Séria článkov o bylinkách – Diel tretí Cesnak kuchynský (Allium sativum)
Smrdieť cesnakom znamená dlhý a plnohodnotný život
Neviem ako Vy, ale od malička som miloval jedno jedlo.. V sobotu sme mávali vždy čerstvo z trhu donesenú zeleninu, k tomu chlieb s maslom a šunkou alebo syrom. Ale keď prišla nedeľa, otec ráno dal na plynový sporák staré koleso na pečenie langošov a chleba, hodil naň vždy dva krajce, opiekol, my sme natreli ošúpaným cesnakom, potom za horúca potreli maslom, posolili a zapíjali sme meltovou kávou…Ale dosť bolo spomienok a ku čakanke (praženej melte), ktorej v japonsku hovoria rastlina dlhovekosti, sa dostaneme v jednom z ďalších článkov 🙂 teraz sa venujme mňamke, zaručujúcej dlhý a plnohodnotný život, cesnaku..
Dejiny cesnaku a zmienky o tomto voňavom korienku
Už v staroveku sa zistilo, že otroci, ktorí dostávali cesnak, boli zdravší a pracovitejší, preto im ho dávali denne. Starogrécki lekári ho používali ako univerzálny liek a antickí športovci ho jedli pred pretekmi. Ja ho považujem za potravinovú súčasť každej liečby a odporúčam +-3 strúčiky cesnaku s vhodným jedlom každý deň (nie viac, pretože vo väčšom množstve dráždi žalúdok a obličky), ako základnú zdravotnú preventívu a záruku telesnej vitality, <1> píše vo svojej knihe Babkine Bylinky Aurélia Dugasová.
Keď som si robil rešerš na internete a v knihách, ktoré doma máme o bylinkách a rastlinách, dočítal som sa, že cesnak sa pôvodne rozšíril do Afriky a Európy z oblasti južnej Sibíre a tým pádom je to naozaj jedna z prapôvodných bylín Slovanov. Ak mi dovolíte špekuláciu, je toto jeden z mnohých dôvodov dlhovekosti našich predkov, popri znalosti bylín a nepití alkoholu. Prečo?
Cesnak ako antibiotikum a antiseptikum
Tu si dovolím odcitovať celú pasáž od tety Dugasovej, nikde som nenašiel krajšie napísaný text. A všetkým Vám odporúčam jej knižku, stačí pozrieť dole moje citácie pre ISBN.
Cesnak má priam neuveriteľné a mnohokrát dokázané všestranné liečivé účinky. Na prvom mieste zlepšuje krvný obeh, na ktorý vplýva až do najtenších krvných kapilár. Rozširuje a čistí cievy, spomaľuje rytmus srdca, posilňuje jeho činnosť, reguluje krvný tlak (teda vysoký znižuje a nízky zvyšuje), zlepšuje tvorbu červených krviniek a pomáha pri artérioskleróze. Pôsobí ako antibiotikum a antiseptikum, už jeho výpary ničia mikróby. Dezinfikuje vnútornosti, podporuje peristaltiku čriev, zmäkčuje stolicu, obnovuje stabilitu črevnej mikroflóry a vyháňa parazity. Použiteľnosť cesnaku sa však tým nekončí. Jeho ďalším vplyvom je regulácia hladiny cukru v krvi, preto je dobrý aj pre cukrovkárov. Celkovo stimuluje celý organizmus, priamo ovplyvňuje tvorbu mužských a ženských hormónov a zvyšuje sexuálnu potenciu.
Aj pri pôsobení zvonku je to univerzálny liek. Odporúča sa napríklad vložiť kúsok cesnaku do ucha pri zápale, držať posekané kúsočky na zapálených ďasnách a prikladať ho pri rôznych kožných chorobách. Treba ho však aj pri tomto použití dávkovať s mierou, lebo pri priamom styku s pokožkou alebo sliznicou „páli“<1>
Charakteristická vôňa cesnaku pochádza od alicínu. Cesnak obsahuje ešte rodanovodík, 20% polyózy, jód a vitamíny B a C. <2> Jedno odporúčanie na prípravu, ak chcete dosiahnuť optimálne pôsobenie. Je potrebné cesnak rozotrieť, rozpučiť, alebo jemne posekať a roztlačiť, aby sme sa dostali k aktívnym zložkám. Tiež sa účinné látky v cesnaku ničia varením a vysokou teplotou, preto je vhodné, konzumovať ho bez tepelnej úpravy. Inak nemá zmysel ho používať, všetky látky oplývajúce horeuvedenými blahodarnými účinkami budú zničené.
Recepty a odporúčania starých Slovanov a nielen ich
- Cesnaková nátierka tety Dugasovej: Do 200 g namäkko uvarených sójových bôbov pridáme 5 strúčikov rozotretého cesnaku, lyžicu za studena lisovaného slnečnicového oleja, podľa chuti mletej rasce a morskej alebo diétnej soli. Dobre premiešame a rozmixujeme alebo prepasírujeme. Natierame na celozrnný chlieb a ozdobíme lístkami zeleru, petržlenu alebo ligurčeka.<1>
- Cesnaková nátierka mojej manželky: 3 strúčiky cesnaku pretlačíme s troma vajíčkami uvarenými natvrdo do misky, pridáme 200 g lučiny, podľa chuti soli a 2 polievkové lyžice majonézy. Všetko to vymiešame a po stuhnutí natierame na celozrnný chlebík, alebo knackebrot. Namiesto lučiny môžete dať syrokrém, potom ale už nemusíte soliť.
- Domáca Máriova medecínka: Potrebujeme na ňu 7 dcl fľašu, 40 strúčikov cesnaku, 6 citrónov a 6 polievkových lyžíc kvalitného medu. My používame na tento účel pohánkový med kvôli vysokému obsahu rutínu, ktorý skvele pôsobí na srdce. Najskôr prepasírujeme cesnak do fľaše, zalejeme šťavou zo 6 citrónov a doplníme 6 lyžíc medu. Môj známy Mário, ešte pred doplnením medu pomocou tyčového mixéra rozmixuje cesnak, ale nemusíte, je to na chuti každého. Ráno na lačno a večer minimálne 1,5 hodiny po jedle berieme jednu kávovú lyžičku.. Jedno upozornenie, ak Vám má tento mix vydržať a nepokaziť sa, musí byť v chladničke.
Poslednou témou na dnes je zápach, ako sa ho zbaviť? No neviem, je veľa spôsobov, údajne žutie zelerovej vňate, pitie mlieka po konzumácii, jedenie jabĺčka, pitie citrónovej vody… To posledné je to, čo robím ja, pijem citrónovú vodu a následne potom čaj z rumančeka, mäty, medovky a nechtíka. A kolegovia sa v práci nikdy nesťažujú…
Čo dodať na záver? Buďte zdraví, a nezabudnite, ak cesnak bude jesť celá rodina, problém zo zápachom akosi zmizne aj sám 😀
Miroslav
<1>DUGASOVÁ, Aurélia, DUGAS, Dionýz. 2002. Babkine bylinky. Praha 2 : Ottovo Nakladatelství s.r.o v divizi Cesty, 2002. 216 s. ISBN 80-7181-756-2.
<2> MACKŮ, J., MOKRÝ, J.: Naše liečivé rastliny. Bratislava : Slovenská akadémia vied, 1957. 408 s.
Obrázky:
http://images.kamnajedlo.eu/upload/1421591563.jpg
http://www.zdravyobchod.sk/fotky4323/Kutik_zdravia/herbar_rastlin/cesnak-kuchynsky.jpg
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!