Šlendrián
Premiér Fico dokazuje, že on a jeho vláda sú pohromou pre Slovensko. Aby mal z čoho zatiahnuť svoje sociálne balíčky, ide podniknúť ďalší útok na dôchodky ľudí, ktorí si na ne sporia v druhom pilieri.
„Druhý pilier krachne“ … „Druhý pilier je obludná pravicová reforma“ … „Vláda neponesie zodpovednosť za dôchodky“ atď. také sú silácke vyhlásenia Fica za ostatné dni. Nuž – pán premiér nerobí nič iné, len sa otvorene priznáva k vlastnej neschopnosti. Ak v druhom pilieri niečo nie je v poriadku, tak je za tým práve Fico.
Pozrime sa, čo sa okolo druhého piliera dialo počas prvej Ficovej vlády.
PRVÁ FICOVA VLÁDA (2006 – 2010)
Opakované verbálne útoky na existenciu druhého piliera
Fico počas svoje prvej vlády dával otvorene najavo, že odklon odvodov sporiteľov zo Sociálnej poisťovne na osobné dôchodkové účty mu nevonia – so svojimi ministrami tak nebol schopný udržať ako tak znesiteľný deficit štátneho rozpočtu ani v dobrých rokoch 2006 – 2008 a už vôbec nie v krízových rokoch 2009 a 2010. Neistota a Ficove tanečky okolo druhého piliera sa premietla do opatrného investovania správcovských spoločností. Zhodnotenie dôchodkových úspor tak v tom čase nedosahovalo ani úroveň inflácie.
Dvakrát otvorený druhý pilier
Počas svojej prvej vlády Fico otvoril druhý pilier dvakrát, počas rokov 2008 a 2009. Celkový pokles počtu sporiteľov bol v tom čase približne 130.000. K stabilite druhého piliera to rozhodne neprispelo – práve naopak, správcovské spoločnosti sa utvrdili v postoji ultrakonzervatívneho investovania – a tým faktického znehodnocovania úspor ľudí.
Madejova novela – zavedenie garancií
Systém garancií má v druhom pilieri svoj význam – v konzervatívnych fondoch – avšak to, čo napáchal Fico v roku 2009 prostredníctvom Madejovho „pozmeňováku“, bola nebotyčná hlúposť. Garancie, ktoré sa Madejovou novelou zaviedli vo všetkých, teda aj v akciových (!) fondoch, donútili DSS-ky k výpredaju aj tých posledných zvyškov akcií. Správcovské spoločnosti tak v čase, kedy sa akciové trhy po kríze postupne zotavovali a rozumné bolo akcie nakupovať – boli nútené práve naopak akcie nevýhodne predávať. Zhodnotenia fondov sa v tom čase pohybovali na úrovni 0,5% ročne…
Podľa mojich odhadov prišli sporitelia počas prvej Ficovej vlády najmenej o 100 miliónov eur. Na príčine boli zmeny ktoré v tom čase Fico urobil.
DRUHÁ FICOVA VLÁDA (2012 – doteraz)
Zníženie príspevkov z 9% na 4%
Zatiaľ najvážnejšiu ranu sporeniu na osobné dôchodkové účty uštedril Fico v septembri 2012, kedy sa viac ako o polovicu znížili príspevky sporiteľov na ich dôchodkové účty. Obrazne už vtedy druhý pilier padol na kolená. Humorne vyznievajú slová predsedu vlády ak dnes hovorí, že „sporitelia si nenašetrili a preto budú mať nízke dôchodky“ … Nuž prečo si nenašetrili, súdruh predseda?
Tretie otvorenie druhého piliera
Na prelome rokov 2012 a 2013 Fico otvoril druhý pilier už tretíkrát. Druhý pilier vtedy opustilo 90 tisíc sporiteľov a vstúpilo doň 16 tisíc sporiteľov. Takto získané prostriedky, zároveň znížený počet sporiteľov a nižšie príspevky do druhého piliera pomohli ministrovi Kažimírovi k znižovaniu deficitu štátneho rozpočtu. Nie reformami, nie šetrením vlády – ale na úkor budúcich dôchodkov dnešných pracujúcich. K stabilite systému samozrejme ani toto otvorenie neprispelo.
