Skutočne prehráva USA vojnu s terorizmom?
Je USA úspešné v boji proti medzinárodnému terorizmu (GWOT – medzinárodný boj proti terorizmu)? Odpoveď je viac než jednoznačná. USA tento boj prehráva.
Jednou zo známok je, že GWOT jestvuje medzi nami už 12 rokov. Spojené štáty sa však doposiaľ nedokázali nevylízať z hrôzy teroru vo vlastnej krajine.
Čo bude teda nasledovať?
Irak sa stal fiaskom pre Spojené štáty a nočnou morou pre Iračanov. Invázia Američanov spôsobila v Iraku občiansku vojnu, oslabila vplyv vlády, prispela k miestnym povstaniam. Al-Kaida využila situáciu vo vlastný prospech a pod zámienkou propagovania Islamu vybudovala viacero základní pre útočné operácie. No i napriek tomu je v súčasnosti stále viac Iračanov ranených a zabíjaných.
USA ešte stále „nevyhrali“ nad Afganistanom, bez ohľadu na to, akým pojmom definujeme víťazstvo. Ďalšia oslabená a skorumpovaná vláda bola utlačená. Taliban dokazuje svetu svoju silu – no takisto aj al-Kaida.
Al-Kaida vybudovala nové základne, do ktorej narukovali nováčikovia. Teroristom sa podarilo vytvoriť novú sieť organizovaného zločinu.
Povstalci Džihádu sa premiestnili do Pakistanu, čím sa krajina dostala do nerovnováhy.
Al-Kaida má svoje kontakty v Saudskej Arábii, Uzbekistane, Španielsku, Nemecku, Číne, na Filipínach, v Malajzii a Indonézii.
Teroristická organizácia sa usadila takisto na Jemene, kde teraz pôsobí aj USA.
USA a NATO napadli Líbyu a odstránili Kaddáfího. Líbya stratila stabilitu v medzinárodnom postavení. Vytvorili sa milície a účasť al-Kaidy sa znásobila.
Al-Kájda sa (spolu s prívržencami) snaží dostať do nových oblastí v severnej a západnej Afrike. Nové vojenské nariadenia prichádzajú zo Somálska, Kene, Líbye a Alžírska. Al-Kaida má vybudované základne v ďalších miestach – v Senegale, Mauritánii, Mali a Nigérii.
USA sa so svojimi spojencami rozhodli zabiť sýrskeho prezidenta a podporiť rebelov v boji proti jeho režimu. USA podporuje už prebiehajúcu vojnu v krajine, z čoho prosperuje samotná al-Kaida. Tak ako v Libanone, dokázali aj tu preniknúť do palestínskych utečeneckých táborov.
Sýrska vojna zničila susedné krajiny Libanonu a Iraku, a taktiež má negatívny vplyv na Turecko a Jordánsko.
Kvôli hrôzostrašným útokom Al-Kaidy, USA nedávno zatvorili 21 veľvyslanectiev a konzulátov na neurčito. V niektorých krajinách bola už táto informácia spomínaná viackrát (napr. Mauretánia, Alžírsko, Líbya, Jordánsko, Irak, Jemen, Saudská Arábia a Afganistan). Okrem toho sa do tejto skupiny zaraďuje tiež Egypt, Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Omán, Džibuti a Bangladéš.
Americké útoky na Irak a Afganistan podnietili Al-Kaidu. Teroristická organizácia prijala do svojho rádu nových členov. USA tomu prispôsobilo nariadenia a vydalo nové útočné operácie v Pakistane, Jemene, Líbii a Sýrii.
Americká armáda a CIA sú aktívne, pokým treba napríklad zvrhnúť niektorého z diktátorov či vyslobodiť niektorú z krajín. Nie sú predurčené aby porazili útoky Al-Kaidy. Ich neschopnosť sa preukázala tým, že ponechali vládu, aby rozhodovala o vojnovej politike a určila jej hlavnú stratégiu hoci sa priamo nezúčastňuje na zásahoch a nevidí jej priame následky.
Ako pokračuje medzinárodný boj proti terorizmu v samotnej Amerike? Američania sú už dávno považovaní za porazených. Náklady na vojny v Iraku, Afganistane a Pakistane sa pohybujú v rozmedzí od 2,4 trilióna dolárov až po 4 trilióny dolárov.
Občianske slobody boli obmedzené, polícia a armáda sa začali zbrojiť. Ochrana osobných údajov sa mnohonásobne zhoršila. Zaviedli sa štátne odposluchy. Hospodársky pokrok sa postupne vytratil.
Medzitým vláda naďalej vyhľadáva nové oblasti, ktoré by mohla ovládnuť – ako napríklad Irán.
Ako povedal Obama – všetci vieme, že cena za slobodu sa musí platiť. Američania zaplatili za GWOT a dostali menej slobody. Ak existuje pozitívne prepojenie medzi GWOT a slobodou Američanov, je zrejmé, že ju bude treba preukázať. Spojenie bude buď inverzné alebo perverzné, teda také aké si ho samy spravíte.
Z doslovnej citácie Obamu: „V prípade Afganistanu si usíme uvedomiť, že naše úsilie – v podobe globálnej vojny proti teroru nie je neobmedzené, ale skôr sa musíme snažiť obmedziť aktivity násilných extrémistov, ktorí ohrozujú Ameriku.“
Obamova oprášená fráza“globálna vojna proti teroru“ (GWOT) bola nahradená pojmom „rad trvalých cielených snáh zamedziť sieti násilných extrémistov“.
Boj proti terorizmu pokračuje. Jeho metódy sa však zmenili. Obama sa odkláňa od klasickej vojny. Obľubuje útoky, ktoré nevyžadujú viditeľné vojenské zásahy.
Globálny aspekt sa nemení. Práve naopak. USA je spojené s bojom proti terorizmu vo viacerých krajinách viac než inokedy predtým.
Jestvujú dva hlavné dôvody, prečo vznikla organizácia al-Kaida: Po prvé kvôli americkej podpore Izraela a anti-palestínskej politiky a po druhé kvôli príchodu ozbrojených síl USA do islamských krajín.
USA pod zámienkou GWOT posilnili svoje dôvody na útok pod vedením prezidenta Busha aj Obamu.
Vznikom GWOT sa rozšírila al-Kaida takmer po celom svete.
Problematika terorizmu USA ostane aj naďalej chronická, pokým sa nevyriešia tieto dve základné otázky.
Michael S. Rozeff je bývalý profesor financií žijúci vo východnom Amherst, New York. Je autorom voľne dostupnej e-knihy Essays on American Empire
Preložila: Lenka Gajdosikova
Zdroj: LewRockwell.com , preklad: FinancnyTrh.com
Zdroj:
http://www.financnytrh.com/skutocne-prehrava-usa-vojnu-s-terorizmom/2013-08-30/a15121
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!