Séria článkov o bylinkách – Diel siedmy Rebríček Obyčajný (Achillea Millefolium)
Ešte že som mal doma myší chvostík
Všetci to poznáte, keď sa ponáhľate a pred Vami je niečo významné, nastávajú chyby. A čím viac sa blížite ku dňu D, tým viac sa môže a bude kaziť, keď si nedoprajete na pár chvíľ oddych a nepoviete STOP!
No a to presne sa stalo pred dvoma týždňami mne. Áno, krátka odmlka s liečivými rastlinkami na blogu bola síce bolestná, ale o to viac som sa tešil na chvíľu, kedy som mohol znova zasadnúť plný chuti za klávesnicu, no príprava na návštevu môjho šéfa (CEO spoločnosti) a jeho šéfa (predsedu predstavenstva) ma stáli veľa síl. V predvečer návštevy som okolo 20:00 dorazil domov a chcel som zaparkovať auto na krátko pred domom, kým ho pôjdem hodiť do gala na umývačke. No a blbo som podhrabol kolesami a mierne som zapadol na svahu. A pri vyhrabávaní kamienkov mi jeden mimoriadne ostrý kameň rozsekol do hĺbky 1,5 cm brušká na na prostredníku a prstenníku pravej ruky. No krvi ako na bitúnku a hlavne preťaté nervové zakončenia večer pred príchodom, fuuuuf, problém. Ešte že som mal doma Rebríček
Biela farba kvetov hovorí o plnej liečivej sile rastlinky
Teta Dugasová vo svojej knižke Babkine bylinky píše o Rebríčku alebo Myšom Chvoste, ako sa Rebríčku dávno hovorilo toto:
Rebríček je asi prvou rastlinou, ktorú som v živote zbierala na liečebné účely. Ako školské deti sme v rokoch prvej svetovej vojny chodili zbierať „krvavník“. Posielali ho na front, kde nahrádzal absolútny nedostatok liekov. Keď ho zberám dnes, najradšej mám špinavobiele kvety bez nádychu do ružova alebo fialova, lebo sfarbené jedince neobsahujú všetky cenné liečivé látky. <1>
Malé kvietky, zvláštne listy no mimoriadne účinky zvonka aj zvnútra
Ja si pamätám, ako sme ako malé deti pravidelne jedávali dve rastlinky, myší chvostík a pastiersku kapsičku. Ani by nás nenapadlo pozerať sa na tieto rastlinky ako na skoro všeliek, nám len chutili, keďže naozaj mali obe takú múčnu chuť. No pozrime sa na to, aké majú účinky a čo o nich hovoria tety Dugasová a Trebenová vo svojich knihách:
Rebríček patrí medzi najstaršie liečivé rastliny a oddávna slúžil predovšetkým na liečenie rán. Jeho silný dezinfekčný účinok a schopnosť zastavovať krvácanie mu umožňuje úspešne hojiť čerstvé rany. Čerstvá pomliaždená vňať, priložená priamo na ranu, neuveriteľne zrýchľuje hojenie a rana sa aj krajšie zacelí.<1>
Liečebné uplatnenie zvnútra je oveľa širšie. Čaj z rebríčka:
- zlepšuje trávenie
- lieči žalúdočnú a črevnú neurózu
- podporuje činnosť pečene a žlčníka
- uvoľňuje všetky druhy kŕčov
- lieči astmu
- veľmi dobre pomáha pri všetkých ženských chorobách
- čistí organizmus a prospieva pri akné a lišajoch <1>
Výpočet týchto vlastností od tety Dugasovej dopĺňa teta Trebenová nasledovne:
Pri zápale vaječníkov odstráni bolesti už prvý sedací kúpeľ, zápal pomaly mizne. Tieto kúpele sú tiež úspešné pri nočnom pomočovaní detí a starších ľudí a tiež pri výtoku. V týchto prípadoch sa majú piť naviac dve šálky čaju denne. Sedacie kúpele z Rebríčka odstránia aj svalové nádory delohy (myomy) Užívame ho denne tak dlho, pokiaľ lekárska kontrola nezistí negatívny nález. Aj v klimaktériu by mala žena pravidelne užívať čaj z Rebríčka. Nepríde na ňu vnútorný nepokoj a iné podobné stavy.Záchvat migrény vyvolaný zmenou počasia odstráni často už jedna šálka čaju z rebríčka, ktorý pijeme po dúškoch veľmi vrelý.
Čaj veľmi rýchlo pomôže aj pri
- krvácaní žalúdka
- pri krvácajúcich hemeroidoch, rovnako spoľahlivo aj pri
- tlaku v žalúdku a silnom pálení záhy
- normalizuje funkciu obličiek,
- odstraňuje nechutenstvo, plynatosť žalúdočné kŕče
- odstraňuje zápaly zažívacieho ústrojenstva
- podporuje činnosť žalúdočných žliaz a tak udržuje pravidelný chod stolice. <2>
Pretože pomáha aj pri poruchách krvného obehu a krčových žilách, odporúča ho teta Trebenová aj pri angine pektoris. <2>
Čo sa liečenia na mojej vlastnej koži týka, môžem len súhlasiť s horeuvedeným. Keď sa vrátim k môjmu príbehu s rozťatými prstami, hneď ako som prišiel z umývačky som si vydezinfikoval rany joxom (verte mi, to čo sa hovorí o jódovej tinktúre je 100% pravda, páli to ako sto frasov) a uvaril som si silný čaj z Rebríčka. následne som si dve hodiny máčal rany v troche odvaru a zbytok som vypil. Následne som si vzal mokrú zmes, priložil som si ju na ranu, obviazal gázou a šiel som spať… Ráno bola rana stiahnutá a síce ma prst bolel, ale rana sa začala neuveriteľne rýchlo hojiť. Po 48 hodinách bola hlboká rana zatvorená a začala sa mi robiť už nová epiderma. po týždni som mal už len nepríjemnú spomienku vo forme trocha svetle ružovejšej pokožky na mieste rany.