Presun sporiteľov do konzervatívnych fondov
Ďalšia eskapáda premiéra spôsobila, že aj tí sporitelia, ktorým začala vynášať účasť v akciových či indexových fondoch, „boli presunutí“ do konzervatívnych fondov s výnosom horko ťažko na úrovni inflácie. Pokým sa aktívnejší sporitelia zbadali a vrátili sa späť do indexových fondov, prišli v čase konjunktúry na akciových trhoch o zhodnotenie svojich úspor.
Nepriame zrušenie indexových fondov
Richterova novela v roku 2012 zrušila správcovským spoločnostiam povinnosť spravovať indexové fondy – ak sa DSS-ka rozhodla, mohla svoj indexový fond zrušiť. Indexové fondy zavedené od apríla 2012 „mojou“ novelou sa pritom ukázali ako vysoko úspešné – všetky indexové fondy ktoré prežili do dnešných čias, zhodnotili za necelé 3 roky majetok sporiteľov o vyše 40%. Konkrétne Aegon +48%, Axa +54%, Poštová banka +42%, ING +51%, VUB Generali +45%. Ak vám v tomto malom prehľade chýba Allianz, nemýlite sa – najväčšia DSS-ka indexový fond zrušila a jej najvýnosnejší akciový fond sa od mája 2012 zhodnotil o 25%. Pekne – ale o polovicu menej, ako najvýnosnejšie indexové fondy ostatných DSS-iek. Sporitelia tak zlým rozhodnutím vlády opäť prišli o časť svojich možných výnosov.
Zvýšenie poplatkov
Od septembra 2012 Fico zvýšil poplatky v druhom pilieri na úkor sporiteľov a na prospech správcovských spoločností. Odhadom vyše 10 miliónov eur ročne tak Fico venoval DSS-kám. Zvláštne – ten Fico, ktorý vždy tak rád obviňoval DSS-ky zo ziskov na úkor dôchodkov ľudí. Áno, TEN Fico. On je na Slovensku len jeden – hoci niekedy sa zdá, že Ficov je sto – toľko zla stihol sám jeden napáchať.
Anuitná novela
Niekoľko dní platná novela zaviedla od roku 2015 pravidlá pre výplatu dôchodkov. Právo hospodáriť s úsporami sporiteľov vo fáze ich výplaty v podobe dôchodkov dostali len životné poisťovne. Dovtedy v zákone uvedený tzv. programový výber – ako konkurenčný produkt voči životným poisťovniam – bol zo zákona fakticky vylúčený. Dôsledok vidíme v týchto dňoch – do „súboja“ o dôchodkové úspory s ponukami doživotných dôchodkov vstúpili len tri životné poisťovne a ich „konkurencia“ priniesla zúfalé výsledky. Premiér Fico namiesto toho, aby odvolal za neschopnosť ministra Richtera a štátneho tajomníka Buriana toto fiasko ich novely pokladá za dôkaz nefunkčnosti druhého piliera.
Neuveriteľné. Tak premiér namiesto toho aby sa hanbil a zaliezol neznámo kam (tak ako po prehratých prezidentských voľbách) vyhlasuje, že ľudia by mali vystúpiť z druhého piliera – a ide druhý pilier po štvrtýkrát otvoriť.
Úspory ľudí, ktorí si dovtedy sporili na svoj dôchodok, rozfláka na ďalšie sociálne balíčky. Pritom Sociálna poisťovňa prežíva (a dôchodcovia z nej dostávajú súčasné dôchodky) vďaka 600 miliónovej dotácií od štátu, ktorá sa mimochodom každý rok zvyšuje – kým to celé nepraskne.
***
Ľudia – mám pre vás dve rady.
Po prvé, ak máte menej ako 55 – 58 rokov, v druhom pilieri zostaňte. Vystúpte z neho len vtedy, ak sú vaše minulé i súčasné zárobky skutočne podpriemerné.
Po druhé – o rok sú parlamentné voľby. Ak chcete mať lepšie dôchodky – a vôbec, ak chcete aby sa na Slovensku žilo lepšie a tento štát začal fungovať nie pre mafiánov, korupčníkov a ich politické slúžky – ale začal fungovať pre vás – príďte v marci 2016 voliť – a voľte tých, čo vedia hospodáriť.
***
Aby to nebolo o čistej skromnosti – čo som pre druhý pilier spravil ako minister v rokoch 2010 – 2011:
– zaviedol som indexové fondy (ich výnos pozrite vyššie)
– znížil som poplatky sporiteľov, v tom čase ste DSS-kám platili menej
– zrušil som nezmyselné Madejove garancie (viď vyššie) – odvtedy začali zarábať viac aj neindexové fondy
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!