlivejšie, ako sám štát.
Ja len dúfam, že niekedy aj my dospejeme k štádiu, kedy si budeme môcť povedať, že sme slobodní a že dokážeme prebrať za seba zodpovednosť, pretože len to je cesta k prosperite a k nezávislosti.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!