Kým sa dostanem ku receptom, čo je neoddeliteľná súčasť tohto blogu, ešte jedno upozornenie. Ako každá rastlinka s liečivými účinkami, má aj rebríček silu uškodiť, nielen pomôcť. Preto sa započúvajme do slov tety Dugasovej v poslednom odstavci jej knihy Babkine bylinky.
Vo výpočte dobrých vlastností Rebríčka by sa dalo ešte pokračovať, má však aj také účinky, ktoré môžu pri silných dávkach vyvolať otravy, preto si vyžaduje trocha opatrnosti. Platí to osobne pri ľuďoch s nízkym krvným tlakom, lebo droga ho ešte znižuje. Pri dlhšom užívaní je dobré po trojtýždňovej kúre pitia čaju na 14 dní prerušiť. <1>
Recepty a užívanie
Sem pridám niekoľko spôsobov užívania a dve čajové zmesi. Ak nájdete ešte ďalšie, prosím napíšte ich do komentárov a ja ich priložím do blogu aj s Vaším menom (alebo aj bez neho, ako sa rozhodnete 🙂 )
Čaj: Jedna vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody, zalejeme vriacou vodou, krátko vylúhujeme
Tinktúra: Fľašu naplníme po hrdlo kvetmi rebríčka nazbieraného počas slnečného dňa a zalejeme 38 – 40% samožitnou alebo inou ovocnou pálenkou. Necháme stáť 14 dní na slnku alebo u kachlí.
Sedací kúpeľ: 100g vňate dáme na noc do studenej vody, nasledujúci deň zahrejeme k varu a prilejeme do kúpeľa
<2>
A teraz dva recepty
Čajová zmen proti angine pectoris:
vňať repíka 5 dielov
vňať srdcovníka 4 diely
vňať nátržníka 3 diely
list imela 3 diely
vňať medovky 2 diely
koreň valeriány 2 diely
koreň puškvorca 2 diely
koreň hlohu 2 diely
Dve lyžice zmesi namočíme do 1/2 l vlažnej vody a necháme min. 8 hodín stáť. Potom väčšiu časť macerátu zlejeme, zvyšok asi minútu povaríme a necháme prikryté pomaly vychladnúť. Precedíme, zmiešame s macerátom a pijeme dvakrát denne, ráno a večer. <1>
Čajová zmes proti bolestivej a nepravidelnej menštruácii
vňať alchemilky 5 dielov
kvet nechtíka 4 diely
list ruty 3 diely
kvet hluchavky 3 diely
vňať dúšky 3 diely
vňať nátržníka 3 diely
vňať rebríčka 2 diely
vňať medovky 2 diely
kvet rumančeka 2 diely
Dve lyžice zmesi zalejeme 1/2 l vriacej vody a necháme prikryté asi 15 minút vylúhovať. Precedíme a pijeme trikrát denne po tretine množstva. Pri bolestiach si pripravíme ráno a večer sedací kúpeľ zo zmesi rebríčka, alchemilky a rumančeka <1>. Tento druhý recept máme vyskúšaný, je naozaj účinný.
Veľa známych sa ma pýta, ako a kde si v tejto dobre zaobstarať dobré bylinky a ako sa dajú horeuvedené čajové zmesi namiešať. Pre tých zdatných poviem hora, les, rúbanisko, tam je Vaše útočisko. Choďte, učte sa zbierať rastlinky a pripravovať čajové a iné zmesi sami. Poznanie je moc, moc zdravia, ktorú nám príroda sama ponúka. Keď som počúval pred pár dňami príspevok jedného doktora na českom rozhlase, hovoril tam, že rastliny samé sa musia brániť voči baktériám, vírusom a hlavne plesniam a preto sa v nich nachádzajú účinné látky, ktoré sú nám prospešné.
No a pre začiatočníkov, www.predajbylin.sk, kde Vám zašlú bylinky priamo domov a majú tam stránku, kde si nahodíte diely a kvalifikovaný personál Vám namieša tú správnu čajovú zmes podľa Vášho receptu.
Prosím nezabúdajte, že pred užívaním akýchkoľvek liečivých rastlín je potrebné ich užívanie prekonzultovať s Vašim lekárom, aby sa predišlo alergickým alebo iným reakciám, ktoré by mohli mať pre Vás nežiadúce účinky.
Buďte zdraví a veľa štastia Vám všetkým. Do budúcich stretnutí všetko dobré.
Miroslav
<1>DUGASOVÁ, Aurélia, DUGAS, Dionýz. 2002. Babkine bylinky. Praha 2 : Ottovo Nakladatelství s.r.o v divizi Cesty, 2002. 216 s. ISBN 80-7181-756-2.
<2>TREBEN, Maria.2003. Zdraví z boží lékarny. České Budejovice : Nakladatelství DONA, 2003. 88 s. ISBN 978-80-7322-039-6.
Obrázky:
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!